• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 18/10/2023

Καλησπέρα σας Έκανα κολπικο έλεγχο και μου είπαν ότι έχω το μικρόβιο β-αιμολυτικός στρεπτόκοκκο πήρα αντιβίωση όμως το μικρόβιο επέμενε και μου ξανά έδωσαν αντιβίωση δεύτερη φορά. Παρόλα αυτά συνεχίζω να έχω περίεργο χρωμα στα υγρα και ήθελα μια δεύτερη γνώμη πάνω στο θέμα. Μήπως πρέπει να κάνω άλλες εξετάσεις; Γιατί δεν φεύγει το μικρόβιο;

3 ειδικοί απάντησαν

  • ΕΓΙΝΕ ΑΝΤΙΒΙΩΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ? ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ ΣΤΙΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ Η ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε τον γιατρό σας για κάποια περαιτέρω εξέταση πιο εξειδικευμένη, αλλά ωστόσο ως κλινική διαιτολόγος θα σας συμβουλευα να αυξήσετε την ημερήσια πρόσληψη σας σε υγρά και κυρίως σε νερό ώστε μέσω της διουρησης το μικρόβιο κάπως να εξαλειφθεί από τον οργανισμό σας.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Εάν παίρνετε αντιβιοτικά και παρόλα αυτά τα συμπτώματά σας επιμένουν, είναι σημαντικό να συμβουλευτείτε τον γιατρό σας και να εξεταστείτε εκ νέου. Η ανθεκτικότητα των βακτηρίων στα αντιβιοτικά είναι ένα πρόβλημα που μπορεί να συμβαίνει και σε ορισμένες περιπτώσεις, ενδέχεται να χρειάζεται να αλλάξετε τον τύπο του αντιβιοτικού που λαμβάνετε.

    Επιπλέον, ο γιατρός σας μπορεί να θεωρήσει σκόπιμο να διενεργήσετε άλλες εξετάσεις για να διαπιστώσετε την αιτία της συνεχούς παρουσίας του βακτηρίου στον οργανισμό σας, καθώς και για να εξαιρέσετε πιθανές συνθήκες που μπορεί να συμβάλλουν στην αντοχή του βακτηρίου στα αντιβιοτικά.<
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί