• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 24/02/2024

καλησπέρα σας.. 23 χρονών ειμαι και ταλαιπωρουμαι τον τελευταίο καιρό με συμπτώματα οπως ζαλαδα, ενοχλησεις στο στηθος(πονακια, τσιμπηματα και καψιμο), φουσκωμα στο στομάχι και ορισμένες φορές δυσπνοια. Εχω διαρκή φοβο ό,τι θα παθω ανακοπή καρδιάς ή εμφραγμα και δε μπορω να αποβάλλω με τίποτα αυτη την σκεψη. Πριν δυο εβδομάδες πηγα σε καρδιολογο για πολλοστή φορά και το καρδιογραφημα και το υπερηχογραφημα ηταν και τα δυο φυσιολογικά οπως και η αρτηριακη πιεση και το οξυγόνο μου. Χθες εκανα και αιματολογικες εξετασεις οι οποίες ήταν αψογες σύμφωνα με τον παθολογο μου (με μονη εξαίρεση την έλλειψη βιταμίνης d). Γενικα εχω παρατηρησει ό,τι οταν διαβαζω δυσάρεστα αρθρα στο διαδίκτυο τα συμπτώματα τα βιώνω πιο έντονα απ ό,τι συνήθως ειδικα αυτα που σχετίζονται με καρδιακά. Να σημειωθεί ό,τι αθλουμαι σχεδον σε καθημερινή βαση (τρεξιμο και μεχρι πέρσι ποδόσφαιρο απο το 2010) αλλα ολη αυτη η κατάσταση εχει ρίξει την ποιότητα ζωης μου κατακόρυφα. Πλεον φοβάμαι να βγω βολτες, εχω απομακρυνθεί απο κοντινά μου άτομα και νιώθω ό,τι κατι κακο θα γίνει οταν φεύγω από το σπιτι μου, αλλα ταυτόχρονα δεν νιώθω και την απόλυτη ασφάλεια και μεσα στο σπιτι. Να σημειωθεί επίσης ό,τι δεν υπαρχει ιστορικό με καρδιαγγειακα νοσηματα στην οικογένεια μου. Κατα την αποψη σας ως ειδικοί θεωρείτε ό,τι κρύβεται κάποιο παθολογικο αίτιο που ίσως να μην εχει βρεθεί και να χρειάζονται περαιτέρω εξετασεις ή ειναι κατι ψυχολογικό; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Τίποτα ανησυχητικο

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Έχετε άγχος και σας ταλαιπωρεί με ψυχοσωματικά, μιλήστε μπείτε σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να μάθετε να το διαχειρίζεστε και να δείτε τα πράγματα πιο ομαλά , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Χρειάζονται και τα 2. Από την στιγμή που αποκλείσεις κάθε παθολογικο παράγοντα τότε θα είσαι σίγουρη πως είναι καθαρά ψυχολογικό!

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Καθώς έχετε κάνει όλες τις αναγκαίες καρδιολογικές και αιματολογικές εξετάσεις, είναι φανερό ότι οι φοβίες που έχετε έχουν καθαρά συναισθηματικά αίτια και καλό θα ήταν να αναζητήσετε τη βοήθεια ενός ψυχολόγου για να μην υποφέρετε περαιτέρω.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Ακούγεται να έχετε πολύ άγχος, ρυθμίστε την βιταμίνη d γιατι επηρεάζει την διάθεση και απευθυνέιτε σε ειδικό ψυχικής υγείας για να ανακουφιστείτε από όσα περιγράφετε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Έτσι όπως τα αναφέρεις ξεκάθαρα ψυχολογικό θεμα

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα,
    Από ό,τι περιγράφετε, φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε μια σειρά συμπτωμάτων που σας προκαλούν έντονη ανησυχία και δυσφορία. Είναι καλό που έχετε ήδη εξεταστεί από καρδιολόγο και οι εξετάσεις που υποβληθήκατε δείχνουν ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην καρδιά σας. Η έλλειψη βιταμίνης D μπορεί να είναι υπεύθυνη για μερικά από τα συμπτώματα που αναφέρετε, όπως η κόπωση και η δύσπνοια.

    Ωστόσο, δεδομένου ότι συνεχίζετε να αντιμετωπίζετε φόβο και άγχος σχετικά με την υγεία σας, είναι προτιμότερο να συμβουλευτείτε έναν ψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή. Οι ψυχολογικοί παράγοντες μπορούν να επηρεάσουν την υγεία σε μεγάλο βαθμό και να προ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής