• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 12/08/2023

Καλησπερα! Μια εβδομάδα ήμουν με ίλιγγο και πρώτες μέρες με εμετό, ο παθολόγος μου έδωσε αντιφλεγμονώδη και είμαι λίγο καλύτερα. Έκανα ακτινογραφία και έδειξε στένωση του αυχένα. Είμαι λίγο προβληματισμενη σε ποιο γιατρό πρέπει να πάω στο ορθοπεδικό η νευροχειρουργό??? Εύχαριστω πολυ!

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, και οι δυο γιατροί θα μπορέσουν να σας παραπέμψουν σωστά στο τι χρειάζεται να κάνετε. Επίσης θα χρειαστεί να ξεκινήσετε μια σειρά φυσικοθεραπειών για να μειωθούν τα συμπτώματα σας.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Σε οποιον γιατρο και να πατε θα εξυπηρετηθειτε. Συντηρητικα πρωτα και εαν δεν υπαρχει αλλη λυση τοτε χειρουργειο. Θα σας καθοδηγησει ο γιατρος σας

    Τσιάμης Δημήτριος

    Φυσικοθεραπευτής

    Κοζάνη

  • Καλησπέρα σας
    Εφόσον είχατε γρήγορα βελτίωση με την αγωγή, ίσως είναι μια σχετικά απλή περίπτωση αυχεναλγίας. Ενδεχομένως να χρειάζεστε και λίγες συνεδρίες φυσικοθεραπείας. Προτιμήστε έναν ορθοπεδικό και αυτός θα σας δει και θα σας καθοδηγήσει.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα κυρίως ορθοπεδικό αλλά μην ακολουθήσετε οδηγίες τύπου φαρμακευτικής αγωγής γιατί δεν οδηγεί πουθενά αυτό , αποφασίστε ν ασχοληθείτε με την φυσική αποκατάσταση και φυσικοθεραπεία

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, εάν δεν έχετε μούδιασμα θα σας έλεγα να επισκφθείτε ορθοπεδικό.
    Ευχαριστούμε για την επικοινωνία

    Physio Motus - Γερασιμοπούλου Αικατερίνη

    Φυσικοθεραπευτής

    Επανομή

  • Καλησπέρα σας!Αν βρείτε γιατρό ή έχετε ήδη που εμπιστεύεστε από την μια ή την άλλη ειδικότητα δεν έχει σημασία,
    Σε πρώτη φάση και εφόσον το πρόβλημα δεν είναι σοβαρό ώστε να σκέφτεστε χειρουργείο θα επέλεγα ορθοπαιδικό μάλλον!
    Στένωση σε τι;;Στον νωτιαίο μυελό (δεν φαίνεται καλά στην ακτινογραφία) μπορούμε να το υποθέσουμε βέβαια,στένωση σε συγκεκριμένο μεσοσπονδυλίου διάστημα με πίεση δίσκου;;Επίσης δεν φαίνεται επαρκώς στην ακτινογραφία,θέλει μαγνητική μάλλον αν τα συμπτώματα το υποδεικνύουν, σε κάθε περίπτωση αυτές είναι πολύ συχνές αλλαγές που παρατηρούνται με τα χρόνια (κάποιες
    φορές και μετά τα 30) το θέμα είναι αν συσχετίζ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Στον Ορθοπεδικός πρέπει να πάτε. Αν είστε εις τον χώρο της Αθήνας, ευχαρίστως, θα σας δεχόμουν για τον πλήρη έλεγχό σας. Ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Για αρχή σε ορθοπαιδικό, αν και η πιθανότητα ο ίλιγγος να οφείλεται στον αυχένα είναι ελαχιστες

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα
    Το ότι έχετε στένωση μεσοσπονδύλιου δίσκου δεν σημαίνει ότι χρειάζεστε άμεσα νευροχειρουργό. Ένας ορθοπαιδικός μπορεί να αας βοηθήσει στο πρόβλημα σας και αν κρίνει ότι δεν μπορει, θα σας παρέπεμψει σε άλλη ειδικότητα

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Ορθοπαιδικό που έχει εκπαιδευθεί στην σπονδυλική στήλη-τον βρίσκεται εύκολα στο internet.Υπάρχουν και αξιόλογοι νευροχειρουργοί...γενικώς κάποιον που εμπιστεύεστε

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Σε ορθοπεδικό αν κ καλύτερα με αυτές τις εξετάσεις να απευθυνθείτε σε έναν φυσικοθεραπευτή...

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω