• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 09/04/2024

Κάνω την εξέταση αντιπυρηνικα και μια μου βγαίνει 1/160 ασθενώς θετικό τύπος φθορισμού στικτος και μια μου 1/320 έχω πάει σε ρευματολογο και μου έχεις και άλλες 8 εξετάσεις και όλες βγαίνουν αρνητικές.. Αφού βγαίνουν όλα αρνητικά τότε γιατί τα αντιπηρυνικα βγαίνουν θετικα

3 ειδικοί απάντησαν

  • Τα αντιπυρηνικά αντισώματα είναι ενδεικτικά ρευματικού νοσήματος. Παρόλα αυτά είναι θετικά, χωρίς να υπάρχει κάποιο νόσημα, περίπου στο 20% του γενικού πληθυσμού. Οπότε, αυτό που συνιστάται, εφόσον ο υπόλοιπος ανοσολογικός έλεγχος έχει βγει αρνητικός, είναι να γίνεται επανέλεγχος των αντιπυρηνικών αντισωμάτων, ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ, μια φορά το χρόνο.

    Καραγιαννίδης Γρηγόριος

    Ρευματολόγος

    Βύρωνας

  • AYTO ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙ Ο ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΣΑΣ

    Δερμιτζάκης Εμμανουήλ

    Ειδικός Ρευματολόγος

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας. Η εξέταση των αντιπυρηνικών δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνεται. Βγαίνουν θετικά σε διάφορες καταστάσεις και νοσήματα, αλλά και σε κάποιους υγιείς. Όσοι υγιείς έχουν ΑΝΑ θετικά διατρέχουν έναν ήπια αυξημένο κίνδυνο να αναπτύξουν αυτοάνοσο νόσημα. Η εξέταση των αντιπυρηνικών δεν σημαίνει ότι πρέπει να συνδυάζεται με κάποια άλλη θετική εξέταση. Ο ρευματολόγος είναι ο ειδικός που θα σας κατευθύνει με τη διάγνωση και την παρακολούθηση.

    Ευαγγελάτος Γεράσιμος

    Ρευματολόγος