• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/12/2023

Καλησπερα με χει κατακλείσει το αγχος , έχω κλείσει ραντεβου στο μαστολογο .Έχω σοβαρες ενδειξεις για καρκίνο του μαστου απο ότι καταλαβαίνω ; Αυτά ήτανε τα αποτελέσματα της μαγνητικης που έκανα . Κατά το δυναμικό έλεγχο μετά την ενδοφλέβια χορήγηση σκιαγραφικής ουσίας παρατηρείται μέτριος ομοιογενής εμπλουτισμός του υποστρώματος των δυο μαστών ΒΡΕ. Στο κεντρικό τμήμα του αριστερού μαστού και προς την 2η με 3η ελέγχεται ατρακτοειδής αλλοίωση η οποία βρίσκεται 2,7εκ. από τη θηλή, 2,4εκ. από την πλάγια επιφάνεαι του δέρματος και 3,6εκ. από το πρόσθιο θωρακικό τοίχωμα με μέγεθος 0,6 χ 0,39εκ. με μέτριο πρώιμο εμπλουτισμό και άμεση απόκλιση μετά το 30 λεπτό BI RADS 4 εύρημα. Συνιστάται συμπληρωματικό second-look υπερηχογράφημα και περαιτέρω βιοπτικός έλεγχος του ευρήματος. Διάσπαρτες στου δυο μαστούς ελέγχονται αρκετές εστίες καθώς μικρές περιοχές προοδευτικής σκιαγραφικής ενίσχυσης οι οποίες δεν διακρίνονται με την μορφή μάζας στο παρέγχυμα δεν συρρέουν με πρότυπο ύποπτο νεοπλασματικής βλάβης και δεν εμφανίζουν στοιχεία περιορισμού του σήματος στις ακολουθίες της διάχυσης. Είναι συμβατές με εστίες αδένωσης είτε καλοήθους μαστοπάθειας. Χιλιοστομετρικού μεγέθους οζιδιόμορφες αλλοιώσεις με μέγεθος εώς 5χιλ. και προοδευτική σκιαγραφική ενίσχυση ελέγχονται διάσπαρτες στους δυο μαστούς ευρήματα μη ειδικών χαρακτήρων λόγω του μικρού μεγέθους και της τυχαίας κατανομής τους. Απουσία ογκόμορφου ή non mass-like enchancement εμπλουτισμού από τους δύο μαστούς. Το δέρμα και οι θηλές ελέγχονται κατά φύσιν. Δεν παρατηρούνται παθολογικά διογκωμένοι λεμφαδένες στις δυο μασχαλιαίες κοιλότητες και τις έσω μαστικές αλύσους. Συμπέρασμα Εξέταση BI RADS 4. Κλινική συνεκτίμηση

1 ειδικός απάντησε

  • Καλημέρα χρειάζεται να κάνετε υπερηχογράφημα και κατευθυνόμενη βιοψία με κόπτουσα βελόνα .

    Κοτσιφόπουλος Νικόλαος

    Μαστολόγος

    Χαλάνδρι