• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 17/02/2024

Ο φιλος μου την Τριτη ειχε cpk 4000. Εκανε την Παρασκευη παλι εξετασεις και ειχε παει 35.000. Πηγε κατευθειαν νοσοκομειο και εχει φτασει 65.000. Τι μπορει να εχει;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Η αύξηση της τιμής της cpk σε αυτά τα επίπεδα είναι μία κατάσταση που ονομάζεται ραβδομυόλυση και προκαλείται από τη μαζική καταστροφή μυϊκών κυττάρων. Είναι συχνό να συμβαίνει αυτό σε νέους ενήλικες, οι οποίοι έπειτα από μακρά περίοδο αποχής από την άσκηση, κάνουν κάποιας μορφής έντονη γυμναστική ή εργασία. Χαρακτηριστικά, τα άτομα αυτά παρουσιάζουν πόνο στους μύες της επόμενες ημέρες μετά την γυμναστική και κόπωση. Εκτός από αυτή τη συχνή κατάσταση υπάρχουν και άλλες παθολογικές καταστάσεις που ανεβάζουν την τιμή της cpk σημαντικά (π.χ. καρδιολογικά νοσήματα), γι' αυτό και δεν είναι σωστό από την αξιολόγηση και μόνο αυτής της παραμέτρου... Διάβασε περισσότερα

    Βαρέτα Γεωργία

    Νεφρολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΕΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΡΑΒΔΟΜΥΟΛΥΣΗ

    Παπαδογιαννάκης Απόστολος

    Νεφρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας, Η CPK είναι πολλών ειδών (CK-BB,CK-MM,CK-MB)λογικά ο φίλος σας έκανε την CK-MB που σημαίνει πιθανόν έμφραγμα μυοκαρδίου,πνευμονική εμβολη, αν είναι μετά από άσκηση έντονη καταπόνηση των μυών τότε μπορεί και ραβδομυολυση,επίσης και κάποια αυτοανοσα όπως Ερυθεματωδης Λύκος και κάποια φάρμακα. Πρέπει να γνωρίζω το ιστορικό του φίλου σας και να δω εξετάσεις για να είμαι πιο σωστή και συγκεκριμένη. Ευχαριστώ.

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Νεφρολόγος

    Χολαργός