• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 03/09/2023

Γεια σας . Πριν ένα χρόνο κόλλησα covid και από τότε μέχρι σήμερα έχω ζάλη πήγα στο γιατρό και μου είπε ότι μπορεί να είναι ίλιγγος . Πήγα σε ΩΡΛ και μου είπε ότι είμαι εντάξει. Πήγα και σε νευρολόγο και μου είπε ότι μάλλον πρόκειται για περιστροφικό ίλιγγο. Επίσης μου είπε να κάνω αξονική τομογραφία εγκεφάλου . Αλλά φοβάμαι. Μπορεί να προέρχεται από τον αυχένα όλη αυτή η ζάλη? Μπορεί να να έχω όγκο?

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα
    Μετά από λοίμωξη με COVID μπορεί να παρουσιαστούν συμπ΄τωματα που επιμένουν για κάποιο διάστημα (Post Covid). Για την περαιτέρω διερεύνηση χρειάζεται έλεγχος με μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου και λιθοειδών

    Πανόπουλος Χρήστος

    Ογκολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • ο τυπικός ίλιγγος θέσης δεν χρειάζεται απεικόνιση - τα αυχενικά προβλήματα μπορεί να πυροδοτήσουν με κάποιες κινήσεις επεισόδια ζάλης - ο όγκος συνήθως έχει διαφορετικά συμπτώματα και όχι απλά ζάλη

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Να κάνετε την αξονική εγκεφάλου για να ηρεμήσετε και από την αγωνία σχετικά με τον όγκο που αναφέρατε. Ο περιστροφικός ίλιγγος θέσεως συνήθως είναι αθώος. Εχετε πάει στις σωστές ειδικότητες.

    Μπίλιου Σμαράγδα

    Παθολόγος

    Δάφνη

  • Ο καλοήθης παροξυσμικός ίλιγγος πράγματι, στις περισσότερες περιπτώσεις, περνάει από μόνος του. Ωστόσο τα συμπτώματα συνήθως διαρκούν λίγες ημέρες και υφίονται χωρίς να αφήσουν κάποιο κατάλοιπο. Επομένως, για την αξιολόγηση συμπτωμάτων που διαρκούν σχεδόν ένα έτος, κρίνεται σκόπιμη η Νευρολογική εκτίμηση. Εξέταση εκλογής για παθήσεις του εγκεφάλου είναι η Μαγνητική Τομογραφία και όχι η Αξονική.

    Μπάρκουλας Ευστάθιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • Πολλοί ασθενείς παραπονούνται για ''ζαλη'' αρκετούς μήνες μετά απο λοίμωξη Covid-19 συνηθως λόγω των μακροχρονιων επιπτώσεων του Covid19 (ή long-covid syndrome). Η μαγνητική τομογραφια εγκεφαλου είναι μια σημαντικη εξεταση για να αποκλεισει άλλα , πολύ σπανιότερα αίτια

    Ιωακειμίδης Μιχάλης

    Νευρολόγος - Στρατιωτικός Ιατρός

    Κολωνάκι