• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 26/02/2024

Καλησπέρα. Είμαι 21 ετών και τον Οκτώβριο 2023 είχα έναν έντονο πόνο στους όρχεις. Συγκεκριμένα στην επιδιδυμίδα. Πήγα σε ουρολόγο Ανδρολογος και όντως διαπιστώθηκε ότι είχα επιδιδυμίτιδα. Τα μόνα συμπτώματα που είχα ήταν έντονους πόνους και υψηλές πυοσφαιρινες στο σπερμα. Μου χορηγήθηκε ciproxin 500 mg για 10 μερες την οποία δεν μπόρεσα να την πάρω σωστά με σωστό προγραμα. Με αποτέλεσμα μετά από το τέλος αυτής της αντιβίωσης να μου χορηγηθεί prixina 600 mg για 15 μέρες. Την πήρα συστηματικά με πρόγραμμα και ο πόνος από τον ορχη καθως και το πριξιμο έφυγε. Να σημειωθεί ότι έκανα και τριπλεξ και αιματολογικές για ΣΜΝ και καλλιέργεια ΟΥΡΩΝ και σπερμα.ολα άψογα ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΜΙΚΡΟΒΙΟ Οπότε ο γιατρός είπε θα πάμε εμπειρικά με τις αντιβιωσεις. Μετά από κάποιο καιρό που φτάνουμε τώρα μέσα Ιανουαρίου 2024 είχα έναν πόνο στο πίσω μέρος των όρχεων και του πέους. Ξανά έκανα τριπλεξ και ουρά και σπερμα μέχρι και αξονική μήπως είναι κάτι μυοσκελετικό αλλά τελικά βρέθηκε εντεροκοκκος στο σπερμα με σχετικά λίγο ανεβασμένες πυοσφαιρινες. Ο γιατρός μου είπε πως έχω προστατίτιδα και ότι πρέπει τώρα να πάρω πάλι ciproxin 500 mg πρωι βράδυ ανα 12 ώρες για 25 μέρες. Βρίσκομαι σχεδόν στο 60% της αντιβίωση την οποία εχω πάρει σχολαστικά με πολύ προσοχή. Έχω αγχωθεί παρα πολύ καθώς από άλλους που άκουσα μου είπαν πως δεν θεραπεύεται εύκολα η σιγκεκριμενη κατάσταση και μπορεί να μου αφήσει χρόνια πρόβλημα υπογονιμότητας. Ποιος είναι ένας τρόπος θεραπείας για ένα νέο παιδί για το σιγκεκριμενο πρόβλημα; Θα μου αφήσει κουσούρι ; Σας ευχαριστώ πολύ !

2 ειδικοί απάντησαν

  • Η χρόνια προστατίτιδα Θεραπεύεται με την σωστή θεραπεία

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Να δοκιμάσετε άλλες κατηγορίες αντιβιοτικών και ίσως και να κάνετε κυστεοσκοπηση και ουροροομετρια

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες