• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 13/04/2023

Καλησπερα! Από τα Χριστούγεννα παλεύω με τσούξιμο στην ευαίσθητη περιοχή. Όλο αυτό το διάστημα έχω κάνει 4 φορές εξετάσεις κολπικόου υγρού, όλα καθαρά και το τεστ Παπ και 2 φορές υπέρηχο. Έχω αλλάξει αφρόλουτρο, απορρυπαντικό ρούχων, εσώρουχα, καθόλου σεξουαλικές επαφές.. Ο γυναικολόγος δεν βρίσκει τιποτα. Μου είχε δώσει κάποιες αλοιφές για μύκητες και βακτήρια αλλά τίποτα και με αυτό. Στην συνέχεια με παρέπεμψε σε δερματολόγο αλλά ούτε αυτος βλέπει κάτι και μου έδωσε μια αλοιφή για δερματίτιδα και πάλι τίποτα. Έχω αλλάξει διαγνωστικά, 2 γυναικολόγος και 2 δερματολόγους αλλά κάνεις δεν βρίσκει την λύση. Ο ένας με στέλνει στον άλλον.. Δεν αντέχεται άλλο αυτή η κατάσταση εδώ και 4 μήνες.. τι άλλο μπορεί να είναι που δεν έχουμε κάνει;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας
    Έχετε κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για πιθανό μικρόβιο; όταν λέω όλες εννοώ καλλιέργεια κολπικού υγρού, γενική ούρων , καλλιέργεια ούρων και καλλιέργεια ουρηθρικού επιχρίσματος; επίσης, πλένεστε με κάτι ειδικό στην ευαίσθητη περιοχή; έχετε κάποιες εκκρίσεις δύσοσμες ή σαν βλέννα; το τσούξιμο είναι πάντα ή έχει σχέση με την ούρηση; τα ούρα σας μυρίζουν ή έχουν αλλάξει χρώμα; περνάτε έντονο άγχος τελευταία; η τελευταία ερώτηση γίνεται γιατί καμμιά φορά τέτοια συμπτώματα στην ευαίσθητη περιοχή, μπορούν να υποδηλώνουν και σωματοποίηση άγχους...δεν φορέσατε τελευταία κάποιο άλλο είδος εσώρουχου (υλικό) ή να αλλάξατε σερβι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Πρέπει να έχει κάποιος εικόνα για να προτείνει θεραπεία

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Μπορείτε να δοκιμάσετε μια θεραπεία με προβιοτικά και πλύσεις με χαμομήλι

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Πολλές φορές μετά από τα πολλά φάρμακα υπάρχει ερεθισμός που χρειάζεται μόνο να φτιαχτεί πάλι το ph του κόλπου , άρα μια θεραπεία με κολπικά προβιοτικά θα μπορούσε να βοηθήσει

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Άτυπη αιδοιιτιδα χρειάζεται αλλη αγωγή

    Παπαϊωάννου Στέφανος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Να ξαναδείτε πάλι δερματολόγο ..θέλει λεπτομερές ιστορικό για να βγει διάγνωση

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Πρέπει να κόψετε τα σαπούνια στην περιοχή και να πλένεστε μόνο με νερό. Μπορείτε να βάλετε και κάποιο σκεύασμα κολπικό που περιέχει γαλακτοβακιλους. Πιθανόν να έχετε καταστρέψει στην χλωρίδα της περιοχής.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Εξεταστε με το γυναικολογο σας την περιπτωση της αιδοιοδυνιας που πολλες φορες παραμενει αδιαγνωστη.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Χρειάζεστε γυναικολόγο με ολιστική προσέγγιση για το θέμα

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο και απογοητευτικό είναι να έχετε αυτές τις ενοχλήσεις για τόσο μεγάλο διάστημα. Θα προσπαθήσω να σας παρέχω κάποιες γενικές προτάσεις που μπορεί να σας βοηθήσουν αλλά με επιφύλαξη καθώς δεν σας έχω εξετάσει εγώ ο ίδιος κ ούτε γνωρίζω το ακριβές ιστορικό σας και την ηλικία σας. Για παράδειγμα εάν είστε μια γυναίκα κοντά στην εμμηνόπαυση τα συμπτώματα σας θα μπορούσαν να οφείλονται σε αυτό. 'Η αν λάβατε πρόσφατα κάποια αντιβιοτική αγωγή.
    Στον κόλπο της κάθε γυναίκας βρίσκονται σε ισορροπία μεταξύ τους εκατομμύρια μικρόβια. Όταν λαμβάνετε μια αντιβίωση για να καταπολεμήσετε μια λοίμωξη αυτή δεν έχ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου