• General topics
  • Submitted on 13/04/2023

Καλησπερα! Από τα Χριστούγεννα παλεύω με τσούξιμο στην ευαίσθητη περιοχή. Όλο αυτό το διάστημα έχω κάνει 4 φορές εξετάσεις κολπικόου υγρού, όλα καθαρά και το τεστ Παπ και 2 φορές υπέρηχο. Έχω αλλάξει αφρόλουτρο, απορρυπαντικό ρούχων, εσώρουχα, καθόλου σεξουαλικές επαφές.. Ο γυναικολόγος δεν βρίσκει τιποτα. Μου είχε δώσει κάποιες αλοιφές για μύκητες και βακτήρια αλλά τίποτα και με αυτό. Στην συνέχεια με παρέπεμψε σε δερματολόγο αλλά ούτε αυτος βλέπει κάτι και μου έδωσε μια αλοιφή για δερματίτιδα και πάλι τίποτα. Έχω αλλάξει διαγνωστικά, 2 γυναικολόγος και 2 δερματολόγους αλλά κάνεις δεν βρίσκει την λύση. Ο ένας με στέλνει στον άλλον.. Δεν αντέχεται άλλο αυτή η κατάσταση εδώ και 4 μήνες.. τι άλλο μπορεί να είναι που δεν έχουμε κάνει;

10 specialists answered

  • Καλησπέρα σας
    Έχετε κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για πιθανό μικρόβιο; όταν λέω όλες εννοώ καλλιέργεια κολπικού υγρού, γενική ούρων , καλλιέργεια ούρων και καλλιέργεια ουρηθρικού επιχρίσματος; επίσης, πλένεστε με κάτι ειδικό στην ευαίσθητη περιοχή; έχετε κάποιες εκκρίσεις δύσοσμες ή σαν βλέννα; το τσούξιμο είναι πάντα ή έχει σχέση με την ούρηση; τα ούρα σας μυρίζουν ή έχουν αλλάξει χρώμα; περνάτε έντονο άγχος τελευταία; η τελευταία ερώτηση γίνεται γιατί καμμιά φορά τέτοια συμπτώματα στην ευαίσθητη περιοχή, μπορούν να υποδηλώνουν και σωματοποίηση άγχους...δεν φορέσατε τελευταία κάποιο άλλο είδος εσώρουχου (υλικό) ή να αλλάξατε σερβι
    ... Read more

    Kakepis Mihalis

    Dermatologist - Venereologist

    Pallini

  • Πρέπει να έχει κάποιος εικόνα για να προτείνει θεραπεία

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Μπορείτε να δοκιμάσετε μια θεραπεία με προβιοτικά και πλύσεις με χαμομήλι

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Πολλές φορές μετά από τα πολλά φάρμακα υπάρχει ερεθισμός που χρειάζεται μόνο να φτιαχτεί πάλι το ph του κόλπου , άρα μια θεραπεία με κολπικά προβιοτικά θα μπορούσε να βοηθήσει

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Gynecologist - Obstetrician

    Korydallos

  • Άτυπη αιδοιιτιδα χρειάζεται αλλη αγωγή

    Papaioannou Stefanos (Deactivated account)

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Ionia

  • Να ξαναδείτε πάλι δερματολόγο ..θέλει λεπτομερές ιστορικό για να βγει διάγνωση

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα

    Dermatologist - Venereologist

    Platia Mavili

  • Πρέπει να κόψετε τα σαπούνια στην περιοχή και να πλένεστε μόνο με νερό. Μπορείτε να βάλετε και κάποιο σκεύασμα κολπικό που περιέχει γαλακτοβακιλους. Πιθανόν να έχετε καταστρέψει στην χλωρίδα της περιοχής.

    Πανά Αντιγόνη

    Gynecologist - Obstetrician

    Ano Touba

  • Εξεταστε με το γυναικολογο σας την περιπτωση της αιδοιοδυνιας που πολλες φορες παραμενει αδιαγνωστη.

    Μήνου Νίκη

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Χρειάζεστε γυναικολόγο με ολιστική προσέγγιση για το θέμα

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο και απογοητευτικό είναι να έχετε αυτές τις ενοχλήσεις για τόσο μεγάλο διάστημα. Θα προσπαθήσω να σας παρέχω κάποιες γενικές προτάσεις που μπορεί να σας βοηθήσουν αλλά με επιφύλαξη καθώς δεν σας έχω εξετάσει εγώ ο ίδιος κ ούτε γνωρίζω το ακριβές ιστορικό σας και την ηλικία σας. Για παράδειγμα εάν είστε μια γυναίκα κοντά στην εμμηνόπαυση τα συμπτώματα σας θα μπορούσαν να οφείλονται σε αυτό. 'Η αν λάβατε πρόσφατα κάποια αντιβιοτική αγωγή.
    Στον κόλπο της κάθε γυναίκας βρίσκονται σε ισορροπία μεταξύ τους εκατομμύρια μικρόβια. Όταν λαμβάνετε μια αντιβίωση για να καταπολεμήσετε μια λοίμωξη αυτή δεν έχ
    ... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou