• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 27/07/2023

Καλησπέρα ! Από προχθές το μεσημέρι άρχισα να νιώθω ενόχληση πάνω από ένα μπροστινό δόντι της ανω γνάθου και πρήξιμο !Ποναει μόνο όταν το πειράξω και όχι από μόνο του και αποτι έχω καταλάβει έχει από μέσα πυον ,αλλά ψηλά στο ύψος της μύτης ..Έχω ξεκινήσει αντιβίωση γιατί σε 2 μέρες φεύγω για διακοπές . Υπάρχει περίπτωση ενώ παίρνω αντιβίωση να μην έχει ηρεμήσει μέχρι τότε ;

23 ειδικοί απάντησαν

  • λογικα ο αποστημα θα κανει τον κυκλο του

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Καλησπέρα σας! Ελπίζω να είστε καλά και να έχει σταματήσει ο πόνος. Το αποτέλεσμα του πρηξίματος και ο πόνος έχουν μία πιθανή αιτία.Αύτη πρέπει να αντιμετωπίσετε με τον θεράποντα ιατρό σας για να δώσετε μια οριστική λύση.Η αντιβίωση θα βοηθήσει με συνδυασμό την απομάκρυνση των μικροβίων με την ιατρικη επέμβαση του γιατρού σας και τη συνεργασία τη δική σας στο σπίτι ακολουθώντας τις οδηγίες του.Περαστικά

    Σούτα Μαρκέλλα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Θα ηρεμήσει σίγουρα αλλά όταν τελειώσει η αντιβίωση μετά απο κάποιες μέρες μπορεί να ξανά επανέλθει το πρήξιμο να επισκεφτείτε οδοντιατρο το συντομότερο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Θα ηρεμήσει αλλά θα χρειαστεί σύντομα περαιτέρω θεραπεία.

    Γρεβενίτης Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Λαμία

  • Το καλύτερο θα ήταν να το δει οδοντίατρος για πρώτες βοήθειες συμπληρωματικά με την αντιβίωση. Λογικά θα υποχωρήσει με την αντιβίωση, εφόσον είναι η ενδεδειγμένη και στη σωστή δοσολογία για το διάστημα των διακοπών σας. Μετέπειτα με την ησυχία σας, προχωράτε στην ενδεδειγμένη θεραπεία.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • To δοντι που περιγραφετε προφανως ειναι νεκρο.η αντιβιωση απλα θα βοηθησει ωστε να ηρεμησει απο τα συμπτωματα,αλλα δεν θα δωσει οριστικη λυση αφου μπορει να σας ξαναπιασει πονος.η θεραπεια επιλογης ειναι η ενδοδοντικη θεραπεια η η εξαγωγη κ θα το κρινει ο οδοντιατρος σας.τωρα σχετικα με το αν εχει ηρεμησει τοσο γρηγορα εξαρταται.συνηθως παντως για να δρασει η αντιβιωση απαιτειται 5-7 μερες συνεχομενης ληψης.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας,έχει κάνει απόστημα στο αντίστοιχο δόντι,υπάρχει πιθανότητα να μην φύγει,αλλά μικρή.Πρεπει μετά τις διακοπές να επισκεφθείτε έναν οδοντίατρο.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Η αντιβίωση δεν αποτελεί θεραπεία για τις οδοντογενεις μολύνσεις αλλά απλά βοηθάει στο να μην γίνει μεγαλύτερη διασπορά βακτηριδίων. Θα πρέπει να ξεκινήσετε ταυτόχρονα με την αντιβίωση ενδοδοντικη θεραπεία, ειδάλλως μόλις την διακόψετε θα ξαναπρηστειτε και ταυτόχρονα μειώνεται την πιθανότητα θεραπείας του δοντιού

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Αυτο εξαρτάται απο την έκταση του πρηξίματος. Γενικά η αντιβίωση για να περιορίσει το πρηξιμο σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται 3-5 ημέρες.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • ναι υπαρχει περιπτωση. χρειαζεται να το δει οδοντιατρος

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλημέρα! Το δοντάκι σας έχει πολφίτιδα και χρειάζεται απονεύρωση. Με την αντιβιωση θα ηρεμήσουν λιγο τα συμπτωματα αλλά δεν είναι η θεραπεία του. θα πρέπει να επισκεφτείτε τον οδοντίατρό σας

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Λογικα θα περασει το πρηξιμο κα ο πονος με την αντιβιωση, χρειαζεται ομως θεραπεια και οχι απλα μια εφημερη αντιμετωπιση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Πως προμηθευτήκατε την αντιβίωση χωρίς συνταγή; Είναι λάθος να πάρετε αντιβίωση δίχως πρώτα να εξεταστείτε από οδοντίατρο και χωρίς να σας την συνταγογραφήσει. Πριν φύγετε για τις διακοπές καλό θα ήταν να κανονίσετε ένα διαγνωστικό ραντεβού.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Από την περιγραφή σας φαίνεται ότι έχει νεκρωθεί το νεύρο του δοντιού κι έχει δημιουργηθεί απόστημα. Σ΄αυτή την περίπτωση η λύση είναι η ενδοδοντική θεραπεία(απονεύρωση). Η αντιβίωση ενδέχεται αρχικά να βοηθήσει, αλλά χωρίς απονεύρωση, οποιαδήποτε στιγμή μπορεί το απόστημα να αναζωπυρωθεί και να υπάρχει ενόχληση. Όλα αυτά, με την επιφύλαξη ότι πρέπει να προηγηθεί κλινική εξέταση από τον γιατρό.

    Μάνεσης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπερα.Συνηθως η αντιβιωση αρχιζει να επιδρα μετα την δευτερη μερα,οποτε χρειαζεται λιγη υπομονη μεχρι να αρχισει να υποχωρει το πρηξιμο.
    Ωστοσο,αν παρ΄ολα αυτα το πρηξιμο συνεχισει να υφισταται,ισως χρειαστει συμπληρωματικα και δευτερο αντιβιοτικο,διαφορετικο απο αυτο που λαμβανετε.
    Θα συμβουλευα επισης,ολο αυτο το διαστημα να κανετε μπουκωματα με ζεστο χαμομηλι,καθως ειναι ηπιο αντισηπτικο,αλλα και παραλληλα απο μονο του εχει την ικανοτητα να τραβαει το πυον.
    Θα συμβουλευα τελος,προτου φυγετε για τις διακοπες σας,να κανετε μια επισκεψη και στον οδοντιατρο σας για να σας αξιολογησει κλινικα απο κοντα.
    Καλη επιτυχια και καλ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Υπάρχει σοβαρή περίπτωση να μην έχει ηρεμήσει μέχρι τότε καθώς για να δράσει η αντιβίωση χρειάζεται τουλάχιστον 5 μέρες . Ακόμα και αν ηρεμήσει κάπως πάντως το πρόβλημα θα επανέλθει ξανά σύντομα με πυον και οίδημα. Ως εκ τούτου ως μόνιμη επίλυση του προβλήματος είναι η αντιμετώπιση του από οδοντιατρο

    Καλτσάς Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Στο δόντι σας έχει νεκρωθεί ο πολφός (νεύρα και αγγεία του δοντιού) και χρειάζεται ενδοδοντική θεραπεία (απονεύρωση). Πριν φύγετε για διακοπές θα ήταν καλό να πάτε στον οδοντίατρο να σας κάνει μια διάνοιξη πολφού (να φύγει η φλεγμονή και το πύον) και να συνεχίσετε την διαδικασία της ενδοδοντικής θεραπείας μόλις επιστρεψετε. Δεν πρέπει να παίρνουμε μόνοι μας φάρμακα που δεν έχουν συνταγογραφηθεί από κάποιον ειδικό και η αντιβίωση δεν θα σας λύσει το πρόβλημα.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Ναι βεβαια,ειναι πιθανο αυτο το ενδεχομενο,θα πρεπει να επισκεφτειτε εναν γιατρο,να σας ανοιξει το δοντι ωστε να βρει χωρο το πυον και να παροχετευτει,μαυτον τον τροπο θα ξεπρηστειτε,θα συνεχισετε κανονικα την αντιβιωση σας και το συντομοτερο θα πρεπει να αρχισετε ενδοδοντικη θεραπεια

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Καλησπέρα σας. Δυστυχώς ναι υπάρχει περίπτωση να μην ηρεμισει μέχρι τότε. Το πιο σωστο είναι άμεσα να γίνει παροχέτευση, έπειτα από κλινική κ ακτινογραφικη εξέταση του δοντιού, κ σε συνδιασμό με την αντιβίωση θα ηρεμήσει.
    Η αντιβίωση από μόνη της πολλές φορές είτε δεν είναι αρκετή, είτε "αργεί" πολύ (ίσως χρειαστεί κ δεύτερο κουτί) κ φυσικά όταν "ηρεμεί" , απλά καταπραΰνει τα συμπτώματα, δεν θεραπεύει!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα !Συνήθως ηρεμεί το δόντι μετά την αντιβίωση ,μπορει να χρειαστεί και κάποιο αντιφλεγμονώδες να παρετε! Και πιστεύω δεν θα σας ενοχλήσει μέχρι να γυρίσετε από διακοπές ! Αλλα μετά , να πάτε να το δείτε! Καλη συνέχεια!

    Αλεβίζος Άκης

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα σας, είναι πιθανόν, να χρειαστεί περισσότερες μέρες αντιβίωση, αλλά σίγουρα , θα ηρεμήσει.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Υπάρχει περίπτωση και να μην ηρεμήσει αλλά συνήθως περνάει.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Το καλύτερο είναι άμεσα να πάτε σ έναν ειδικό ώστε να γίνει διάνοιξη και παροχέτευση
    Αυτό θα σας ανακουφίσει άμεσα

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι