• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 24/02/2024

Καλημέρα, Η κόρη μου σχεδόν 4 χρόνων ξεκίνησε παιδικό τον Οκτώβρη και αρρωσταίνει συχνά. Έχει πάρει 3 φορές αντιβίωση από τότε. Τελευταία, για πιθανή διάτρηση τύμπανου, που τελείωσε Τρίτη 13, μετα πήγε παιδικό και έκανε πυρετό μέχρι 38.9 την Παρασκευή 16. Ο πυρετός τις επόμενες μέρες ηταν μεχρι: 37.5, 38.3, 38.3 κ 37.8 την Τρίτη 20 που την εξέτασε paramedic(ζουμε Αγγλία) και διέγνωσε αμυγδαλίτιδα και κάποια φλεγμονή στο αυτί (το άλλο που είχε την πιθανή ριξη είχε κερι κ δεν μπορούσε να το δει). Θα της έδινε κατευθείαν αντιβίωση αλλά έλαβα μυνημα από τον γιατρό που θα υπέγραφε αργότερα ότι ισως είναι Ιογενής λοίμωξη, να περιμένουμε δύο μέρες και αν δεν σταματήσει ο πυρετός να πάρει πενικιλινη (5μερες αρχικά κ 10 αν συμπτώματα συνεχίσουν). Τις επόμενες μέρες έκανε δεκατα μέχρι 37.3, αποφάσισα να μη δώσω γιατί φαινόταν να καλυτερεύει. Σήμερα Σάββατο 23 το πρωί τα δεκατα επιμένουν. Η ερώτηση θα ήταν καλο να δώσω η να μην δώσω αντιβίωση κ να παρακολουθώ, γιατί το έχουν αφήσει πάνω μου τώρα, δε θα ξαναεξεταστεί. Πόσες μέρες μπορούν να δικαιολογηθουν τα δεκατα; Η γενική της εικόνα είναι καλή, δεν παραπονέθηκε για πονόλαιμο, τρώει, πίνει, τουαλέτα κανονικά και παίζει. Στο λαιμό δεν βλέπω άσπρα σημάδια από όσο μπορώ να δω. Από την αρχή είχε λίγο βηχα και μπούκωμα που σταδιακά χειροτέρεψε ειδικά την Τρίτη(το προηγούμενο βράδυ είχε βρέξει το κρεβάτι κ ήταν βρεγμένη για κάποια ώρα χωρίς να το καταλάβουμε, πιστεύω αυτό χειροτέρεψε την κατάσταση). Από Τετάρτη ο βήχας καλυτερέψε, έχει όμως το πρωί βήχα με Φλέγματα (δεν τα βγάζει αλλά το ακούω) και το βράδυ όταν πάει για ύπνο. Έχει κατάρροή εδώ και τρεις μέρες που άρχισε να πήζει κ ο λαιμός σήμερα μου φάνηκε λιγότερο ερεθισμενος. Το έχω κολησει κι εγώ πιο ήπια κ ο μπαμπάς της πολύ πιο ήπια. Ευχαριστώ πολύ! Καλή συνέχεια.

2 ειδικοί απάντησαν

  • ΠΡΩΤΟΝ, ΣΥΧΝΕΣ ΛΟΙΜΩΞΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΕΣ. ΔΕΥΤΕΡΟΝ, ΠΥΡΕΤΟΣ ΑΞΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 38,5 (ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΗΣΗ ΜΑΣΧΑΛΗ). ΤΡΙΤΟΝ, ΑΜΥΓΔΑΛΙΤΙΔΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΙΘΑΝΟ. ΤΕΤΑΡΤΟΝ, ΕΠΙ ΕΠΙΜΟΝΗΣ ΠΥΡΕΤΟΥ (ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 38) ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 ΜΕΡΕΣ ΧΡΗΖΕΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ.

    Βασιλειάδης Παναγιώτης

    Παιδίατρος

    Βέροια

  • Τα δέκατα δεν είναι λόγος για αντιβίωση.

    Τρίμης Γεώργιος

    Παιδίατρος