• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 04/04/2024

Καλημέρα σας. Πρόσφατα κάναμε ένα psa στον πατέρα μου λόγω συχνοουρίας που παρουσίασε. Η τιμή ήταν 9,47 η γενικη ούρων φυσιολογική χωρίς στοιχεία. Η ηλικια του ειναι 93 ετών. Η τιμή αυτη ανησυχητική για την ηλικία του? Θα πρέπει να επισκεφτούμε ουρολόγο?? Αν υπάρχει κακοήθεια υπάρχει ραγδαία εξέλιξη στην ηλικία αυτή? Ήθελα να τονίσω πως πρόκειται κατά τ άλλα για υγιή άνθρωπο αυτοεξυπηρετούμενο. Σας ευχαριστώ

3 ειδικοί απάντησαν

  • Σε αυτήν την ηλικία η εξέλιξη είναι αργή συνήθως ,Καλό είναι να τον δει ουρολόγος

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Σε αυτη την ηλικια ,αυτή η τιμή PSA δεν εχει αξία. Ακόμη και κακοήθεια να υπάρχει ,εαν δεν προκαλέσει επίπλοκες δεν υπάρχει κανένας λόγος να ασχοληθεί κανείς. Είναι εδώ και πολλά χρόνια γνωστό οτι η θεραπεία σε αυτές τις ηλικίες έχει περισσότερες επιπλοκές απο την ίδια τη νόσο. Καλό θα ήταν ωστόσο να κάνει έναν ουρολογικό έλεγχο γι αυτή τη συχνουρία

    Φραγκούλης Γεράσιμος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αθήνα

  • Θα πρέπει να τον δει ουρολογος και να σας πει πως θα προχωρήσετε

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι