• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/11/2023

Καλημέρα σας. Ο άντρας μου τον τελευταίο χρόνο παθαίνει κάτι σαν κρίση πανικού. Κατά βάση όταν πρέπει να βρεθεί σε χώρο με κόσμο που δεν γνωρίζει ή σε μέρος με πολύ κόσμο. Το τελευταίο δίμηνο επισκέπτεται ψυχολόγο ωστόσο δεν έχουμε δει καμία διαφορά. Δεν έχει αναφέρει καν πως μπορούμε να ονομάσουμε αυτό που έχει. Μόλις πάει σε μέρος με κόσμο ιδρώνουν τα χέρια του, τον πιάνει ταχυπαλμία και νομίζει πως θα λιποθυμήσει. Μόνο όταν είναι μαζί μου μπορεί και καταφέρνει να μπει για παράδειγμα σε ένα πολυκατάστημα ή να πάει σε ένα καφέ. Να σημειώσω ωστόσο πως όταν βρισκόμαστε σε άλλη πολή εκτός αυτής που μένουμε, δεν το παθαίνει. Ζορίζεται λίγο στην αρχή στην σκέψη αλλά μετά πάει παντού. Τι μπορούμε να κάνουμε; Έχει κουραστεί πολύ. Σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Η ψυχοθεραπεία είναι μια πολύ αποτελεσματική μέθοδος στην αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού, ωστόσο χρειάζεται χρόνος. Σε κάθε περίπτωση, για να είναι αποτελεσματική είναι απαραίτητο να υπάρχει εμπιστοσύνη και ελευθερία έκφρασης ώστε να συζητείται κάθε προβληματισμός με το θεραπευτή .

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, φαίνεται να έχει πολύ άγχος.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός