• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 22/06/2023

Καλημερα.. εβαλα 2 εμφυτευματα πριν 5μερες , 2 τραπεζιτες οποτε μεγαλη επιφανεια με πολλα ραμματα... εκτοτε εχω πονοκεφαλους και ειμαι λιγο καταβεβλημενη... είναι φυσιολογικο? ευχαριστω

18 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι, δεν είναι φυσιολογικό, μάλλον είναι ψυχοσωματικό.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Μία γενικότερη ταλαιπωρία κ αδιαθεσία μπορεί να οφείλεται σε μία πολύωρη τοποθέτηση πολλών εμφυτευμάτων, με μοσχεύματα ή κ άλλες διαδικασίες που απαιτούνται για την τοποθέτηση τους. Το χρονικό πλαίσιο αποκατάστασης κ επούλωσης της περιοχής, το καθορίζει ο εκάστοτε χειρουργός. Αν αυτό συνεχίζει μετά την πάροδο 2 εβδομάδων απαιτείται περαιτέρω διερεύνηση.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ναι . Απόλυτα

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Δικαιολογειται ενιοτε να συμβαινει αυτο,ιδιως οταν το χειρουργικο πεδιο ειναι πιο εκτεταμενο,μην ανησυχειτε.Μιληστε με τον γιατρο σας και παρτε τα αναλγητικα που σας εχει συστησει για οσο χρειαστει.Καλη επιτυχια!

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ο μόνος αρμόδιος για να σας απαντήσει είναι ο συνάδελφος που πραγματοποίησε την επέμβαση. Είναι απρεπές να ρωτάτε άλλους ιατρούς εκτός από αυτόν που εμπιστευτήκατε για την εργασία σας.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • Συμβαίνει σε αρκετές περιπτώσεις είναι φυσιολογικό

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Από την γενικότερη κακουχία που προκαλεί μια επέμβαση τοποθέτησης εμφυτευμάτων,θα μπορούσε να δικαιολογήσει τον πονοκέφαλο σας.
    Σίγουρα είναι παροδικό φαινόμενο που θα περάσει όταν ξεκουραστείτε και ολοκληρωθεί η επούλωση του τραύματος.

    Βαρίκος Θωμάς

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,μπορεί να συμβεί κάντε υπομονή και θα περάσει.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Φυσιολογικό είναι η ταλαιπωρία μετεγχειρητικά να προκαλεί κακουχία ισως και πονοκεφάλους

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ναι, διότι αποτελεί χειρουργική διαδικασία. Είναι φυσιολογικό, περαστικά σας !

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Η τοποθέτηση των εμφ/των είναι μια χειρουργική επέμβαση. Σε χρονικό διάστημα περίπου 7 ημερών θα είστε καλλίτερα, οπότε και θα αξιολογήσει κσι ο γιατρός σας το όλο.θεμα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλημέρα σας.
    Αν η επέμβαση ήταν ιδιαίτερης έκτασης κ δυσκολίας, είναι πιθανή η μετεγχειρητικη ευαισθησία. Ένα παυσίπονο θα βοηθήσει και επιβάλλεται να κρατάτε το γιατρό σας ενήμερο.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλό θα είναι να ενημερώσετε τον ειδικό που σας τα τοποθέτησε
    Η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο που η επέμβαση μπορεί να γίνει και χωρίς καθόλου ράμματα
    Όποτε εκείνος γνωρίζει καλύτερα τι έκανε και αν είναι φυσιολογικό που είστε τόσο καταβεβλημένη

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Ναι θα μπορούσε να σχετίζεται αλλά όχι απαραίτητα.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Ναι ειναι φυσιολογικο,σε λιγες μερες θα ειστε τελειως καλα

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Καλησπέρα σας, είναι φυσιολογικό, αλλά καλό θα ήταν αυτή την ερώτηση, να την υποβάλετε και στον θεράποντα οδοντίατρό σας.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ. ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΣΑΣ.

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Λογικο ειναι αφου κανατε καποια επεμβαση.ακολουθειστε τις μετεγχειρητικες οδηγιες του ιατρου σας,παρτε τα παυσιπονα σας κ την αντιβιωση που σας χορηγησε κ ολα θα πανε καλα υπο κανονικες συνθηκες.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη