• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 05/09/2023

Καλημέρα εδώ και τρία χρόνια έχω έναν έντονο διαξιφιστικο πόνο στη δεξιά άνω γνάθο είχα κάνει απονεύρωση αλλά δεν πέρασε μου είπαν για νευραλγια τριδυμου δεν υποφέρω από τον πόνο απλά όλη μετά είναι ενοχλητικό έκανα και αξονική άνω γνάθου .τι μπορεί να είναι και που άλλου να πάω;αν ήταν νευραλγια τριδυμου δεν θα υοεφερα;

18 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να υπάρξει λεπτομερής κλινική και ακτινογραφική εξέταση για να βγει η διάγνωση στο πρόβλημα σας.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Εάν η απονεύρωση είναι καλή -σωστή ,τότε θα πρέπει να αποκλείσουμε , αν έχουμε κάποιο άλλο παρακείμενο δόντι το οποίο θα μπορούσε να δώσει κάποια συμπτωματολογία .
    Αν μιλήσουμε για νευραλγία τριδύμου εκεί θα έπρεπε να δείτε ένα καλό νευρολόγο , (ο ειδικός για τις νευραλγίες), για οποιαδήποτε πληροφορία - βοήθεια παρακαλώ καλέστε μας

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Καλο θα ηταν να γινει ξανα μια εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • ισως θα επρεπε να ακουσετε τον οδοντιατρο σας και να κλεισετε ενα ραντεβου σε εναν νευρολογο

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Μπορείτε να κανονίσετε ένα ραντεβού με τον ενδοδοντολόγο του ιατρείου μας, για να σας εξετάσει και να σας δώσει κάποιες απαντήσεις.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • Καλύτερα να σας δει ένας ειδικός ενδοδοντολόγος.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλό είναι να απευθυνθείτε σε έναν γναθοχειρουργο γιατί όπως μου το περιγράφετε μοιάζει για νευραλγία τρίδυμου ώστε να πάρετε μια σωστή καθοδήγηση γιατί είναι δύσκολη η θεραπεία απο γενικό οδοντιατρο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα. Θα πρέπει να αποκλείσετε την πιθανότητα κάποιας ρωγμής σε κάποιο δόντι στην περιοχή που σας πονάει. Θα πρέπει να σας δει εξειδικευμένος οδοντίατρος

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Θεωρώ απαραίτητο να εξετάσετε την καλή λειτουργία της κροταφογναθικη σ άρθρωσης γιατί μπορεί η συμπτωματολογία σας να οφείλεται σε δυσλειτουργία της κροταφογναθικης

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Η νευραλγια του τριδυμου είναι μια ΜΗ αναστρέψιμη κατάσταση.

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Χρειάζεται πλήρης και εξωνυχιστικός κλινικός και ακτινογραφικός έλεγχος για να βρεθεί το ακριβές αίτιο του προβλήματος.....

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλο είναι να βγάλετε καταρχήν μια πανοραμικη ακτινογραφια για να αξιολογηθεί η περιοχή ανω δεξιά που νιώθετε τον πόνο. Στη συνεχεια, ο οδοντιατρος θα σας κατευθύνει αν χρειάζονται συμπληρωματικές εξετάσεις για να τεθεί η οριστική διάγνωση.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Δεν είναι σωστό να σας απαντήσω σε κάτι τέτοιο χωρίς να έχω δει τις εξετάσεις σας. Πάντως θα μπορούσε θεωρητικά να είναι νευραλγία τριδύμου. Χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση. Θα μπορούσατε να απευθυνθείτε και σε άλλο οδοντίατρο ή γναθοχειρούργο ή και στην Οδοντιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Για να εχει γινει αυτη η διαγνωση πιθανον ισχυει.συγκεκριμενα η νευραλγια κανει ακριβως αυτο το ειδος πονου που περιγραφεται κ ειναι διαξιφιστικος.δεν ειναι απαραιτητο οτι πρεπει να υποφερετε,οπως αναρωτιεστε σιγουρα ομως ειναι μια ασχημη εμπειρια.πρεπει ομως σιγουρα να ακολουθησετε καποια θεραπεια για να υποχωρησουν τα συμπτωματα,οποτε καλο ειναι να συνεννοηθειτε με τον θεραποντα ιατρο σας.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Συνιστάται κ η δεύτερη γνώμη. Μπορεί ο πόνος να είναι οδοντικής αιτιολογίας, σκελετονευρομυικου συστήματος (κροταφικό σύνδρομο, νευραλγίες), πόνος που σχετίζεται με ιγμόρεια-κυψελες- αυτί κ α.
    Υπάρχουν μορφές νευραλγίας που δεν έχουν απαραιτήτα "διαξιφιστικο" πόνο.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Η νευραλγία είναι όντως διαφορική διάγνωση, και όταν τα αίτια δεν είναι οδοντογενη, τότε ο πόνος είναι νευρικής αιτιολογίας ! Η αξονική μόνο μπορεί να διαλευκάνει τα αίτια, αποκλείοντας οδοντογενη αιτιολογία

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα σας, καλό θα ήταν να σας δει, κι ένας νευρολόγος.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλημερα σας.Θα σας συμβουλευα να απευθυνθειτε σε καποιον γναθολογο.Αν δεν προκειται για νευραλγια τριδυμου,εφοσον εχει αποκλειστει οτι μπορει να ειναι καποιο δοντι,τοτε θα μπορουσε η ενοχληση να προερχεται απο τον κονδυλο της ανω γναθου

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη