• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 13/02/2024

Γυναικολογικες 0ρμονικές εξετάσεις. Καλημέρα σας, εχω μικροκυστικες ωοθήκες με διαταραχές περιόδου (ολιγομοινορια , καθυστέρηση έως και 3 μήνες ) Έπαιρνα αγωγή αντισύλληψης για 3 χρόνια με την αντίστοιχη διακοπή Ανα εξάμηνο ωστόσο η περίοδος μου όταν σταματούσα το χαπι έρχονταν φυσιολογικά απο μονη της για τον επόμενο μήνα μονο , μετα υπήρχε καθυστέρηση ξανα . Ειμαι 27 χρόνων και Πάσχο απο Χασιμότο . Λαμβάνω αγωγή τ4 των 62 . Πρόσφατα αποφάσισα να απευθύνω και σε αλλον γυναικολόγο καθώς δεν ειχα δει κάποια βελτίωση . Ο γιατρος μου ειπε να κανω ορμονικές και τα αποτελέσματα ειναι τα εξής : TSH :2.21ml FSH:5.6ml LH:7.8ml E2:25.3ml PRG:0.31ml PRL : 37.8 ml 17-OH : 1.1ml Τεστοστερόνη ολική :0.42ml DHEA :5.7ml Αναμένω ενημέρωση απο τον γιατρό φυσικα αλλα εννοείται οτι θα ηθελα και μια διαφορετική γνωμη Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Προκειμένου να συμπληρωθεί ο έλεγχος με περαιτέρω ορνονολογικες εξετασεις που θα μπορούσαν να συσχετίζεται με διαταραχές του κύκλου καλό θα ήταν μόλις ολοκληρώσετε και την εκτίμηση απο το γυναικολόγο να εχετε και μια Ενδοκρινολογική εκτίμηση ώστε να δούμε που μπορεί να οφείλονται αυτές οι διαταραχές.

    Σκαράκης Νικήτας

    Ενδοκρινολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Το πιθανότερο είναι ότι έχετε πολυκυστικές ωοθήκες. Για να τεθεί η διάγνωση χρειάζεται να πληρούνται τουλαχιστον 2 απο τα 3 κριτήρια των πολυκυστικών ωοθηκών. Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος χωρίς να γνωρίζω το ακριβές ιστορικό σας.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου