• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/07/2023

Γεια σας. Έχω διαγνωστεί με αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα χασιμότο όπου λαμβάνω χάπι και διατηρείται η TSH μου στο 0,80. Πρόσφατα διαγνώστηκα και με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και μέσα από διάφορες εξετάσεις έμαθα πως υπάρχει και προδιάθεση για σάκχαρο (έχοντας οικογενειακό ιστορικό από πίσω). Είχα κάθε μήνα περίοδο αλλά σταματούσε απότομα στην 3η ημέρα. Οι ορμονικές μου εξετάσεις ήταν άριστες, ωστόσο στον υπέρηχο φάνηκε μια "πολυκυστικη εικόνα". Λαμβάνω 5 μήνες glucoplus και έχω έλεγχο σε λίγες μέρες. Θα καταφέρω να μείνω έγκυος κάποια στιγμή με όλα όσα έχουν προκύψει στην υγεία μου; Δεν έχει υπαρξει κάποια προσπάθεια ακόμα. Θα ήταν σωστότερο να το συζητήσω με το γυναικολόγο μου και να προγραμματίσουμε μια εγκυμοσύνη ώστε να μην υπάρξουν επιπλοκές; Συνήθως τι γίνεται σε τέτοιες περίπτωσεις; Δίνεται κάποια βοηθητική θεραπεία; Με έχει αγχώσει ιδιαίτερα αυτό το κομμάτι.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας
    Πληρέστερος έλεγχος και διερεύνηση της κατάστασης επιπλέον.
    Μια επίσκεψη στο ιατρείο θα μας δώσει απαντήσεις και λύση στο πρόβλημα αυτό.

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Προσπάθησε να μείνεις

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει ναι, να κάνεις κάποια προετοιμασία μετά φυσικά από τον κατάλληλο έλεγχο και για εσένα και για τον σύντροφο - it takes two to tango!

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Το θέμα είναι αν έχετε κανονικά περίοδο. Αν έχετε περίοδο κάθε ημέρα όπως λέτε δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Το σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων είναι διαφορετικό από την πολυκυστικη μορφολογία των ωοθηκων. Το σύνδρομο πρέπει να περιλαμβάνει τουλάχιστον 2 από τα 3 : 1) αμηνορροια ή αραιομηνορροια ( απουσία περιόδου για περισσότερες από 60-75 ημέρες)
    2) υπερανδρογοναιμια ή υπερανδρογονισμο ( τριχοφυια, λιπαρό δέρμα, τριχόπτωση)
    3) πολυκυστικη μορφολογία ωοθηκων με όγκο ωοθηκων >10 cm3.
    Το πρόβλημα με την σύλληψη στο σύνδρομο πολυκυστικων εγκυται στο ότι η γυναίκα δεν κάνει ωοθυλακιορρηξια κ γιαυτό κ δεν της έρχεται περίοδος, λόγω των αυ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Καλησπέρα. Το καλύτερο θα ήταν να μιλήσετε με τον ενδοκρινολόγο και τον γυναικολόγο σας για να φτιάξετε ένα σωστό πλάνο μαζί τους. Δεν χρειάζεται άγχος αλλά καλός σχεδιασμός.

    Χατζηκαλογιάννης Ιωάννης

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Μην αγχώνεστε καθόλου απλά ενημερωθείτε σωστά. Για να διαγνωστεί μια γυναίκα με πολυκυστικές ωοθήκες δεν αρκεί να έχουμε μόνο μια υπερηχογραφική εικόνα. Υπάρχουν και άλλα κριτήρια που πρέπει να πληρούνται. Επίσης, οι γυναίκες με πολυκυστικές ωοθήκες έχουν εξ ορισμού περισσότερες πιθανότητες (αλλά όχι φυσικά 100%) να κάνουν σάκχαρο κάποια στιγμή στη ζωή τους. Εν κατακλείδι νομίζω ότι θα έπρεπε να συζητήσετε με το γυναικολόγο σας και να ενημερωθείτε σε ώστε να είναι ξεκάθαρο για το αν αρχικά πάσχετε από το ΣΠΩ και αν διαγνωστειτε τι θα μπορούσατε να κάνετε για να βελτιώσετε τα συμπτώματα σας. Σας εύχομαι τα καλύτερα και ελπίζω να... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου