• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 17/02/2024

Καλησπέρα σας, νεαρός άντρας εδώ. Πριν μια εβδομάδα είχα έναν τραυματισμό στον πρωκτό από αυνανισμό με αντικείμενο όπου είδα αίμα. Πραγματοποίησα αφόδευση την ίδια μέρα και είδα κ εκεί αίμα στο χαρτί. Ωστόσο, την εβδομάδα που μας πέρασε, δεν υπήρξε κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα στις αφοδεύσεις και δεν εμφάνισα κάποιο «βαρύ» σύμπτωμα όπως π.χ. αίμα στα κόπρανα, διάρροια, εμέτους κλπ. Παρόλα αυτά, εδω και μια εβδομάδα έχω κάποια «τσιμπήματα» πόνου κυρίως κάτω δεξιά από την κοιλιά, λιγότερο κάτω αριστερά, λίγο στις περιοχές στα πλευρά και πάνω από την κοιλιά. Μάλιστα, άλλαξα και την διατροφή προσθέτοντας περισσότερες φυτικές ίνες διευκολύνοντας έτσι τις αφοδεύσεις, χωρίς όμως να δω σημαντική βελτίωση στις ενοχλήσεις. Λόγω τις φύσης του τραυματισμού, αλλά και ότι δεν εμφάνισα κάποιο χειρότερο σύμπτωμα έχω έναν δισταγμό να επισκεφθώ γιατρό. Μπορείτε να μου δώσετε μήπως κάποια κατεύθυνση τι μπορεί να είναι, χρειάζεται να ανησυχώ πολύ; μπορεί να φύγει από μονό του; τι μπορώ άλλο να κάνω; Ευχαριστώ και εκτιμώ την απάντησή σας.

1 ειδικός απάντησε

  • Να σας δει γιατρός.
    Δεν υπάρχουν ντροπές σε αυτά τα πράγματα.
    Τα τραύματα στην περιοχή μπορεί να έχουν και άσχημες συνέπειες.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι