• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 31/08/2023

Έχω βγάλει αφθα στο ούλο ενός δοντιού και δεν περνάει . Τι μπορώ να κάνω ;

17 ειδικοί απάντησαν

  • Εάν κάποια βλάβη διαρκεί παραπάνω από 14 ημέρες καλό είναι να επισκεφθείτε έναν οδοντιατρο για να το εξετάσει καθώς μπορεί να ειναι καποιο άλλου είδους βλάβη εκτός από αφθα, η οποία συνήθως δεν εμφανίζεται στα ούλα και διαρκεί έως 7 ημέρες.

    Κριτσωτάκη Μαρία Ειρήνη

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Η άφθα περνάει απο μόνη της μετά απο λίγες ημέρες. Αν επιμένει δεν είναι άφθα και πρέπει να σας δει οδοντίατρος.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Αν έχουν περάσει πάνω απο 15 μέρες και συνεχίζει να βρίσκεται στην θέση της καλό είναι να σας εξετάσει κάποιος Οδοντιατρος

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Μονο υποστηρικτικα σκευασματα μπορουν μοναχα να αμβλυνουν καπως τον πονο.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Αν είναι όντως αφθα υποχωρει απο μονη της μέσα σε 10-15 ημέρες. Αν περάσει αυτο το διάστημα κ δν εχει φύγει καλο είναι να επισκεφθείτε ένα στοματολογο.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλημέρα . Θα πρέπει να σας δει ένας οδοντίατρος μήπως δεν είναι άφθα αυτό που σας πονάει.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Αν είναι αφθα λίγο υαλουρονικο θα βοηθήσει , συνήθως φεύγουν πολύ γρήγορα εκτός αν είναι κάποια άλλη παθολογία, θα πρότεινα κλινικό ελεγχο

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα σας. Αν όντως αυτό που έχετε βγάλει είναι άφθα, το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι υπόμονη 7 μέρες μέχρι να υποχωρήσει και να μην το ερεθίζετε. Δεν υπάρχει κάποια αποτελεσματική θεραπεία κατά της άφθας.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Το πιο σωστό είναι να επισκεφθείτε έναν οδοντίατρο για σωστή διάγνωση της βλάβης.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • υπομονή να κάνει τον κύκλο της .Αποφύγετε τις όξινες τροφές και πάρτε από το φαρμακείο το aloclair.

    Σούτα Μαρκέλλα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Καλημέρα σας,συνήθως περνάει σε ένα δεκαήμερο.Αν θέλετε μπορείτε να πάρετε απο φαρμακειο κάποιο σκεύασμα για να καταπραΰνει τα συμπτώματα..

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Να επισκεφθειτε οδοντιατρο ή στοματολογο.

    Τζάνου Αρετή

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Αν ειναι πραγματι αφθα δεν υπαρχει λογος να ανησυχειτε.συνηθως υποχωρουν μονες τους μετα απο καποιο καιρο.μπορειτε επιπλεον να δοκιμασετε καποιο σκευασμα που πωλειται στα φαρμακεια.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Οι αφθες συνηθως εμφανιζονται στον βλεννογονο του στοματος,συνηθως στα χειλη,στην παρεια,στην γλωσσα,ακομη και στον ουρανισκο και τα ουλα καμια φορα.Χρειαζονται περιπου 7-14 ημερες για να φυγουν,οποτε θελει λιγο υπομονη.Η θεραπεια τους συνίσταται στην αντιμετωπιση των επωδυνων συμπτωματων που εχουν,και αυτο γινεται με στοματοπλυσεις με αλατονερο,χαμομηλι,μαγειρικη σοδα,ακομα και με αλοη.

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλό είναι να σας δει ειδικός ώστε να διαγνώσει τη βλάβη.

    Αρβανιτίδου Ιωάννα

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Στοματολόγος

    Χαλάνδρι

  • Μπορεί να κάνει καιρό να περάσει
    Αν επιμένει καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν ειδικό

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Με μία βατονέτα , τοποθετήστε στην άφθα unisept mouthwash, μετά για είκοσι λεπτά δεν τρώμε, δεν πίνουμε και δεν ξεπλένουμε* η διαδικασία επαναλαμβάνεται καθημερινά, τρεις φορές την ημέρα ,για δέκα ημέρες .Συνήθως μετά η άφθα αποδρομεί. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι