• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 20/04/2023

Έχω tmj σύνδρομο στην κροταφογναθική μου και αυχενικό. Κάνω φυσικοθεραπείες στον αυχένα, φοράω μασελακι στον ύπνο και κάνω ασκήσεις αλλα δεν περνάει. Τι ειδικό πρέπει να επισκεφτώ;

19 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημερα σας, συζητήστε με τον φυσικοθεραπευτή σας αν χρειάζεται να αλλάξετε κατι στο πλάνο θεραπείας σας.

    Παπουτσάκη Νεκταρία

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Ωρωπός

  • Η χειροθεραπεία βοηθάει πολύ σε τέτοιες περιπτώσεις.

    Μιχαλόπουλος Παύλος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Εκτός από τον αυχένα σας, κάνετε φυσικοθεραπεία στην κροταφογναθική σας; Υπάρχουν χειρισμοί για το σύνδρομο αυτό και μάλαξη.

    Κωτίδη Σοφία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Φυσικοθεραπευτής

    Κρυονέρι

  • Ειδικό γναθολόγο και φυσικοθεραπευτή γνάθου

    Προκόπη Νικολέττα

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Γνάθοχειρουργό

    Δρ. Πισκοπάκης Νικόλαος & Συνεργάτες

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλα τα λετε αλλά... γιατι συνδρομο tmj και οχι μια συγκεκριμενη παθολογια???
    προβλημα συγκλισης της γναθου, ή ασταθεια της κροταφογναθικης κλπ.
    Φορατε ενα εξειδικευμενο μασελακι απο οδοντιατρο και πολυ σωστα κανετε.
    Κανετε και φυσικοθεραπειες στον αυχενα και πολυ σωστα ξανακανετε γιατι πολλες φορες προβληματα της κροταφογναθικης δημιουργουν μυικους σπασμους στην περιοχη του αυχενα.
    Αν δεν περναει με αυτα που κανετε, ελεγχουμε αν το μασελακι ειναι ακομα οκ ή θα πρεπει να αλλαξει, και αλλαζουμε και θεραπευτη!

    Κουράκος Βασίλης

    Φυσικοθεραπευτής

    Κερατσίνι

  • Γναθοχειρουργο

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Ορθοπεδικό

    Βαμβάτσικος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος

  • Καλησπέρα! Αρχικά οδοντίατρο (αν υπάρχει θέμα σύγκλισης έλεγχο στο μασελακι) υπάρχουν κάποιοι ειδικοί στο θέμα (κροταφογναθικού πόνου).
    Το μασελακι πρέπει να γίνει από εξειδικευμένο οδοντίατρο για να έχει νόημα και φυσικά να μπορείτε να το φορέσετε (πολλοί δεν μπορούν).
    Από κει και πέρα πολλές φορές είναι πολύ παράγοντικό πρόβλημα έχει να κάνει και με το άγχος - στεναχώρια κλπ αλλά και με αμιγώς μυοσκελετική λειτουργία!
    Στην φυσικοθεραπεία τι κάνετε;
    Θέλουμε σίγουρα ένα εξειδικευμένο ασκησιολόγιο ,έλεγχο στάσης τεχνικές χαλάρωσης κλπ
    Για περαιτέρω πληροφορίες καλέστε με στο τηλέφωνο!
    Καλή συνέχεια!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,
    φαίνεται ότι έχετε κάνει μια πλήρη προσέγγιση στο πρόβλημα σας. Αυτό που θα μπορούσαμε να προτείνουμε είναι το να γίνεται φυσικοθεραπεία και στη γνάθο σας εκτός από τον αυχένα. Οι γιατροί που θα έπρεπε να δουν το πρόβλημα σας είναι ορθοπεδικός και γναθοχειρουργός αλλά φανταζόμαστε έχετε ήδη επισκεφθεί τέτοιους. Από εκεί και πέρα, συνήθως ένα τέτοιο σύνδρομο μπορεί να οφείλεται και σε μία αγχώδη διαταραχή που μπορεί να εντείνει τα συμπτώματα, αν δεν είναι η αποκλειστική πηγή τους. Επομένως, ένας ψυχολόγος θα μπορούσε να βοηθήσει από την πλευρά του.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Κύριε / α μου, Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη.γΓια να είμαστε ποιο σαφείς για την πάθησή σας, έχετε ΑΡΘΡΙΤΙΔΑ ΤΗΣ ΓΝΑΘΟΚΡΟΤΑΦΙΚΗΣ ΔΙΑΡΘΡΩΣΕΩΣ. Πρέπει να δω το μέγεθος του προβλήματός σας με εργαστηριακό έλεγχο. Η θεραπεία σας μπορεί να είναι φαρμακευτική μέχρι και χειρουργική. Επίσης, για το αυχενικό σας σύνδρομο απαιτείται εργαστηριακός έλεγχος. Σας περιμένω για ένα πλήρη έλεγχο για τα προβλήματα που μου αναφέρετε.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗΣ ΣΤΗΛΗΣ

    Τριανταφυλλόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα, γναθοχειρουργό

    Πνακά Κωνσταντίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Ίλιον

  • Σε ωρλ και σε οδοντιατρο

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Να επισκεφθείτε γενικό ιατρό

    Ζαχαριάδης Κωνσταντίνος

    Γενικός Γιατρός

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπερα,
    Γναθοχειρουργο και ορθοπαιδικο για αρχη και θα σας καθοδηγησουν περαιτερω.

    Κέντρα Φυσικοθεραπείας "Εξέλιξη"

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Ορθοπεδικός είναι ο κατάλληλος ιατρός. Αυτός αφού εξετάσει τον αυχένα καί την κροταφογναθική άρθρωση θα πρέπει να σας δώσει την κατάλληλη αντιφλεγμονώδη αγωγή σε συνδυασμό με τις κατάλληλες οδηγίες.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Δοκιμαστε τον βελονισμο, μπορει να σας βοηθησει

    Ηλιάδου Ελισάβετ

    Παθολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας, η αποκατάσταση του συνδρόμου κροταφογναθικής άρθρθωσης χρήζει σωστή αξιολόγηση και πολύπλευρη αποκατάσταση εφόσον φυσικά έχει προηγηθεί διάγνωση. Μπορούν να εφαρμοστούν εκτός από εξειδικευμένη κινητοποιήση της αρθρωσης, βελονισμός υπό την καθοδήγηση διαγνωστικού υπερήχου, κρουστικός υπέρηχος καθώς και 'αλλα μέσα ηλεκτροθεραπεία. Αναλογα με την κλινική εικόνα επιλέγονται οι θεραπευτικές μέθοδοι. Ο νάρθηκας βρυγμού αποτελεί επίσης μέσο για την συντήρηση και διατήρηση της καλής κινητικότητας της άρθρωσης.

    Τρουπή Ελένη

    Φυσικοθεραπευτής