• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 12/04/2023

Επανέρχομαι στο θέμα μου. 23 χρόνων είχα 6 βαθμούς μυωπίας και έκανα λέιζερ, μου έμεινε μίσος βαθμός και μου είπαν ότι το βράδυ η όραση μου δεν θα είναι το ίδιο καλή, εγώ ποτέ δεν συνηδητοποιησα πρόβλημα. Τώρα είμαι 46 χρόνων και είμαι διαβητικός πάνω από δέκα χρόνια και μάλιστα με αρυθμιστο ζάχαρο, μόνο τον τελευταίο μήνα το έχω ψιλορυθμισει. Πριν 2 μήνες επειδή δεν έβλεπα καλά τον τελευταίο χρόνο πήγα σε οφθαλμίατρο κέντρου υγείας και μου διέγνωσε 1,5 βαθμούς μυωπίας χωρίς να έχω πίεση ματιού. Τώρα 2 και κάτι μήνες μετά η όραση μου την ημέρα είναι αρκετά καλή(βλέπω τις πινακίδες αυτοκινήτων ακόμη και από τα 15-20 μέτρα, αλλά το βράδυ δεν τις βλέπω ούτε από τα 3 μέτρα. Επίσης η όραση μου δεν είναι καλή ούτε την ημέρα σε κλειστούς χώρους. Παράδειγμα βλέπω μια εικόνα Αγίου στα 2 μέτρα στο δωμάτιο μου και δεν ξεχωρίζω χαρακτηριστικά προσώπου η τα γράμματα και μόλις την βγάλω έξω και σε μεγάλη απόσταση την βλέπω κρύσταλλο με φάτσα την εικόνα στον ήλιο, με πλάτη η εικόνα στον ήλιο πάλι βλέπω καλα αλλά όχι με την ίδια απόδοση και από την ίδια απόσταση. Ακομα στο δωμάτιο μου βλέπω τα γράμματα στην τηλεόραση στα 3 μέτρα που είναι λευκά, έτυχε να δω στην τηλεόραση διπλάσιου μεγέθους γράμματα Κοκκίνου χρώματος όμως από την ίδια απόσταση και δεν έβλεπα το ίδιο καλά, γενικά βλέπω καλά γράμματα λευκά σε μαύρο φόντο και μαύρα σε λευκό φόντο. Τέλος θέλω να σας αναφέρω ότι παρόλο το πρόβλημα που έχω την νύκτα αντιλαμβάνομαι πλήρως τον εκάστοτε φωτισμό που υπάρχει , αλλά δεν έχω ευκρίνεια, δεν βλέπω τις πινακίδες ούτε στα 3 μέτρα όπως σας προειπα. Επίσης νομίζω ότι διακρίνω τα χρώματα αρκετά καλα. Αυτά με συγχωρείτε για την ενόχληση και θα σας είμαι ευγνώμων αν μου απαντησετε, ευχαριστώ πολύ!!

15 ειδικοί απάντησαν

  • περιγράφετε διαταραχή του contrast η οποία μας προκύπτει κυρίως από λάθος γυαλιά κ καταρράκτη με ή χωρίς φαινόμενα περίθλασης

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Οφθαλμίατρος

    Πύργος

  • ο διαβητης και ειδικα ο αρυθμιστος κανει μεγαλες διακυμανσεις στην οραση, την ποιοτητα της ορασης και τα λοιπα χαρακτηριστικα της ορασης (χρωματα, κοντραστ, οραση τη νυχτα, κτλ) ακόμα και διακυμανσεις στους βαθμους μυωπιας.
    δωστε βαση στην σταθερη ρυθμιση του σακχαρου

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Η ΚΑΘΕ ΟΦΘΑΛΜΟΛΟΓΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ (ΓΥΑΛΙΑ Ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΦΟΥ ΡΥΘΜΙΣΘΕΙ ΤΟ ΣΑΚΧΑΡΟ ΑΙΜΑΤΟΣ. ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΚΗΡΗΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΛΙΝΙΚΗ ΣΥΝΕΚΤΙΜΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΘΕΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΑΓΩΓΗ.

    Ράπτης Αθανάσιος

    Διαβητολόγος

    Καλύβια

  • Υπάρχουν πολλές αιτίες οι οποίες μπορούν να έχουν μειώσει την όραση σας. ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ μπορεί να είναι μια απλή διαθλαστική ανωμαλία (μυωπία, υπερμετρωπία, ή αστιγματισμός) και να χρειάζεστε ένα ζευγάρι γυαλιά, διάφορες οπτικές εκτροπές που μπορούν να συνδέονται με την επέμβαση Laser που έχετε κάνει (απαιτείται τοπογραφία κερατοειδούς), ή ενδεχομένως κάτι πιο σοβαρό και επείγον να αντιμετωπιστεί (εφόσον υπάρχει) όπως η διαβητική αμφιβληστροειδοπάθεια.

    Παυλόπουλος Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Νέος Κόσμος

  • Tα συμπτωματα σας ειναι πολλα και διαφορετικα,δεν μπορουν να απαντηθουν εδω .Νομιζω οτι χρειαζεστε ενα καλο οφθαλμολογικο check up.Παντως ειναι φυσιολογικο να εχει παραμεινει μισος βαθμος μυωπιας( μετα απο laser)

    Τριανταφυλλίδου Ανναμπέλλα

    Οφθαλμίατρος

    Άλιμος

  • Καλησπέρα , όπως σας απάντησα και στο άλλο μήνυμα , ναι υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί κάποιο βαθμό . Καλό θα ήταν να κάνουμε μια εκτίμηση αν υπάρχει κάποιο καταρράκτη η κάποιο οίδημα στο βυθό από το διαβήτη και σας εμποδίζει στην όραση .

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • Καλο θα ειναι να γινει πληρης έλεγχος με τα μηχανηματα που σας εχω αναφερει σε προηγουμενη σχεδον ίδια ερωτηση σας.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Χρειάζεται OCT(οπτική τομογραφία) και βυθοσκοπηση ότι μου περιγράφεται ωφειλεται κατά πάσα πιθανότητα στον σακχαρώδη διαβήτη από αλλοιώσεις στην ωχρά κηλιδα

    Ταμβάκος Ηλίας

    Οφθαλμίατρος

    Γλυφάδα

  • Αυτη ειναι ερωτηση για οφθαλμιατρο, δεν εχει να κανει με τον διαβηη. Ωστοσο ο διαβητης κανει ζημια στα ματια μεχρι και την τυφλωση. Κλειστε αν θελετε ραντεβου για να τον ρυθμισετε και να παρετε τη καταλληλη αγωγη, γιατι ειστε νεος, γιατι θα εχετε στο μελλον επιπλοκες

    Ηλιάδου Ελισάβετ

    Διαβητολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Επειδη ειστε διαβητικος χρειαζεστε βυθοσκοπηση κ ελεγχο στην ωχρα

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Καλημέρα σας,
    Καταρχάς αναφέρετε πως τον τελευταίο χρόνο κάνετε προσπάθεια να ρυθμίσετε τα επίπεδα του σακχάρου και αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό. Ο διαβήτης δυστυχώς μπορεί να προκαλέσει σημαντικές βλάβες στα μάτια, οπότε όσο καλύτερα ρυθμίσετε το σάκχαρο τόσο καλύτερα σε βάθος χρόνου και για την όρασή σας. Η αύξηση της μυωπίας μπορεί να παρατηρηθεί σιγά σιγά μετά από επέμβαση laser. Μπορεί όμως ενδεχομένως να οφείλεται και σε κάποια θόλωση του φακού του ματιού λόγω του διαβήτη. Επίσης πρέπει να γίνει ένας πλήρης έλεγχος του αμφιβληστροειδούς και της ωχράς κηλίδας καθώς και εδώ μπορούν να αναπτυχθούν διαβητικές αλλοιώσεις, οι οποίες επη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουτσώνας Αντώνης

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Όλα αυτά που περιγράφετε είναι διαταραχές τις κεντρικής όρασης που μπορεί να οφείλονται και στην μυωπία που έχει επανέλθει, και σε επιπλοκές του διαβήτη όπως διαβητική ωχροπαθεια ή και πρώιμος καταρράκτης . Για να γίνει εκτίμηση για αυτά χρειάζεται εξέταση στην σχισμοειδη λυχνία , βυθοσκόπηση , και αν βρεθεί κάποιο εύρημα σε αυτές τις εξετάσεις και οπτική τομογραφία ωχράς κηλίδας . Όποτε αν κάνετε αυτές τις εξετάσεις θα έχετε και την απάντηση για το ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα και πως θα λυθεί . Σε κάθε περίπτωση και μέχρι να κάνετε αυτά αφού έχετε τους βαθμούς του διαθλαστικού ελέγχου μπορείτε να πάρετε ένα ζευγάρι γυαλιά με τους βαθμούς ... Διάβασε περισσότερα

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Να απάντηση μου εξακολουθεί να ειναι η ίδια. Χρειάζεται να κάνετε τοπογραφικό και τομογραφικό έλεγχο κερατοειδούς. Έπειτα από αυτόν τον έλεγχο ίσως χρειαστεί κάτι περαιτέρω αναλόγως των αποτελεσμάτων.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Ακούστε αγαπητέ μου εάν όντως έχετε 1,5 βαθμό μυωπία είναι φυσιολογικό το βράδυ να βλέπετε λίγο θολά διότι το μάτι κάνει μυδρίαση ( άνοιγμα κόρης ) το πρωί δε λόγω φωτός κάνει μυση( κλείσιμο κόρης ) προσπαθείτε να δείτε το βράδυ μέσα από μια μικρή τρυπουλα και θα δείτε καθαρά για να το επιβεβαιώσετε . Το θέμα είναι αν είναι το πρωτεύων μάτι αυτό που έχει κάνει μυωπία και γιαυτο σας δυσκολεύει . Το θέμα της επίκτητης μυωπίας σας το πιο πιθανόν είναι λόγω θόλωσις του πυρήνα του οργανικού φακου .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Παθολογια στον φακο του ματιου σας(οιδημα) λογω αυξημενου σακχαρου καθως και ενα ειδος καταρρακτη(πυρηνικος) μπορουν να εξηγησουν την αυξηση της μυωπιας σας.Επισης ο σακχαρωδης διαβητης προκαλει αλλοιωσεις στον βυθο του ματιου.Κλειστε ραντεβου με οφθαλμιατρο για πληρη ελεγχο!

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο