• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 03/08/2023

Είμαι σε διακοπές,δέκα ολόκληρες μέρες δυσκοιλιότητα με duphalac και σκληρά κόπρανα ,μετά έκανα τρία μικροκλυσματα τα οποία δε λειτουργούν ιδιαίτερα μιας και βγαίνουν σκληρά κόπρανα μικροποσότητες.Τι μου προτείνετε για άμεση ανακούφιση μιας και είμαι σε νησι και δεν βρίσκω γιατρό;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1 ειδικός απάντησε

  • Αγαπητέ ασθενή, η δυσκοιλιότητα μπορεί να φτάσει μέχρι εντονότατη "υποκινησία" ή και παράλυση του εντέρου (λεγόμενος "ειλεός") ανάλογα με τον ασθενή, το ιστορικό του, τα φάρμακα ή άλλες ουσίες που παίρνει, την ηλικία του κτλ. Σε αυτήν την περίπτωση, εάν δοθεί λανθασμένη κατηγορία "καθαρτικού" φαρμάκου, ο ασθενής μπορεί να πάθει διάτρηση εντέρου και να κινδυνεύσει.
    Ως εκ τούτου, δεν είναι δεοντολογικό κάποιος ιατρός να σας δώσει οδηγίες μέσω μηνυμάτων στο διαδίκτυο...
    Είναι αδύνατον Ελληνικό νησί, μέσα στο καλοκαίρι με πολλούς τουρίστες, να μην έχει έστω ένα Αγροτικό Ιατρείο. Απευθυνθείτε εκεί για σωστή κλ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα