• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 07/12/2023

Έκανα διαπερινεικη βιοψία προστάτη αφού πρώτα είχα κάνει μαγνητική εννοειται! και έδειξε grade group 2 και Gleason score 7(3+4) Εξωπροστατικη επέκταση δεν παρατηρήθηκε στα δείγματα, μου πήραν 24 δείγματα! Η βιοψία θα έδειχνε εάν έχει διηθησει στην ουροδόχο κύστη η στο έντερο; ευχαριστώ πολύ

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα. Όχι.την επέκταση τη δείχνει η μαγνητικη

    Γαλανάκης Ιωάννης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • όχι μόνο αν γίνει επέμβαση ριζικής προστατεκτομής δίνονται αυτές οι πληροφορίες από τη βιοψία .

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Η βιοψία δείχνει την ιστολογική σύνθεση των δειγμάτων που έχουν ληφθεί. Τα δείγματα κανονικά είναι από τον προστατικό ιστό κι όχι από την ουροδόχο ή το έντερο.
    Το αν υπάρχει ή όχι εξωπροστατική επέκταση της νόσου κατά συνέχεια ιστών ή με τη μορφή απομακρυσμένης μετάστασης, είναι θέμα της λεγόμενης σταδιοποίησης της νόσου, που αποτελεί το επόμενο βήμα διερεύνησης, μετά τη βιοψία.
    Η σοβαρότητα του θέματος όπως καταλαβαίνετε, δεν αφήνει περιθώρια επίλυσης σε μια ολιγόλογη απάντηση, αλλά χρειάζεται πλήρης ανάλυση του ιστορικού και των εξετάσεων που έχετε ήδη κάνει, σε συνδυασμό με απεικονιστικό έλεγχο που ίσως χρειάζεται να ακολουθήσει.

    Λάττας Γεώργιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Χολαργός

  • Oχι δεν δείχνει τίποτα από αυτα

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Θα το έδειχνε η μαγνητική σας πρώτα απο ολα. Και ναι θα έδειχνε η βιοψία αν έχετε έξω προστακτική νόσο.
    Με τη βιοψία που παραθέτετε χρίζεται άμεσης αντιμετώπισης αν είστε σε καλή κλινική κατάσταση και στα ηλικιακά όρια με χειρουργείο αλλιώς με ακτινοβολία.

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός