• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 28/01/2024

Είμαι θήλυ, 20 ετών. Τον Σεπτέμβριο είχα πολύ συσσωρευμένο άγχος, με αποτέλεσμα να αρχίσω να νιώθω μούδιασμα στο δεξί χέρι και το κάτω μέρους του δεξιού ποδιού. Δεν επηρέαζε την καθημερινότητα μου. Γενικότερα όταν αγχωνόμαι, νιώθω ενα μούδιασμα στα άκρα των χειρών, αλλά το συγκεκριμένο επέμεινε όσο εγώ αγχωνόμουν για αυτό (μερικές φορές ένιωθα και τσίμπημα στα δάχτυλα κυρίως στο μικρό). Όσον αφορά το πόδι, πάντα όταν έκανε κρύο ή αγχωνόμουν επίσης το ένιωθα πιο σκληρό και δυσκίνητο. Μόλις ξεκίνησαν οι εξετάσεις στη σχολή, επανήλθαν τα συμπτώματα του ποδιού και του χεριού, αλλά αυτή τη φορά με μυϊκούς πόνους στο πάνω και στο κάτω μέρος του χεριού. Έβαζα περικάρπιο για να μετριαστούν τα συμπτώματα. Το πόδι δεν με πολύ ενοχλούσε, μόνο όταν έκανε κρύο. Τώρα, οι πόνοι στο δεξί χέρι συνοδεύονται και από στιγμιαία τσιμπήματα ή σκληρότητα κυρίως στο μικρό, παράμεσο και μέσο δάχτυλο και σπανίως έως καθόλου στο δείκτη και πόνο στο καρπό και σπάνια στο πίσω μέρος του ώμου. Κάνω κάποιες ασκήσεις και ανακουφίζονται τα συμπτώματα (καλύτερα από ότι αρχικά), τα οποία κυρίως εμφανίζονται το βράδυ. Πριν από μερικές μέρες ξεκίνησε παράλληλα και ο πόνος στο αριστερό, με παρόμοια συμπτώματα. Δεν έχω πόνους στον αυχένα, πονοκεφάλους και στη βάδιση άμα ντυθώ ζεστά δεν παρουσιάζω θέμα, παραπαμόνο που πρόσφατα ξεκίνησα να κάνω τζοκινγκ και νιώθω τράβηγμα στα γόνατα πίσω. Ολοκληρώνοντας, γενικότερα είμαι αγχώδης άνθρωπος. Όταν δεν αγχώνομαι δεν είναι έντονα τα συμπτώματα στο χέρι ή δεν υπάρχουν, αλλά στη προκειμένη μια "σκληρότητα" στα προαναφερόμενα δάχτυλα υπάρχει. Ακολουθώ καθιστική ζωή (διάβασμα και συγγραφή εργασιών σε υπολογιστή), με όχι τόσο καλή στάση καθίσματος Η συνεχής απασχόληση μου με τα συμπτώματα έχουν χειροτερέψει τον ύπνο μου και τη συγκέντρωσή μου. Πόσο πιθανό είναι να εμφανίζω κάποια στένωση (σύνδρομο καρπονωτιαίου σωλήνα, στένωση σπονδυλικής σε επίπεδο αυχένα); Μήπως είναι ινομυαλγία;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Πρώτα πρώτα επίσκεψη σε ορθοπεδικό να ελέγξει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα , μετά βρείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας που θα ταιριάξετε ( είναι σημαντικό) να μάθετε να διαχειρίζεστε το άγχος σας , τώρα είστε σε κατάσταση αλερτ σφιγμένη πολλές ώρες από το στρες αυτό θα έχει και σωματικά συμπτώματα εννοείται, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Σίγουρα χρειάζεται να απευθυνθείτε σε γιατρό, ώστε να σας δει και εφόσον χρειαστεί να σας δώσει να κάνετε διαγνωστικές εξετάσεις. Φαίνεται, όμως, από τα συμπτώματα που περιγράφετε ότι είναι και καταστάσεις έντονου άγχους αυτές που βιώνετε. Οπότε θα μπορούσε να σας βοηθούσε και ένας ειδικός ψυχικής υγείας ως προς αυτό το κομμάτι.

    Αντωνιάδου Μαίρη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Υπνοθεραπεύτρια

    Νέο Ηράκλειο

  • Καλημέρα, σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν να κάνετε κάποιον έλεγχο προκειμένου να αποκλείσετε πιθανά ευρήματα. Αν ολα ειναι καλά, θα πρέπει να το κοιτάξετε πιο σφαιρικά και να διερευνήστε πιθανές αιτίες των συμπτωμάτων σας.

    Τσουμέζη Λία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Γλυφάδα

  • Απίθανο να είναι σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα ή στένωση σπονδ.στηλης σ αυτή την ηλικία .
    Το άγχος προφανώς το επηρεάζει , αλλά αν θέλετε να το διερευνήσετε ίσως πρέπει να δείτε κάποιο ρευματολογο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Θα ασχοληθείτε με ορθοπαιδική αρχή των συμπτωμάτων αφου λύσετε τα ψυχολογικά σας θιέματα με ειδικό

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Αγαπητή φίλη πηγαίνετε άμεσα σε Ψυχίατρο, κατά πάσα πιθανότητα έχετε συμπτώματα γενικευμένης αγχώδους διαταραχής. Για την πιθανότητα ινομυαλγίας, περισσότερο για να σας φύγει η ιδέα καλό είναι να επισκεφθείτε ένα γιατρό αντίστοιχης ειδικότητας.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Θα πρέπει να σας δει οπωσδήποτε Ορθοπαιδικός Χειρουργός για να ξεκαθαριστούν μια και καλή όλα τα παραπάνω τα οποία αναφέρατε

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη