• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 30/11/2023

Αποτελέσματα μαγνητικής ΕΥΡΗΜΑΤΑ: Ευθειασμός και ήπια σκολίωση της ΟΜΣΣ. Φυσιολογική απεικόνιση του μυελικού κώνου και των ριζών της ιππουρίδος στον σκληραίο σάκκο. Φυσιολογική απεικόνιση των μεσοσπονδυλίων διαστημάτων από το ύψος 11-12 μέχρι το 14- 05 Στο διάστημα 05-11 απεικονίζεται υποσημαινόμενη προβολή του δίσκου, η οποία μόλις έρχεται σε επαφή με το σάκο δεξιά της μέσης γραμμής. Τα σπονδυλικά σώματα παρουσιάζουν φυσιολογική μορφολογία. Φυσιολογική απεικόνιση των παρασπονδυλικών μαλακών μορίων. Καλησπέρα σας, έκανα την παραπάνω μαγνητική διότι ενώ έτρεχα 3 φορές την εβδομάδα, ξαφνικά άρχισα να έχω πόνο/ενόχληση στην Ο5-ι1 με αποτέλεσμα πλέον να μην τρέχω για να μην πιέζεται το σημείο και γενικά να προσέχω τις κινήσεις μου ώστε να μην το επιβαρύνω. Γενικά η ζωή μου δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα πέρα από τις δραστηριότητες που απαιτούν πιο έντονη σωματική άσκηση. Επίσης, με ενοχλεί και κατά τη διάρκεια του σεξ. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Υπάρχει τρόπος μέσω ασκήσεων/θεραπείας ή άλλης μεθόδου(χωρίς να έχω πάρει παυσίπονο ή κάτι ανάλογο) να επανέλθει το σώμα μου και να μπορώ να τρέχω κτλ χωρίς ενόχληση ή το κληρονόμησα; Αν ναι, πρέπει να επισκεφτώ νευροχειρούργο; Τι κινήσεις πρέπει να κάνω; Αρχικά είχα κάνει αξονική όπως μου σύστησε ο ορθοπεδικός και την έδειξα και σε νευροχειρούργο και μου είπε πως δεν είναι κάτι και θα φύγει σε κανένα 6μηνο. Έχει περάσει πάνω από χρόνος. Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

4 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι περίεργη η κλινική εικόνα που αναφέρετε.
    Έχετε ήδη 2 γνώμες από Ορθοπεδικό και Νευροχειρούργο.
    Ίσως και από Νευρολόγο θα βοηθούσε, ή και κάποια εναλλακτική μέθοδος θεραπείας.

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • Από τα παραπάνω που διαβάζω δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερο στη μέση σας.Αλλά όπως καταλαβαίνετε θα ήταν καλό να δω τις εικόνες και όχι το πόρισμα γιατί αλλά τα μάτια του ακτινολόγου και αλλά του ορθοπαιδικού.Θα έλεγα να μείνετε σε 1 ώρα βάδην την ημέρα ,ίσο μετρική εξάσκηση κοιλιακών και ραχιαιων και αποφυγή δραστηριοτήτων που προκαλούν πόνο

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Το πόρισμα είναι στα όρια του φυσιολογικου.
    Άσκηση φυσικοθεραπεία τροποποίηση δραστηριοτήτων.
    Κ μ αυτό τον τρόπο θα έχετε τις ελάχιστες ενοχλήσεις

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα, δύσκολο να απαντηθούν τα ερωτήματα σας χωρίς να δούμε την απεικονιστική μελέτη και να σας εξετάσουμε κλινικά. Κυρίως ζητάμε διατάσεις στην σπονδυλική στήλη και κινητοποίηση περιφερικών νεύρων. Ο χρόνιος πόνος αντιμετωπίζεται δύσκολα με φάρμακα από το στόμα, συνήθως έχει καλή ανταπόκριση στις τοπικές παρεμβατικες θεραπείες.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό