• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/07/2023

“Καλησπερα σας, Εδω και 3 μηνες εχω διαγνωστει με επιδιδιμιτιδα, η οποια και συνοδευτηκε απο ηπιους σπασμους στον ορχι (πιθανη προελευση απο χρονια προστατιτιδα που δεν ειχε εντοπιστει). Πηρα ενα μηνα λεβοφλοξασυνη και απο τη 3η εβδομαδα και επειτα τα triplex σταματησαν να δειχνουν προβλημα στη επιδδιμιδα , ομως ο πονος μεχρι σημερα εχει παραμεινει. (με αυξομειωσεις) . Εχω κανει καλλιεργια ουρων, προστατικου υγρου , pcr σε δειγμα σπερματος για 13 μικροβια, μαγνητικη οσχεου αλλα ολα δειχνουν φυσιολογικα. Ειχα κανει και καλλιεργεια σε δειγμα ουρων 40 ημερων λιγο πριν την επιδιδιμιτιδα για το μικροβιο της φυματιωσης και ειχε βγει αρνητικο. Υπαρχει καποιος που ισως εχει ασχοληθει εξειδικευμενα με τη συγκεκριμενη λοιμωξη και θα μπορουσε να με βοηθησει? Επισης να αναφερω κατι που ειναι το πιο σημαντικο και θεωρω πλεον οτι αυτο μου δημιουργει το προβλημα και τον πονο που επιμενει και ειναι οτι απο την 5η μερα της διαγνωσης ο ορχις μου ξεκινησε να κανει σπασμους και κινησεις κατα διαστηματα εντος του οσχεου με αποτελεσμα να μου προκαλει εντονη δυσφορια και προφανως να ταλαιπωρει και την ηδη πληγωμενη επιδιδιμιδα, η οποια ηθελε ξεκουραση για να αποκατασταθει. Αυτο δυστυχως συνεχιζεται ακομα (σε μικροτερο βεβαια βαθμο ) αλλα υπαρχουν στιγμες που ο ορχις μου παιρνει παλγιομετωπικη θεση αντι για τη κανονικη καθετη θεση με αποτελεσμα ακομα και το μαυρο διαχωριστικο που ειπαρχει μεταξυ των 2 ορχεων να πεφτει πανω του ακριβως λογο της μετατωπισης της θεσης . Θεωρω πως ολα αυτα ισως οφειλονται σε αυξημενο αντανακλαστικο του κρεμαστηρα το οποιο ειναι αποροια της λοιμωξης και δυστυχως εχει μεινει ακομα σαν φαινομενο . Εχω επισκεφτει πολλους ουρολογους αλλα κανεις δεν μου δινει εξηγηση η λυση για το θεμα αυτο. Να σημειωσω πως στον ορχι αυτον εχει γινει και ορχεοπηξια. Εαν καποιος μπορει να με βοηθησει θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως σε ολα τα επιπεδα , καθως ταλαιπωρουμαι καιρο και δεν μπορω να βρω λυση με τιποτα στο προβλημα μου . Ειμαι 31 ετων. ”

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας.Η πάθηση σας απαιτεί μεγάλο χρονικό διάστημα θεραπείας και θεωρώ ότι μάλλον θα έπρεπε να συνεχιστεί η θεραπεία ,βέβαια για τη διάρκεια και το είδος της θεραπείας πάντα το λογοεχει ο θεράπων Ιατρός

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • ΔΥΣΤΥΧΩς ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΘΕΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΧΡΟΝΙΟΤΗΤΑ

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Αυτό κρατάει έως και τρεις μηνες

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι