• Φλεβίτιδα και κιρσοί
  • Υποβλήθηκε 09/12/2022

Prismena podia kai kirsous, ti therapia yparxei?

15 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας μόνο η χειρουργική αντιμετώπιση (laser) στην περίπτωσή σας, αφού έχετε 2ου βαθμού φλεβική ανεπάρκεια λόγω κιρσών! Καλή συνέχεια!

    Τούμπης Σεραφείμ

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Περιστέρι

  • Οριστική θεραπεία είναι το χειρουργείο

    Νικόλαος Ιατρού

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Βάρη

  • Κλινική εξέταση πρέπει να προηγηθεί.

    Μελάς Μιχαήλ

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Πειραιάς

  • Η θεραπεία είναι ανάλογη των αποτελεσμάτων του υπερήχου φλεβών. Ως συνήθως στους κιρσούς χρειάζεται επέμβαση με λέιζερ ενώ σε φλεβίτιδα ενέσεις σκληροθεραπείας. Και οι δυο προσεγγίσεις είναι ανώδυνες και δεν απαιτούν νοσηλεία.

    Αχιλλέας Δρ. Τουρσίδης Αχιλλέας

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος - Φλεβολόγος

    Λεμεσός

  • Επίσκεψη σε αγγειοχειρουργο

    Γκιουζέλης Δημήτρης

    Γενικός Χειρουργός

    Πετρούπολη

  • Χρόνια Πολλά! Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση...Προφανώς πάσχετε από φλεβική ανεπάρκεια και για να έχετε ήδη κιρσούς και συμπτωματολογία καλό θα είναι να αντιμετωπιστεί εύκολα και εντελώς ανώδυνα για εσάς με το ενδοαυλικό Laser.

    Ξηρομερίτης Κωνσταντίνος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Ιλίσια

  • Η θεραπεία της χρόνιας φλεβικής ανεπάρκειας περιλαμβάνει την κλασική ανοικτή χειρουργική και τις ενδαγγειακές τεχνικές (laser). Η απόφαση για την κατάλληλη αντιμετώπιση λαμβάνεται μετά από κλινική και υπερηχογραφική εξέταση του ασθενούς βάσει εξατομικευμένων κριτηρίων.

    Γαλύφος Γεώργιος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Χαλκίδα

  • Υποθέτω ότι το πρόβλημα σας είναι η Φλεβική ανεπάρκεια με συνοδούς κιρσούς κάτω άκρων. Θα σας πρότεινα μια αρχική αξιολόγηση με triplex φλεβών μιας και θα αναδείξει την έκταση και σοβαρότητα της πάθησης σας. Εγώ προσωπικά ακολουθώ στους ασθενείς μου αρχικά ένα συντηρητικό πλάνο αντιμετώπισης και αν αυτό δεν επαρκεί προχωρώ σε επεμβατικές θεραπείες.

    Μαύρος Δημήτριος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Οι κιρσοί των κάτω άκρων συχνά συνοδεύονται από οίδημα των κάτω άκρων, ιδιαίτερα σε ασθενείς με παρατεταμένη ορθοστασία ή καθιστική θέση στην καθημερινότητά τους. Όταν το οίδημα γίνει μόνιμο και ενοχλεί τον ασθενή στην καθημερινότητά του τίθεται η ένδειξη αντιμετώπιης της χρόνιας φλεβικής ανεπάρκειας και των κιρσών. Αρχικά είναι απαραίτητη η κλινική εξέταση και ο υπερηχογραφικός έλεγχος για τον καθορισμό της αιτιολογίας της φλεβικής ανεπάρκειας και του τρόπου αντιμετώπισης. Σε αιφνίδια εγκατάσταση οιδήματος πρέπει να διερευνηθεί και η πιθανότητα θρόμβωσης ώστε να υπάρξει η κατάλληλη αγωγή. Για την αντιμετώπιση των κιρσών υπάρχει η δυνατότητα ... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντόπουλος Θεοφάνης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Για τα πρησμένα πόδια η θεραπεία μπορεί να συντηρητική, με χρήση κάλτσας διαβαθμισμένης συμπίεσης και Φλεβοτονικών φάρμακα,. Όταν όμως υπάρχουν και κιρσοί, λόγω του κινδύνου για θρόμβωση και άλλες επιπλοκές, η οριστική και ριζική θεραπεία ειναι χειρουργική, κατά κανόνα πλέον με laser. Για την ακριβή ωστόσο διάγνωση και επιλογή της κατάλληλης για εσάς Θεραπείας, είναι απαραίτητη η κλινική εξέταση σε συνδυασμό με triplex φλεβών.

    Ρηγόπουλος Χρήστος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Χολαργός

  • Η πιο σύγχρονη θεραπεία με Laser

    Ελευθερίου Γεώργιος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα
    Σε πρώτη φάση θα μπορούσατε να βάλετε κάλτσες (κάλτσες διαβαθμισμένης συμπίεσης κλάση 2). Αν όμως τα πόδια σας πρήζονται πολύ ή τα αισθάνεστε βαριά, πονάνε ή σας φαγουρίζουν τότε καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό για να εντοπίσει ακριβώς το πρόβλημα και να συστήσει την κατάλληλη θεραπεία (λέιζερ, σκληροθεραπεια κτλ κτλ)

    Καλή συνέχεια

    Γαλάνης Νεκτάριος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Χαλκίδα

  • Η θεραπεία των κιρσών ειναι η ελάχιστα επεμβατική μέθοδος (πχ laser), η οποία βοηθάει στην μείωση του οιδήματος. Για την σωστή διάγνωση και θεραπεία θα πρέπει να επισκεφτείτε το ιατρείο

    Πατέλης Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Εξαρτάται από ποσο περιορίζεται η ποιότητα ζωής σας και αν συνυπάρχουν και αλλά συμπτώματα όπως καυσαλγίες, κνησμός κτλ.
    Η θεραπεία αφορά στη συντηρητική θεραπεία και στη επεμβατική με αφαίρεση των κιρσών είτε ελάχιστα Επεμβατικα ( λέιζερ κτλ) είτε με κλασσικη έλαχιστα επεμβατική χειρουργική κιρσών είτε υβριδικά ( συνδυασμός και των δυο μεθόδων )
    Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν αγγειολογο- Αγγειοχειρουργο

    Χατζαντώνης Γεώργιος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Γλυφάδα

  • Από απλές ελαστικές κάλτσες, φάρμακα έως και χειρουργική αντιμετώπιση. Αυτό το αποφασίσει μετά από εξέταση ο χειρουργός.

    Χειρουργικό Ιατρείο - Ιατρείο Μαστού Νησωτάκης Κ. & Χ.

    Γενικός Χειρουργός

    Ραφήνα