• Ευερέθιστο έντερο
  • Υποβλήθηκε 19/04/2024

Καλησπέρα , είμαι 22 χρόνων και εδώ και κάποιο καιρό περίπου ένα μήνα έχω έναν πολύ πολύ ελαφρύ πόνο αριστερά και σχεδόν μέσα από τα πλευρά στο έντερο και καμία φορά και λίγο πιο κάτω . Όταν πατάω την περιοχή μέσα από τα πλευρά απ το πλάι απλά γίνεται λίγο πιο εντονος . Τον πόνο αυτόν καθολη τη διάρκεια της ημερας δεν τον νιώθω καθόλου παρα πόνο πταν κάθομαι με τα γόνατα διπλωμένα στην κοιλια ή και πταν δεν έχω πάει τουαλέτα ή το βράδυ που ξαπλώνω . Παρόλα αυτά πηγαινω τουαλέτα σχετικά κανονικά οπωσ Κάθε φορα χωρίς Κάποια ιδιαίτερη ενόχληση αν και κάποιες φορές είμαι λίγο δυσκοιλια καθώς είμαι φοιτήτρια και δεν κάνω και την καλύτερη διατροφή . Γενικότερα έχω θέματα με το άγχος και το στρες και δεν ξέρω αν επηρεάζει αυτό. Θα έπρεπε να ανησυχώ ; Πριν δυο μέρες διαγνωστηκα και με ουρολοίμωξη με το μικρόβιο e cali με ποσοστό >10 εις την 5 όμως πριν λίγες μέρες ξεκίνησαν τα συμπτώματα μου ως προς αυτό όμως παρόλα αυτά το αναφέρω μήπως και παίζει ρόλο παρόλο που ο πόνος στο έντερο έχει πολύ περισσότερο καιρό και ξανά τονίζω δεν είναι μεγάλος ιδιαίτερα . Θα έπρεπε να ανησυχώ ; Τι μπορεί να είναι ; Σας ευχαριστώ .

2 ειδικοί απάντησαν

  • Όσον αφορά το έντερο, στο σημείο εκείνο υπάρχει καμπή οπότε μπορεί αέρια να συγκεντρώνονται εκεί προσωρινά και να πιέζουν. Παρατηρήστε στη διατροφή σας εάν υπάρχουν τροφές που σας προκαλούν περισσότερα αέρια / φούσκωμα κατά τη χώνεψη και προσπαθήστε να τα αποφύγετε. Πέραν αυτού, θα σας πρότεινα και ένα υπερηχογράφημα άνω κοιλίας ως την πλέον απλή, προσιτή, μη επεμβατική εξέταση για τον έλεγχο και των άλλων οργάνων στην περιοχή πλην του εντέρου. Αν παρατηρήσετε επιδείνωση του συμπτώματος αυτού ή εάν έχετε κάποιο οικογενειακό ιστορικό με το πεπτικό, θα μπορούσατε να το συζητήσετε από κοντά πιο λεπτομερειακά με γαστρεντερολόγο

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Είστε νέα με ήπια συμπτώματα οπότε η πιθανότητα να έχετε κάτι είναι υπαρκτή μεν αλλά μηδαμινή. Τα συμπτώματα σας ταιριάζουν με ευερέθιστο έντερο με μια δόση δυσκοιλιότητας. Πάρτε κάτι για την δυσκοιλιότητα ή ρυθμίστε την διατροφή σας.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι