• Επικονδυλίτιδα
  • Υποβλήθηκε 17/03/2023

Καλημέρα,δουλεύω σε σούπερ μάρκετ στα ψυγεία και τον τελευταίο καιρό έχω πολλές ενοχλήσεις στο αγκώνα στην εξωτερική πλευρά,τι να κάνω;

15 ειδικοί απάντησαν

  • Πιθανά να πάσχετε από έξω επικονδυλίτιδα. Καλό θα ήταν να σας εξετάσει ένας ορθοπεδικός για να αξιολογήσει τον πόνο σας και να σας προτείνει την κατάλληλη θεραπεία

    Παπουλίδης Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Πιθανολογω ότι ίσως υπάρχει επικονδυλιτιδα.αρχικα κρυοθεραπεια και κάποιου ΜΣΑΦ θα βοηθούσε.επι ενδείξεων ίσως χρειαστεί και έκχυση κορτικοστεροειδους από ειδικο

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Πύργος

  • Καλημέρα σας,
    η εργασία σας είναι εξαιρετικά απαιτητική όσο αφορά τα χέρια σας με αποτέλεσμα να προκύπτουν τενοντοπάθειες όπως αυτή που περιγράφεται στο μήνυμα σας.
    Η πιθανότερη διάγνωση της πάθησης αυτής είναι η έξω επικονδυλίτιδα του αγκώνος.
    Αντιμετωπίζεται συντηρητικά με φάρμακα και παγοθεραπεία στα πρώτα στάδια της.
    Σε πιο προχωρημένες περιπτώσεις λύση θα μας παρέχει η ενέσιμη θεραπεία τοπικά είτε με κορτιζονούχο διάλυμα είτε με έγχυση υαλουρονικού οξέος.
    Σε κάθε περίπτωση η χρήση ενός σάκου ανάρτησης και η ξεκούραση θα φανεί χρήσιμη.
    Η κλινική εξέταση και λήψη του ιατρικού ιστορικού του ασθενούς είναι ζωτικής σημ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μαμάης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άνω Πατήσια

  • Κατά πάσα πιθανότητα πάσχετε από έξω επικονδυλίτιδα (tennis elbow), πάθηση η οποία ανήκει στα σύνδρομα υπέρχρησης. Σίγουρα χρειάζεται αποφυγή άρσης βάρους, θα βοηθούσε ένας νάρθηκας (strap) για την έξω επικονδυλίτιδα (σε καταστήματα ορθοπαιδικών ειδών), παγοθεραπεία. Επιπλέον θα βοηθούσε η φυσικοθεραπεία. Ακόμη, φαρμακευτικά θα βοηθούσαν τα αντιφλεγμονώδη (με συνταγή γιατρού και σε συσχέτιση με το υπόλοιπο ιστορικό σας), καθώς και κάποια τοπική έγχυση (κορτιζόνη, μεσοθεραπεία). Βελονισμός ή/και κρουστικά κύματα είναι θεραπείες που εφαρμόζονται επικουρικά. Τέλος, αναγεννητικές τεχνικές, όπως το PRP και η προλοθεραπεία βοηθούν στη μακροχρόνια α... Διάβασε περισσότερα

    Λύκος Νικόλαος

    Φυσίατρος

    Ιλίσια

  • Πιθανον να προκειται για επικονδυλιτιδα, ωστοσο η κλινικη εξεταση ειναι η καταλληλη μεθοδος διαγνωσης. Αν προκειται για κατι τετοιο βοηθουν τα αντιφλεγμονωδη η/και οι διατασεις.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΛΕΓΟΜΕΝΗ ΕΠΙΚΟΝΔΥΛΙΤΙΔΑ .ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ.

    Δημητρακόπουλος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός

    Εύοσμος

  • ΧΡΗΣΗ ΙΜΑΝΤΑ ΕΠΙΚΟΝΔΥΛΙΤΙΔΑΣ
    ΕΓΧΥΣΗ PRP

    Τριανταφυλλόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Μάλλον έχετε τενοντίτιδα, εξωτερική επικονδυλίτιδα του αγκώνα...

    Ηλίας Απόστολος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα σας. Η διάγνωση είναι επικονδυλίτιδα. Μπορεί να αντιμετωπιστεί με έγχυση στην ανατομική περιοχή του πόνου

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα σας. Θέλει να το έχεις πάντα ζεστό και προφυλαγμένα από το κρύο και θεραπεία με αντιφλεγμονώδη.

    Μυλωνάς Χρύσανθος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Θα ήθελα να αποκλείσω αρχικά τον παράγοντα "ψυγείο" και να αιτιολογήσω τα αναφερόμενα σας όσο δύναμαι χωρίς κλινική εξέταση στα βάρη που αναγκαζεστε να μεταφέρετε εντός και εκτός ψυγείου. Η πιθανή σας βλάβη είναι η κατάπονηση που δέχονται οι μύες που εκφυονται από την έξω πλευρά του αγκώνα. Σύσταση μου να επισκεφθείτε σύντομα Φυσιατρο στην πόλη σας για αναρρωτική άδεια, μερική αποφορτιση με αιώρα και ειδική θεραπεία για ίαση του προβλήματος

    Κυριαζή Ολυμπιάδα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Φυσίατρος

    Πεδίον του Άρεως

  • Καλησπέρα σας. Το βασικότερο σε κάθε επικονδυλίτιδα και γενικότερα σε κάθε τενοντίτιδα είναι η ξεκούραση. Από εκεί και πέρα η θεραπεία είναι αντιφλεγμονώδη φάρμακα, παγοθεραπεία και πρέπει να πάρετε μια ειδική δέστρα επικονδυλίτιδας την οποία θα φοράτε όταν δουλεύετε. Εάν δεν περάσει με αυτά μπορείτε να κάνετε τοπικά στο σημείο μία έγχυση (ένεση) με κορτιζόνη ή με prp (πλάσμα πλούσιο σε αιμοπετάλια).

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Απο τις λίγες πληροφορίες που παρέχονται στο μήνυμα σας, το πιθανότερο ειναι πως ο πόνος σας οφείλεται σε τενοντιτιδα εκτεινοντων που εκφύονται απο τον εξω επικόνδυλο γνωστή και ως επικονδυλίτιδα (ή αγκωνας του τενίστα). Χρειαζεται κλινική συνεκτίμηση αφενός για να επιβεβαιωθεί η διάγνωση αφετέρου για να εκτιμηθεί η βαρυτητα της πάθησης (υοερηχογραφημα) και να εφαρμοστεί η κατάλληλη θεραπευτική επιλογή.

    Dr. Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • ΠΑΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ 5 ΛΕΠΤΑ ΚΑΘΕ 2-3 ΩΡΕΣ ή ΚΡΥΟΑΛΟΙΦΗ, ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΕΣ ΓΙΑ 7-10 ΜΕΡΕΣ , ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΝΑΡΘΗΚΑΣ ΓΙΑ ΕΠΙΚΟΝΔΥΛΙΤΙΔΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΦΟΡΑΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝ ΟΙ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΝΑ ΣΑΣ ΔΟΥΜΕ

    Τσαπακίδης Γιάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Καλλιθέα

  • Φλεγμονή στον έξω επικόνδυλο του βραχιονίου οστού. Χρειάζεται θεραπεία με περίδεση και αντιφλεγμοννώδη

    Παπαϊωάννου Κ. Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός