• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 24/10/2023

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους απάντησαν στην ερώτησή μου. Η εξαγωγή διήρκεσε περιπου 40 λεπτα με την αναισθησία. Ηταν κανονική εξαγωγή οχι χειρουργική. Ευτυχως δεν έγινε καμια τομή κανένα ράμμα. Αύριο θα πάω να το δουν μιας κ ο πόνος δεν έχει υποχωρήσει. Ευχαριστώ κ πάλι για τις απαντήσεις σας.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Περαστικα,καλη αναρρωση ευχομαι!

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Να είστε καλά. Περαστικά σας.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Καλησπέρα σας! Κάποιες φορές μετά ακόμα κ από μία απλή εξαγωγή μπορεί ο οργανισμός να μην προάγει την επούλωση στην συγκεκριμένη περιοχή κ να δημιουργηθεί μια κατάσταση που ονομάζεται ξηρό φατνιο. Ο πόνος στην συγκεκριμένη περίπτωση παραμένει κ περνάει μόνο με κάποια ειδικά φάρμακα που τοποθετούνται στην περιοχή της εξαγωγής, προάγοντας παράλληλα την επούλωση. Σας ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Εάν κατάλαβα σωστά ,ποια είναι η ερώτηση, ο πόνος μπορεί να οφείλεται σε δυσκολία της ανατομικής περιοχής ή ακόμη άλλες αιτίες , οι οποίες είναι δύσκολο να αναφερθούν όλες εδώ*σε κάθε περίπτωση , ο γιατρός σας, θα σας δώσει την απάντηση.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλή σας αποθεραπεία. Σε 15 μέρες το πολύ θα ειστε σίγουρα καλα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας, ο χρόνος των 40 λεπτών μαζί με την αναισθησία για κανονική και όχι χειρουργική εξαγωγή είναι αρκετά μεγάλος, οπότε είναι αρκετά συχνό να έχουμε συμπτώματα ακόμα και μία εβδομαδα - δέκα μέρες μετά την εξαγωγή. Είναι πιθανό να έχουμε εκτός από πόνο και αδυναμία πλήρους διάνοιξης του στόματος και οίδημα. Το γεγονός πως δεν μπορείτε να πάρετε ισχυρότερα παυσίπονα λόγω της αναιμίας είναι ένας ακόμα παράγοντας που συμβάλλει στην ένταση του πόνου.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη