• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 29/01/2024

Οι άνω φρονημιτες μπορούν να αφαιρεθούν και χώρις πανοραμική; Είναι σπασμένος και σήμερα άρχισε να με πονάει αρκετά … απλά ζω σε περιοχή που δεν έχει κάποιο κέντρο για πανοραμική και θα ήθελα να πάω αύριο να τον αφαιρέσω ! Να σημειώσω έχει βγει πλήρως απλά δεν είναι ευθυγραμμισμένος με τα αλλά δόντια κοιτάει λίγο προς το μάγουλο! Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων !

14 ειδικοί απάντησαν

  • ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΔΟΣΟΜΑΤΙΚΗ ΑΚΤΝΟΓΡΦΙΑ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Μπορειτε να κανετε ό,τι επιθυμειτε εφοσον το συμφωνησετε με τον οδοντιατρος σας. Εγω δεν συμφωνω χωρις γιατι θελω το καλυτερο για τον ασθενη.
    Η ακτινογραφία ειτε πανοραμικη, ειτε τοπικη ψηφιακη, αποτελει το μοναδικο εργαλειο που δινει την εικονα της ανατομιας του δοντιου και του οστου με σκοπο να αποφευχθουν οι επιπλοκες κατα τη διαρκεια και με το περας της θεραπειας. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας, όλα τα δόντια για να γίνουν εξαγωγή ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να υπάρχει ακτινογραφικός έλεγχος της περιοχής. Αυτό δεν σήμαινει απαραίτητα πανοραμική ακτινογραφία, μας κάνει και η ακτινογραφία που βγαίνει στο οδοντιατρείο από τον οδοντίατρο (ονομάζεται οπισθοφατνιακή). Συνήθως για τους φρονιμήτες (επειδή θέλουμε να δούμε και τα ανατομικά μόρια που βρίσκονται γύρω τους, όπως το κάτω φατνιακό νεύρο και το ιγμόρειο) ζητάμε πανοραμική ακτινογραφία.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Καλησπέρα σας. Φυσικά κ μπορεί να αφαιρεθεί χωρίς πανοραμική ακτινογραφία. Μπορεί να βγει μικρή περιακροριζικη ακτινογραφία στην περιοχή που μας καλύπτει για την εξαγωγή των ριζών του άνω φρονημιτη. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Η πανοραμική ακτινογραφία είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την ασφαλή εξαγωγή ενός φρονιμίτη. Αυτό συμβαίνει, διότι μας δίνει πληροφορίες ανατομικές και μορφολογικές για σημεία που δεν είναι εμφανή κλινικά, όπως η θέση και η κλίση των ριζών, η ανατομία του οστού κ.α
    Ωστόσο, αν καθίσταται εξαιρετικά δύσκολη έως αδύνατη η επίσκεψη σε ένα ακτινολογικό κέντρο (π.χ λόγω αποκλεισμένης γεωγραφικής περιοχής) μπορείτε να ρωτήσετε το γιατρό σας αν μπορεί να σας βγάλει μια μικρή περιοακρορριζική ακτινογραφία ή αν έχει στο αρχείο του κάποια παλαιότερη ακτινογραφική εικόνα της περιοχής που μπορεί να του δώσει κάποια στοιχεία.

    Με εκτίμηση
    L
    ... Διάβασε περισσότερα

    Love Smile

    Οδοντίατρος

    Σύνταγμα

  • Ιδανικα χρειαζεται η πανοραμικη,γιατι ετσι κατατοπιζεται ο γιατρος σας για την κλινικη κατασταση ,καθως και να αξιολογησει πω'ς θα κανει την εξαγωγη.Αν αυτο δεν ειναι εφικτο,τοτε θα μπορουσε ,αν ειναι εφικτο κλινικα,να σας βγαλει μια οπισθοφατνιακη ακτινογραφια στο ιατρειο του για να δει τον φρονιμητη προτου κανετε την εξαγωγη

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Σε περίπτωση ανάγκης, ναι, μπορεί να βγει και χωρίς πανοραμική.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Η πανοραμική είναι ιδιαίτερα χρήσιμο εργαλείο για τον ιατρό σου γιατι του δείχνει την ακριβή θέση του δοντιού και στην περίπτωση των άνω φρονιμητων και την πιθανή ή όχι επικοινωνία του με το ιγμόρειο!

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Η πανοραμικη βοηθαει τον γιατρο να καταστρωσει το σχεδιο θεραπειας βλεποντας τον προσανατολισμο του εγκλειστου δοντιου κ να επισημανει τυχον ευαισθητα αναταμικα στοιχεια γυρω απο το δοντι.κανονικα ειναι απαραιτητα πριν απο καθε εξαγωγη εγκλειστου.ειδικα για την κατω γναθο μπορει να χρειαστει κ αξονικη.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πρέπει να βγάλετε πανοραμική για να φανεί τυχόν κάμψη των ριζών

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Είναι πολύ πιο κλινικά ασφαλές, να υπάρχει πανοραμική ακτινογραφία, για να εξαχθεί το δόντι με ασφάλεια. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Ναι μπορεί να γίνει η αφαίρεση.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Θεωρητικά εάν έχει ανατείλει πλήρως μπορεί να βγει χωρίς προβληματα

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Για τους Άνω φρινιμίτες δεν χρειάζεται πανοραμική, στην περιπτωσή Σας όπως την περηγράφετε.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα