• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 20/08/2023

Μπορώ να αφαιρέσω και τους τέσσερις φρονιμίτη με μεθη

24 ειδικοί απάντησαν

  • Συνήθως η πρακτική είναι αφαίρεση 2 φρονιμητων της ίδιας πλευράς.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Η μέθη στην Ελλάδα προς το παρόν απαιτεί παρουσία αναισθησιολόγου στο ιατρείο, πράγμα που στην πράξη την κάνει απαγορευτική προς το παρόν. Ωστόσο, είναι δυνατόν να αφαιρεθούν και οι 4 μαζί χωρίς μέθη, με την συνήθη τοπική αναισθησία (αρτικαινη) στο ιατρείο, σε περίπτωση σχετικά χαμηλής δυσκολίας των εξαγωγών και φυσικά την καλή συνεργασία του ασθενούς.

    Κριτσωτάκη Μαρία Ειρήνη

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Θεωρητικά ναι αλλά δεν υπάρχει λόγος για τέτοια ταλαιπωρία.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Υπο προυποθεσεις ναι.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας, ναι μπορείτε, αλλά σε νοσοκομειακό περιβάλλον.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • από τη μία πλευρά πρώτα..για να είστε καλύτερα μετά..αναλογα ,βεβαια και τηνν περίπτωση.

    Σούτα Μαρκέλλα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • μπορειται αλλα σε ιδιωτικη κλινικη με ταυτοχρονη παρουσια αναισθησιολογου

    Μπέρτος Λουίτζι

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας,

    Θα πρέπει να προηγηθεί ένας κλινικός και ακτινολογικός έλεγχος, ώστε να μπορέσουμε να ελέγξουμε την περιοχή και να συζητήσουμε έαν είναι εφικτή η αφαίρεση και των τεσσάρων φρονιμιτών με μέθη.
    Σας ευχαριστώ!

    Ψωμαδέρης Κωνσταντίνος

    Στοματικός - Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Αυτό καλό είναι να γίνεται υπό ολική αναισθησία.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπερα σας! Βεβαιως και γίνεται να αφιρεθουν και 4 ταυτοχρονα είτε με μέθη, είτε χωρισ μεθη.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Αρχικά χρειάζεται ιατρική εξέταση και ακτινογραφία για δούμε την θέση τους. Έπειτα θα κρίνουμε τι άλλο χρειάζεται, πότε, πως και αν πρέπει να αφαιρεθούν. Γίνεται αφαίρεση και των τεσσάρων αλλά σε δημόσιο νοσοκομείο.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Ναι φυσικα

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Δεν έχουμε μέθη στην Ελλάδα*ακόμη κι αν είχαμε, εξαρτάται από τις ανατομικές ιδιαιτερότητες του εκάστοτε στόματος. Προσωπικά, δεν το συστήνω.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Φυσικα και γινεται,ομως μονο σε οργανωμενες δομες ,οπως τα νοσοκομεια.
    Περαν τουτου ,να ξερετε οτι βγαζοντας και τους τεσσερεις φρονιμιτες,το μετεγχειρητικο σταδιο θα ειναι δυσκολο,καθως θα υπαρχει μεγαλη δυσκολια με το φαγητο.Οπως και να χει,συνεννοηθειτε με τον γναθοχειρουργο που θα σας αναλαβει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Στις περισσότερες περιπτώσεις μπορούν να γίνουν και οι 4 εξαγωγές με μέθη και μάλιστα υπάρχουν σημαντικά πλεονεκτήματα σε μια τέτοια επέμβαση: ο ασθενής υφίσταται μια φορά την ταλαιπωρία, θα χρειαστεί να πάρει μια φορά αντιβίωση και να λείψει μια φορά από την εργασία ή τις σπουδές του. Υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις εγκλείστων που η θέση τους στη γνάθο κάνει την εξαγωγή ιδιαίτερα δύσκολη και εργώδη. Τότε είναι ίσως σκόπιμο να μην γίνουν και οι 4 την ίδια ημέρα. Σε κάθε περίπτωση, ο γναθοχειρουργός ύστερα από τη μελέτη των ακτινογραφιών, θα σας ενημερώσει τι είναι πιο σωστό για εσάς.

    Δέρκα Σπυριδούλα

    Γναθοχειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Συνηθιζεται να εξαγονται καθε φορα ανα δυο απο την ιδια πλευρα πχ ο πανω κ ο κατω δεξια.η μεθη συνηθως γινεται σε νοσοκομειακο περιβαλλον.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας,καλό είναι για να μπορείτε να τρώτε να μην κάνετε και τους τέσσερις σε μια συνεδρία.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Θεωρητικά ναι
    Πάντως δεν θα σας το συνιστούσα και δεν ξέρω αν κάποιος θα το έβρισκε καλή ιδέα …

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Φυσικά αλλά γιατί με μεθη

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Ναι.

    Αλλά προς τί η μέθη ?

    Προσωπικά το θεωρώ υπερβολή.

    Με τοπική δεν θα πονέσετε καθόλου.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Δεν γίνεται σε ιδιωτικό οδοντιατρείο μέθη. Μόνο σε νοσοκομείο πιστεύω. Χρειάζεται αναισθησιολογο

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • μπορείτε ναι, αλλά μόνο σε νοσοκομειακο περιβάλλον και με οδοντίατρο που συνεργάζεται με νοσοκομείο. επίσης το πρήξιμο θα είναι διπλάσιο και πιο δύσκολη η αποθεραπεία. προτεινω να τους βγάλετε 2-2

    Παπαδόπουλος Αθανάσιος

    Οδοντίατρος

    Καλαμαριά

  • Εξαρτάται από το κουράγιο να πονάτε μετά και από τις τέσσερις περιοχες

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Φυσικά και μπορείτε

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος