• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 25/11/2023

Καλησπέρα σας! Έβγαλα πριν 3 μέρες το κάτω δεξιά φρονιμίτη ημίκλειστο,βγήκε σε 2 λεπτά και έγιναν ράμματα. Την επόμενη το πρωί ήταν πρησμένο, όσο περνούσαν οι ώρες πρήζετε πιο πολύ. Είχα αυτές τις μέρες πολύ πόνο. Σήμερα λοιπόν έχω το πρήξιμο είναι και σκληρό αλλά βλέπω λίγο πρήξιμο και στη δεξιά πλευρά στο λαιμό. Είναι φυσιολογικό, να ανησυχώ;; Ευχαριστώ πολύ!!

8 ειδικοί απάντησαν

  • Απευθυνθειται στον γιατρο που γνωριζει το ιστορικο του δοντιου, πιθανη παντως η χορηγηση αντιβιωσης.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Μην ανησυχειτε,συνεχιστε με την αντιβιωση που σας εχει δωσει ο γιατρος σας και καντε λιγο υπομονη,ειναι φυσιολογικη πορεια της επουλωσης

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • ειναι φυσιολογικο. συνηθως την τριτη μερα απο την εξαγωγη ειναι το πιο πολυ πρηξιμο. μετα υποχωρει

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας,μπορεί να συμβεί στους ημιεγκλειστους και στους εγκλειστους.Φανταζομαι ότι καλυπτεστε με αντιβίωση.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας! Είναι φυσιολογικό μέχρι κ 3 μέρες μετά να παρατηρείται αύξηση του οιδηματος- πρηξιματος. Μετά την τρίτη μέρα αρχίζει να υποχωρεί σταδιακά το οίδημα. Παράλληλα ακολουθούμε σωστά την πιθανή αντιβιωτικη ή κ αντιφλεγμονώδη φαρμακευτική αγωγή που δόθηκε. Σε οποιαδήποτε διαφορετική πορεία κατά την επούλωση, δεν διστάζουμε να ρωτήσουμε τον θεράποντα οδοντίατρο. Σας ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας,

    Θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον γιατρό που σας έκανε την επέμβαση, ώστε να γίνει ένας επανέλεγχος και να συζητήσετε τι ακριβώς έχει συμβεί.
    Σας ευχαριστώ!

    ORALIS DENTAL CENTER - Μαρίλη Φτούλη - Ψωμαδέρη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Εμφυτευματολόγος

    Περιστέρι

  • Συνήθως το οίδημα εμφανίζεται μετά από 2- 3 μέρες και είναι τόσο πιο πολύ όσο λιγότερο πάγο βάλατε την πρώτη μερα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Είναι φυσιολογικό , αλλά καλό είναι , να σας δει και ο χειρουργός σας. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι