• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 30/09/2023

Καλησπέρα. Πριν 3 ημέρες έβγαλα τον φρονιμίτη στην κάτω αριστερή μεριά. Είχα ξεκινήσει ήδη αντιβίωση amoxil 600 και algofren 600 για τους πόνους. Δύο μέρες μετά την εξαγωγή πριστηκε όλο το μάγουλο σε σημείο να μην μπορώ να φάω, να μιλήσω, και να ανοίξω το στόμα. Μου είπε η οδοντίατρος ότι δεν με πιάνει η αντιβίωση. Μου είπε να παίρνω amoxil 600 μαζί με tragyl 600. Η φαρμακοποιός μου έδωσε και προβιοτικα. Μου είπε να παίρνω 1 φορά την μέρα. Ήθελα να ρωτήσω, τα προβιοτικα τα παίρνω μαζί με την αντιβίωση ή όχι

18 ειδικοί απάντησαν

  • 2 ωρες πριν η 2 ωρες μετα την ληψη της αντιβιωσης

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Μπορείτε να παίρνετε τα προβιοτικα μία φορά την ημέρα, σε απόσταση μιας ώρας τουλάχιστον από τις αντιβίωσεις που λαμβάνετε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • ΘΑ ΤΑ ΠΕΡΝΕΤΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλημέρα σας,

    Επειδή κάθε περίπτωση είναι μοναδική, θα πρέπει να ενημερωθείτε από τον θεράποντα ιατρό σας για τις οδηγίες χορήγησης του συγκεκριμένου σκευάσματος.
    Σας ευχαριστώ!

    ORALIS DENTAL CENTER - Μαρίλη Φτούλη - Ψωμαδέρη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Εμφυτευματολόγος

    Περιστέρι

  • Αναλόγως ποιας εταιρείας είναι. Υπάρχουν χιλιάδες προβιοτικά . Διαβάστε το φύλλο οδηγιών ή καλέστε τον φαρμακοποιό που σας την προμήθευσε για περισσότερες λεπτομέρειες.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Όχι τα παίρνετε ξεχωριστά μερικές ώρες μετά την αντιβίωση.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Για να είναι αποτελεσματικά τα προβιοτικά θα πρέπει να λαμβάνονται καθημερινά τουλάχιστον 2 ώρες πριν ή μετά τη λήψη του αντιβιοτικού,διαφορετικά, η αντιβίωση θα καταστρέψει τα προβιοτικά, πριν αυτά προλάβουν να φθάσουν στο έντερο, με αποτέλεσμα να χάνονται τα πολλαπλά οφέλη τους.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Τα προβιοτικά τα παίρνουμε δυο ώρες πριν η δυο μετά το φαγητό μια φορά τη μέρα

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Τα προβιοτικά μπορείτε να τα παίρνετε συγχρόνως με την αντιβίωση ή όχι. Δεν έχει σημασία. Αυτό που πρέπει να προσέχετε είναι να μην τα παίρνετε με ζεστά ροφήματα και είναι καλύτερα να τα παίρνετε μετά το φαγητό.

    Δέρκα Σπυριδούλα

    Γναθοχειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπερα!Τα προβιοτικά μπορούν να λαμβάνονται σε μορφή συμπληρώματος διατροφής, όπως κάψουλες ή σκόνη, ή μέσω φυσικών πηγών, όπως γιαούρτια και ροφήματα με προβιοτικές καλλιέργειες. Ακολουθήστε τις οδηγίες για τη σωστή χρήση του κάθε προϊόντος, όπως αναγράφονται στη συσκευασία ή όπως σας έχει συστήσει ο γιατρός σας. Τα περισσότερα συμπληρώματα προβιοτικών πρέπει να λαμβάνονται με άδειο στομάχι, ωστόσο μπορεί κάποια να πρέπει να λαμβάνονται μετά από γεύματα.

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καταρχήν όταν πραγματοποιούμε μια Χειρ. Εξαγωγή παρουσιάζεται οίδημα (πρήξιμο) της περιοχής το οποίο κορυφώνεται μέσα στις επόμενες απο την εξαγωγή 48 ώρες και μετά σιγά σιγά αρχίζει να περνάει . Κάποιες φορές είναι αρκετά έντονο κάποιες άλλες όχι .
    Δεύτερον ,Θα πρέπει να λαμβάνεται πάντα προβιοτικά όταν παίρνετε αντιβίωση , το προβιοτικό είτε είναι σε μορφή χαπιού ή σε υγρή μορφή θα πρέπει να φροντίζετε να απέχει 3 ώρες απο την αντιβίωση ,δηλ αν παίρνετε πρωί - βράδυ την αντιβίωση , το προβιοτικό φροντίστε να το παίρνετε το μεσημέρι
    Επίσης θα πρέπει να φροντίζετε να κρατάτε καθαρή την περιοχή και αν δε μπορείτε μόνοι σας ζητήστε απ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας, μπορείτε ναι.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα, τα προβιοτικά είναι καλό να τα παίρνετε ξεχωριστά, δηλ. 3-4 ώρες πριν ή μετά την αντιβίωση.

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • Τα προβιοτικα τα παίρνετε σε διαφορετική ώρα από την αντιβίωση σε απόσταση τουλάχιστον 2 ωρών (πριν ή μετά). Επίσης, τα συνεχίσετε για μια εβδομάδα μετά τη λήξη της αντιβιωσης.

    Ανθή Στεργίου

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Εξαρτάται από τα προβιοτικα. Το γραφείο στις οδηγίες. Το κάθε σκεύασμα είναι διαφορετικό. Κάποια λένε μια ώρα πριν, κάποια μαζι

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας. Το προβιωτικό πρέπει να το πάρετε με διαφορά τουλάχιστον μίας ώρας από την αντιβίωση. Το ιδανικό είναι με το μεσημεριανό σας γεύμα.

    Βαρίκος Θωμάς

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,πολύ καλά σας χορήγησε η συνάδελφος τις αντιβίωσεις. Τα προβιοτικα νταντά παίρνετε πριν .

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Τα Προβιοτικα δεν πρέπει να τα παίρνετε μαζί με το αντιβιοτικό αλλα με αρκετές ώρες διαφορα

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι