• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 18/12/2023

Καλησπέρα , έκανα εξαγωγή φρονιμιτη και ο γιατρός μου , μου έκανε ράμματα ! Παίρνω αντιβίωση κανονικά και αντιφλεγμονώδη αλλά παρατήρησα σήμερα σε ένα σημείου του ράμματος σαν να έχει δημιουργεί μικρή ποσότητα πύον ! Από τι μπορεί να οφείλεται ;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,το πιθανότερο είναι να είναι επουλωτικος ιστός αυτό το άσπρο που νομίζετε ότι είναι πυον.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Μπορεί να είναι νεκρά κύτταρα !! Είναι μέσα στη διαδικασία της επούλωσης δεν χρειάζεται ανησυχία

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Το πιθανοτερο προκειται για τροφες που εχουν καθισει πανω στα ραμματα και μοιαζουν με πυον.Οπως και να εχει,καντε μια επισκεψη στον γιατρο σας για κλινικο ελεγχο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, το πιο πιθανό είναι να μην είναι πύον αλλά υπολείμματα τροφής που έχουν " μπλεχτεί" στα ράμματα, μη σας φοβίζει. Σε κάθε περίπτωση όμως είναι καλό 1 εβδομάδα περίπου μετά την εξαγωγή να σας δει ο ιατρός σας και να κοπούν τα ράμματα εάν αυτά δεν είναι απορροφήσιμα.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Πολλά μπορεί να είναι η αιτία, θα ήταν καλύτερα να μιλήσετε με τον γιατρό σας.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Δεν είναι πύον. Δημιουργείται κάποιος λευκός ιστός όταν επουλώνεται. Δεν είναι πύον, μην ανησυχείτε.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Πιθανότατα δεν είναι πύον αλλά καλύτερα να απευθυνθείτε στον γιατρό σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα