• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 24/04/2024

Εχω 5 οχι καλα δοντια κατω απο γεφυρα και μια ριζα στην ανω γναθο. Εχουν ξεκολλησει τα 4 απο τα 5 της γεφυρας και τρωω δυσκολα. Εχω αποκλεισει την λυση εμφυτευματων για προσωπικους λογους και φοβαμαι οτι ουτε μηχανακι θα λυσει το προβλημα μου. Κατεληξα οτι θα πρεπει να κανω 6 εξαγωγες και να τοποθετηθει ολικη μασελα. Το προβλημα μου ειναι οτι λογω μετακομισης θα πρεπει να απευθυνθω σε αγνωστο νεο για μενα οδοντιατρο και να ειμαι ετοιμος να προχωρησω με αυτον η να παω αλλου. Τα ερωτηματα ειναι α] θα γινει εξαγωγη 6 δοντιων αυθημερον! Θα ειναι επιβαρυνση για των οργανισμο μου τετοια πληγη? [76 ετων]. Θα γινει σταδιακα? β] Μεχρι να επουλωθουν οι πληγες και να κατασκευαστει η μασελα πως θα τρωω και πως θα εμφανιζομαι στον κυκλο μου.

6 ειδικοί απάντησαν

  • A) Όχι, δεν είναι επιβάρυνση για τον οργανισμό μια τέτοια διαδικασία β) Πολύ δύσκολα θα τρώτε. Οι κοινωνικές συναναστροφές θα είναι δύσκολες.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας. Το γεγονός πως έχετε αποκλείσει την λύση των εμφυτευμάτων για προσωπικούς όπως αναφέρετε λόγους και όχι για κάποιο λόγο υγείας δυσκολεύει πάρα πολύ το σχέδιο θεραπείας και οι υπόλοιπες λύσεις είναι πολύ κατώτερες ποιοτικά. Αν δεν έχετε προβλήματα υγείας και δεν παίρνετε φάρμακα για την πήξη του αίματος, για την καρδία, για το ζάχαρο ή για την οστεοπόρωση, τότε οι 6 εξαγωγές μπορούν να γίνουν αυθημερόν χωρίς επιβάρυνση για τον οργανισμό σας. Μέχρι να επουλωθούν οι πληγές (4-5 εβδομάδες) ή θα είστε χωρίς δόντια ή υπάρχει η λύση που ονομάζεται ΄΄άμεση ολική οδοντοστοιχία΄΄, η οποία τοποθετείται αμέσως μετά τις εξαγωγές και θα χρει... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Τα δοντια θα βγουν σταδιακα κ θα τρωτε οσο μπορειτε με αυτα που εχετε.την τελευταια μερα οταν θα εχουν βγει κ τα τελευταια δοντια θα φορεθει κ η οδοντοστοιχια,μονο που μετα απο κανενα μηνα που θα εχουν επουλωθει οι πληγες θα πρεπει να γινει αναγομωση (γεμισμα).ετσι δεν θα χαθει χρονος μεχρι να επουλωθουν οι πληγες μενοντας χωρις δοντια,απλα το γεμισμα θα γινει σε δευτερη φαση

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αναλογα με το ιατρικο σας ιστορικο και την κλινικη κατασταση των δοντιων,θα γινει και ο προγραμματισμος των εξαγωγων σας.Οσο δε για το τι μπορει να γινει μεχρι την επουλωση,υπαρχει η λυση της μεταβατικης οδοντοστοιχιας

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μπορούν να γίνουν οι εξαγωγές και να φτιάξετε μια άμεση οδοντ/χια , δηλαδή μια οδοντ/χια που θα κατασκευαστεί πριν τις εξαγωγές κσι θα την βάλετε αμέσως μόλις εξαχθούν τα δόντια
    Μετά από 2- 3 μήνες θα φτιάξετε την οριστική

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • α) Μπορουν να γινουν την ιδια συνεδρια ειδικα αν ειναι ¨'ετοιμα' να φυγουν. Μπορουν να γινουν και σταδιακα.
    β) Δυστηχως δεν υπαρχει δυνατοτητα καποιας προσωρινης προσθετθκης εργασιας αν ειναι να γινει μασελα. Θα χρειασετει υπομονη.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια