• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 07/03/2024

Καλησπερα! Εκανα χειρουργικη εξαγωγη ημιεγκλειστου φρονιμιτη κατω γναθου και παρατηρω οτι δεν μπορω ακομα να κανω καποιες μασητικες κινησεις του τυπου να δαγκωσω λεπτη τροφη(π.χ. Πασατεμπο ή να δαγκωσω τα χειλη μου), ενω εχει αλλαξει και η αρθρωση μου και ο τροπος μου μιλαω αφου νιωθω σαν αγκυλωμενη τη γναθο μου! Ειναι κατι ανησυχητικο η επανερχεται με τον καιρο; Να σημειωσω οτι εχουν περασει 12 μερες.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Θα επανέλθει σταδιακά μάλλον οφείλεται σε τραυματισμό των μυών και της κροταφογναθικησ άρθρωσης κατά τη διάρκεια της εξαγωγής

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ειναι λογικο, ομως ο γιατρο σας που εκανε την εξαγωγη γνωριζει καλυτερα.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καμια φορα μπορει να συμβει αυτο που περιγραφετε,ιδιως αν η εξαγωγη ηταν δυσκολη.Ισως λιγη αντιβιωση σας βοηθουσε,καθως και για λιγο διαστημα η ληψη μαλακης τροφης για να μην ζοριζονται οι κροταφογναθικες διαρθρωσεις

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Υποπτεύομαι πως έχει τραυματιστεί η άρθρωση σας πιθανώς απ το χρόνο που έμεινε ανοιχτό το στόμα σας ή την εργώδη εξαγωγή
    Θα χρειαστεί πιθανώς εάν έπινε είναι αυτό θεραπείας για την αντιμετώπιση του τραυματισμού των μυών και συνδέσμων της κροταφογναθικης

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Στο πρώτο 10ημερο γίνεται μια κλινική εκτίμηση της μετεγχειρητικης πορείας

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Επανέρχεται με τον καιρό.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα