• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 31/01/2024

Καλησπέρα σας! Έκανα εξαγωγή κάτω αριστερού έγκλειστου φρονιμίτη στις 8/1/2024 και υπάρχει ακόμα πόνος σε όλη την αριστερή γνάθο. Έχω πάρει δύο φορές αντιβίωση (Amoxil, για 6 μέρες την κάθε φορά). Αλλά ο πόνος συνεχίζεται κατά τη μάσηση και εντωπίζεται στην κλείδωση και την κάτω γνάθο καθώς και επίσης αντανακλά ελαφρά στο αυτί. Ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

10 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειαζεται να επισκεφτειτε τον γιατρο που εκανε την εξαγωγη και γνωριζει την περιπτωση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Μπορεί να υπάρχει φλεγμονή, λοίμωξη ή άλλες επιπλοκές στον τόπο της εξαγωγής.
    Η αφαίρεση μπορεί να οδηγήσει στην αποκάλυψη του οστού, προκαλώντας έντονο πόνο.
    Ενδεχομένως να υπάρχει πρόβλημα με κοντινό δόντι, όπως παρακολουθούμενοι έγκλειστα δόντια.

    Μαργώνη Ιωάννα

    Οδοντίατρος

    Βάρη

  • Προέρχεται από την άρθρωση όπως το καταλαβαίνω. Ίσως χρειάζεται να πάρετε κάποιο μυοχαλαρωτικό για κάποιες μέρες. Να σας δει ο οδοντίατρος σας! Η αντιβίωση δεν βοηθά αυτή τη στιγμή

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας , το χρονικό διάστημα που έχει περάσει η αλήθεια είναι ότι είναι υπερβολικό για να εξακολουθείτε να έχετε τα συμπτώματα που περιγράφετε . Οι κάτω έγκλειστοι φρονιμήτες απαιτούν μία πιο μεγάλης έκτασης και κάκωσης επέμβαση στην περιοχή , σε σχέση με άλλες εξαγωγές και επιπλέον λογω της θέσης που πραγματοποιείται αυτή η επέμβαση η φλεγμονή που δημιουργείται κατα την επούλωση , φυσιολογικά δημιουργει μεγάλα οιδήματα και συμπτώματα λόγω και του ότι επηρεάζονται και οι μασητήριοι μύες που βρίσκονται στη γειτονιά αυτή . Αρα είναι λογικό για μια εβδομάδα να υπάρχουν συμπτώματα , ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να επιμένουν και 2η εβδομάδα ... Διάβασε περισσότερα

    Δραμητινός Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Η γναθος σας ειναι πιθανον να εχει κουραστει απο τη διαδικασια ειδικα αν ητανε επιπονη και πολυωρη. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα σας. Μπορεί η διαδικασία να ήταν εργωδης,οπότε θα χρειαστεί κάποιο διάστημα για να επουλωθει.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας, πιθανότατα υπάρχει κάποιος τραυματισμός της κροταφογναθικής άρθρωσης με αιτία την εργώδη εξαγωγή ή το υπερβολικό και για μεγάλη διάρκεια άνοιγμα του στόματος. Η αντιβίωση δεν θα βοηθήσει ιδιαίτερα, διότι η φλεγμονή που έχετε δεν είναι μικροβιακής, αλλά τραυματκής αιτιολογίας. Προσπαθήστε όσο μπορείτε να μην μασάτε από την συγκεκριμένη πλευρά και δοκιμάστε μαλάξεις και κομπρέσες με χλιαρό προς ζεστό στις περιόδους που ο πόνος είναι έντονος. Ο πόνος θα υποχωρήσει σε χρονικό διάστημα μιας μέτριας θλάσης, δηλαδη 5-6 εβδομάδες. Αν δεν υποχωρήσει, θα πρέπει να επισκεφθείτε έναν ειδικό.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Καλησπέρα σας. Απαιτείται κλινική εξέταση. Είτε πρόκειται για κάποια επιπλοκή επούλωσης που διατρέχει ακόμα την περιοχή, είτε κ για πόνο που μπορεί να οφείλεται σε κάποιο άλλο δόντι της πλευράς αυτής. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Μαλλον εχει καταπονηθει η κροταφογναθικη διαρθρωση,κατι που συμβαινει αν καποιος σφιγγγει η' τριζει τα δοντια του,η' ακομα αν τρωει απο την μια πλευρα.Αν αυτο ισχυει,ενας ναρθηκας βρυγμου θα σας ανακουφισει,αλλα οπως και να εχει,ενας κλινικος ελεγχος απο τον γιατρο σας θα σας βοηθησει στην διαγνωση και αντιμετωπιση του προβληματος σας

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ευαισθησια της κροταφογναθικης διαρθρωσης μετα απο παρατεταμενο ανοιγμα του στοματος κατα την εξαγωγη.

    Ψαραδάκη Σεσίλια

    Οδοντίατρος