• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 24/01/2024

Καλησπέρα! Έκανα αφαίρεση φρονιμίτη περιπου στις 20 Δεκεμβρίου. Τις τελευταίες μέρες το ουλο (στο σημείο που ήταν ο φρονιμιτης) στην εσωτερική πλευρά της γνάθου έχει πρηστεί και με ποναει.. Σχετίζεται μήπως με την αφαίρεση; κι αν ναι τι πρέπει να κάνω;;

10 ειδικοί απάντησαν

  • ΜΠΟΡΕΙ . ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΚΟΙΣ ΕΛΕΓΧΟΣ.ΠΙΘΑΝΩΣ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙ ΓΝΑΘΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Δεν έχω κλινική εικόνα. Δεν μπορώ να γνωρίζω τι έχει συμβεί.
    Απευθυνθείτε ξανά στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες ή επισκεφθείτε και κάποιον άλλον οδοντίατρο για μια δεύτερη γνώμη . Ευχαριστώ

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Ίσως από κάποιο άλλο τραυματισμό και ίσως από κάποια φλιδα οστού που καμιά φορά βγαίνει μέσα από το ούλο σε εξαγωγές. Πολύ συνηθισμένο και δε χρειάζεται άγχος. Αν όμως έχετε πόνο για μέρες που δεν βελτιώνεται πρέπει να σας εξετάσουν κλινικα, ιδανικα εκεί που κάνατε την εξαγωγή

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Μπορεί και να σχετίζεται, ή μπορεί να οφείλετε σε διπλανό δόντι. Επισκεφτείτε τον γιατρό σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι πολύ καλή στοματική υγιεινή της περιοχής κ πλύσεις με στοματικό διάλυμα χλωρεξιδίνης ή κ ενεργού οξυγόνου. Αν συνεχίσει το οίδημα κ οι ενοχλήσεις μετά από πέντε ημέρες, επισκεφθείτε τον θεράποντα ιατρό
    σας. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Πιθανόν να οφείλεται, το πρώτο που πρέπει να κάνετε, είναι να μιλήσετε με τον γιατρό σας, ο οποίος έχει γνώση του περιστατικού, να επιληφθεί του θέματος. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας
    Απο τι καταλαβαίνω από τις περίγραφες επειδή είναι σχετικά πρόσφατη η εξαγωγη θα σας συνιστούσα να καθαρίσετε πολύ καλά την περιοχή του δοντιού δίπλα στον φρονιμητη και συγκεκριμένα και το ούλο με ήπιες δυνάμεις και άμα δεν σας ανακουφίσει τότε πρέπει να επισκεφτείτε τον οδοντίατρο

    Τζάρντα Ελευθερία

    Οδοντίατρος

    Δραπετσώνα

  • Πρέπει να το δει ο οδοντίατρος σας. Αφού είναι στο σημείο του φρονιμίτη, σχετίζεται με αυτό.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Ισως το εχετε τραυματισει με καποια σκληρη τροφη,οπως και να εχει,να κανετε μια επισκεψη στον γιατρο σας να σας δει απο κοντα και ενδεχομενως να βγαλετε μια ακτινογραφια

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ειναι πιθανον να ειναι κομματακι οστου, ή μολυνση. Να το δει, μην το αφησετε.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα