• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 23/10/2023

Γιατί μετά την εξαγωγή έγκλειστου φρονιμιτη και εφόσον έχουν αφαιρεθεί τα ράμματα έχω ενόχληση σε εκείνο το σημείο;

16 ειδικοί απάντησαν

  • Λόγω της διαδικασίας της επούλωσης.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΧΡΟΝΟ ΕΠΟΥΛΩΣΗΣ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΙΚΟ.ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙΤΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ

    Υφαντή Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ίλιον

  • Καλησπέρα. Μετά από μια εξαγωγή χρειάζεται κάποιο διάστημα να επουλωθεί η περιοχή τόσο των ούλων , όσο και του οστού. Αυτό μπορεί για ένα διάστημα να προκαλεί ενόχληση στην περιοχή χωρίς να είναι κάτι ανησυχητικό.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Μπορεί να υπάρχει μια μικρή ενόχληση που οφείλεται στην εξαγωγή. Αν ωστόσο η ενόχληση εμφανίζεται με τα κρύα ερεθίσματα, θα πρέπει να ελέγξετε και το διπλα δόντι, του οποίου κάποιες φορες απογυμνώνεται η ρίζα μετά την εξαγωγή του φρονιμίτη και γι αυτό αρχίζει να παρουσιάζει ενοχλήσεις.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Γιατι η περιοχη βρισκεται σε φαση επουλωσης,οποτε χρειαζεται ενα διαστημα για να ηρεμησει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Υπάρχει μια ενόχληση για κάποιο καιρό. Είναι φυσιολογικό. Ειδικά αν ήταν δύσκολη η εξαγωγή

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Θα πρέπει να καθαρίζετε καλά την περιοχή , εάν δεν έχει κλείσει ακόμη η περιοχή και εισχωρούν τροφές μέσα τότε θα καθυστερήσει η επούλωση. Καλό θα ήταν να σας δει ο Ιατρος σας ή κάποιος και να σας το καθαρίσει με πλύσεις και ταυτόχρονα να αξιολογηθεί εαν είναι αυτή η αιτία ή κάποιος άλλος λόγος που έχετε ενόχληση

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Ειναι φυσιολογικο λογω του τραυματος(απο την πιεση δηλαδη που ασκησε ο γιατρος να βγαλει το δοντι).

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Η ΕΠΟΥΛΩΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ Η ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΤΩΝ ΙΣΤΩΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ. ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙ Ο ΘΕΡΑΠΩΝ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλησπέρα σας,θέλει κάποιο διάστημα για να επουλωθει η περιοχή.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν έχω κλινική εικόνα. Δεν μπορώ να γνωρίζω τι έχει συμβεί.
    Απευθυνθείτε ξανά στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες ή επισκεφθείτε και κάποιον άλλον οδοντίατρο για μια δεύτερη γνωμη . Ευχαριστώ

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Μάλλον είναι θέμα, φυσιολογικής ταλαιπωρίας των ιστών. Ρωτήστε και τον γιατρό σας. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Είναι φυσιολογικό καθόσον η επούλωση κατά πρώτο σκοπό όπως λεμε διαρκεί 7-10 μερες

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Χρειάζεται αρκετός χρόνος μέχρι να επουλωθεί η περιοχή.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας, αν η εξαγωγή είναι πρόσφατη (χρόνος λιγότερος των 3 εβδομάδων) υπάρχει η πιθανότητα μικροενοχλήσεων στην περιοχή. Είναι φυσιολογικό και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αν μετά τις 6 εβδομάδες από το πέρας της εξαγωγής έχετε ακόμα ενοχλήσεις, καλό θα ήταν να ενημερώσετε τον γιατρό που πραγματοποίησε την εξαγωγή.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Θέλει λίγο υπομονή να επουλωθεί καλά η περιοχή μετά απο ένα μήνα μπορεί να γίνει αξιολόγηση

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος