• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 14/04/2024

Καλησπέρα σας. Αφαίρεσα τον πρώτο φρονιμιτη μου πριν 9 ημερες και ο πονος στην περιοχή είναι αβάσταχτος. Η οδοντίατρος μου έδωσε λάθος αντιβίωση που πήρα για 9 ημερες και αφού δεν είδαμε βελτίωση (και τελείωσε το κουτί), τότε μου έγραψε την «σωστή» την οποια παίρνω 3 ημερες τώρα δίχως βελτίωση. Να αναφέρω πως με ενημέρωσε ότι ήταν δύσκολη περίπτωση εξαγωγής και ότι τραυμάτισε πολύ την περιοχή. Ωστόσο, όταν αφαίρεσα τον φρονιμιτη ειχα περιστεφανιτιδα σε γειτονικό φρονιμιτη και πραγματικά δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο. Έχω αρχίσει να πανικοβάλλομαι καθότι όλοι οι γνωστοί μου μου λένε πως έπαθα ζημιά. Είμαστε στην δέκατη μέρα τώρα και έχω ακόμη πρήξιμο πόνο και τώρα υποχώρησε η μελανιά από το πρόσωπο μου. Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας γιατί αισθάνομαι πως κάτι δεν πάει καλά και έχω αρχίσει να ανησυχώ; Σας ευχαριστώ!

4 ειδικοί απάντησαν

  • Πιστεύω να σας έχει περάσει ο πόνος τώρα αν ακόμα έχετε πρόβλημα καλύτερα είναι να επισκεφτείτε ένα γναθοχειρουργό

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Δεν ηταν απαραιτητα λαθος η αντιβιωση.απλα δεν σας επιασε τοσο κ σας εγραψε ισως μια πιο ισχυρη.αν συνυπηρχε περιστεφανιτιδα θα μπορουσε να επηρεαζε την ολη κατασταση.γενικα,δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχειτε αρκει να ειστε υπο παρακολουθηση κ να σας δωθει η καταλληλη αγωγη,ακολουθειστε τις οδηγιες με τη νεα αντιβιωση κ θα ειστε καλυτερα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Θα ελεγα να βγαλετε μια πανοραμικη ακτινογραφια και να σας δει ενας. γναθοχειρουργος για να σας αξιολογησει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Κάντε υπομονή, θα περάσει.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα