• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 12/01/2024

Έκανα εξαγωγή έγκλειστου φρονιμίτη κάτω και δεξιά. Η επέμβαση ήταν λίγο δύσκολη καθώς ο γιατρός έβγαλε αρκετό οστό. Τώρα, 3 μέρες μετά την εξαγωγή, είμαι αρκετά πρησμένη δεξιά και λίγο κάτω στο λαιμό. Αυτό που ανησυχεί όμως είναι ότι κατα τις στοματικές πλύσεις που κάνω φεύγει μια ποσότητα αίματος, αυτό είναι φυσιολογικό ακόμη και 3 μέρες μετά;;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Απολυτως φυσιολογικο.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Τις πρώτες 2 - ημέρες μετά την εξαγωγή καλό είναι να μην φτυνετε γιατί διαλύεται ο θρόμβος αιματος που έχει δημιουργηθεί στο σημείο της εξαγωγής κ για αυτό το λόγο βλέπετε αίμα. Όσον αφορά στο πρήξιμο, αυτό θα ήθελε αντιβίωση σύμφωνα πάντα με την γνώμη του θεράποντος οδοντίατρου.

    Παναγιωτάκη Σοφία

    Οδοντίατρος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα σας. Ναι μπορεί να συμβεί.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Σε χειρουργική εξαγωγή εγκλειστου δοντιού είναι φυσιολογικό όταν το τραύμα ξεπλένεται με νερό ή στοματικό διάλυμα για τις πρώτες ημέρες να παρατηρείτε λίγο αίμα στο στοματοπλυμα. Συνήθως μέσα στην βδομάδα σταματάει. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Φυσιολογικό.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Μια μικρη αισθηση αιματος δικαιολογειται,ιδιως μετα απο μια δυσκολη εξαγωγη οπως περιγραφετε,εκτος κι αν εχετε ιατρικο ιστορικο με αιμορραγικο συνδρομο,ή διαβητη,ή ανεβασμενη αρτηριακη πιεση,ή αν λαμβανετε αντιπηκτικη θεραπεια.Ωστοσο η συμβουλη μου ειναι να σας δει ο γιατρος σας ωστε να αξιολογηθει η επουλωση και η πληγη

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ναι,η πληγη μπορει να αιμορραγει γι'αυτο κ στις οδηγιες που δινονται μετα την επεμβαση αναφερεται οτι ο ασθενης δεν πρεπει να φτυνει η να απομυζα τα χειλη,γιατι ετσι επιδεινωνεται.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η πρώτη μετεγχειρητικη εβδομάδα είναι η καθοριστικη

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • να μην κανετε πλυσεις δεν υπαρχει κανενας λογος να δημιουργειτε πιεσεις στην περιοχη λιγο υπομονη και ολα θα πανε καλα

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές