• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 07/08/2023

Δύο εβδομάδες μετά από χειρουργική εξαγωγή φρονιμητη έχω ένα σκληρό σημείο στην γνάθο σαν κοκκαλο το οποίο πολλές φορές πονάει όταν το ακουμπάω όπως και με δυσκολεύει στο άνοιγμα του στόματος.. βλέπω διάφορα με το περασμα των ημερών αλλά παραμενει..είναι φυσιολογικό?

17 ειδικοί απάντησαν

  • Φυσιολογικό, μπορεί να κάνει και ένα μήνα να περάσει.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Χρειαζεται εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ισως είναι λίγο αιχμηρό σε κάποιο σημείο το οστό δείτε το πως εξελίσσεται με την πάροδο των εβδομάδων κ αν συνεχίζει μετά απο δυο μήνες να είναι ενοχλητικό μπορεί να γίνει διορθωτική επέμβαση κ εξομάλυνση του οστού

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλό είναι να επισκεφθείτε τον οδοντίατρο για να αξιολογήσει το μετεγχειρητικό φατνίο.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καμιά φορά μετά την εξαγωγή καθώς απορροφάται και αναδιαμορφώνεται το οστό στην περιοχή μπορεί να εμφανιστούν αυτές οι ακίδες οστού οι οποίες πονούν κατά την επαφή. Εάν δεν βελτιωθούν από μόνες τους πρέπει να κάνει μια μικρή απόξεση εκεί ο ιατρός σας

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Εξαρτάται από την έκταση και τη σοβαρότητα της επέμβασης. Καλύτερα να το δει ο γιατρός σας και να ελέγξει τη περιοχή.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Η περίπτωση σας χρήζει περισσότερης διερεύνησης. Η κλινική εξέταση είναι απαραίτητη. Μπορείτε να κλείσετε ραντεβού σε κάποιον συνάδελφο ή καλέστε μας για να κλείσουμε το ραντεβού σας. Διαθέσιμα ραντεβού υπάρχουν μετά τις 15/09. Ευχαριστώ.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Ναι ειναι απολυτως φυσιολογικο,ειδικα αν η εξαγωγη ηταν δυσκολη και τραυματικη..λιγο υπομονη ακομα θα σας συνιστουσα να κανετε

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Μπορεί να είναι απλά κάποια "οστική προεκβολη-εξοχη" της περιοχής, όπου χρειάζεται απλά χρόνο ακόμα για να απορροφηθεί. Σε κάθε περίπτωση, το σωστό είναι να ζητήσετε οδοντιατρική εξέταση. Ευχαριστούμε .

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Η μετεγχειρητική πορεία σε μια εξαγωγή φρονιμίτη μπορεί να ακολουθήσει πολλές οδούς με συνοδά συμπτώματα όπως πόνο, ενδοστοματικό και εξωστοματικό οίδημα, τρισμό (αδυναμία διάνοιξης του στόματος), κακουχία, πυρετό και διάσπαση του τραύματος. Όσον αφορά την ψηλάφηση σκληρών δομών ενδέχεται να αποτελουν οστικά απολύματα τα οποία αν δεν απορροφηθούν ή αποπέσουν χρειάζεται η απομάκρυνση και καθαρισμό τους από τον επεμβαίνοντα.

    Νάνου Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Είναι φυσιολογικό, είναι οστό και επουλώνεται η πληγή αλλάζοντας συνεχώς μορφολογικά την περιοχή!

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Εάν μειώνεται, έστω και αργά, με το πέρασμα των ημερών, μην ανησυχείτε. Σε αντίθετη περίπτωση, μιλήστε με τον γιατρό σας. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Ναι, είναι πολύ νωρίς ακόμα για να έχετε πλήρη επούλωση της περιοχής. Ανάλογα την χειρουργική επέμβαση που έγινε μπορεί να πάρει έως και 1.5 μήνα η πλήρης επούλωση.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Είναι φυσιολογικό. Χρειάζεται περισσότερος χρόνος για να επουλωθεί η περιοχή. Αν ωστόσο δεν παρατηρείτε βελτίωση καθώς περνάν οι μέρες το καλύτερο είναι να επικοινωνήσετε με τον/την οδοντίατρο που έκανε την εξαγωγη.

    Κούτσουρη & Γρηγοριάδη We Dental Clinic (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Ναί είναι φυσιολογικό....

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Υπαρχει μια περιπτωση να ειναι καποια εξωστοση,δηλαδη ενα προεξεχον τμημα οστου κ να χρειαζεται λειανση,αλλα καλυτερα να σας δει απο κοντα καποιος γιατρος.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα!Κανονικά πρέπει να ρωτήσετε τον θεράποντα ιατρό σας που γνωρίζει την περίπτωση και έχει εικόνα.Εμπιστευτείτε τον γιατρό σας ένα τηλέφωνο θα σας καθησυχάσει! Περαστικά !

    Σούτα Μαρκέλλα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς