• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 11/03/2023

Η μαγνητική έδειξε ευμεγέθη πλάγια δισκοκήλη σε Ο3-Ο4 και οπίσθια δισκοκήλη σε Ο5-Ι1 και το ηλεκτρομυογραφημα χρόνια νευρογενη βλάβη 04, Ο5, Ι1. Υπάρχει πολύ έντονος πόνος στο αριστερό πόδο μέχρι το πέλμα, σε σημείο που και το περπάτημα είναι δύσκολο. Τι άποψη έχετε για την αντιμετώπιση;

21 ειδικοί απάντησαν

  • Η αντιμετώπιση εξαρτάται απο τα χαρακτηριστικά σας, ηλικία κλπ

    Μιχαλόπουλος Παύλος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Υπάρχουν διάφορες θεραπευτικές προσεγγίσεις πριν φθάσει ένας ασθενή σε χειρουργείο στην μέση ή στον αυχένα.
    Ο Ορθοπεδικός ή ο Νευρολόγος ή Νευροχειρούργος θα πρέπει να σας τις παρουσιάσει ώστε να αποφασίσετε ποια ταιριάζει ανάλογα με την εκάστοτε παρούσα κατάσταση.

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • Αν ο πόνος παρά την συντηρητική θεραπεία επιμένει περισσότερο απο 3 εβδομάδες μάλλον θα χρειασθέι μικροδισκεκτομή

    Χριστοδούλου Αναστάσιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Η αντιμετωπιση συνηθως ειναι συντηρητικη με φαρμακα,αναπαυση φυσικοθεραπείες ,ομως επι επιμονης των συμπτωματων ισως χρειαστει χειρουργικη επεμβαση

    Πανδής Βασίλειος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κέρκυρα

  • συχνά η αντιμετώπιση με αντιφλεγμονώδη δεν είναι πολύ επιτυχής αν και είναι απαραίτητο να τα δοκιμάζουμε στην αρχή αν δεν υπάρχουν αντενδείξεις - πολλές φορές χρειάζεται αγωγή με lyrica ή neurontin (θεωρώ το δεύτερο πιο αποτελεσματικό σε τέτοιες καταστάσεις) με ένα πρόγραμμα που μερικές φορές θέλει χρόνο - επίσης χρειάζεται άσκηση - φυσικοθεραπεία με κατεύθυνση όχι απότομες κινήσεις και όχι πολύ έντονα στη φάση του έντονου πόνου. Αν είναι χρόνια νευρογενή βλάβη και δεν έχουμε άμεση απειλή του νεύρου νομίζω πρέπει να εξαντλήσετε τη φαρμακευτική-φυσικοθεραπευτικ'η αγωγή πριν συζητήσετε για επέμβαση η οποία μπορεί να τεθεί αν ο πόνος δεν υφί... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΣΚΕΨΗ ; ΕΧΕΤΕ ΕΙΔΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΝΙΜΕΣ ΒΛΑΒΕΣ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ ΣΑΣ, ΟΔΗΓΗΣΤΕ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΝΑΠΗΡΙΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΕΊΤΕ ΑΜΕΣΑ.

    Τριανταφυλλόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Γειά σας. Προσπαθήστε με την κατάλληλη φυσικοθεραπεία, καί αν δεν έχετε αποτέλεσμα, προχωρήστε σέ χειρουργική αποσυμπίεσης..

    Μάμαλης Βασίλειος & Συνεργάτες

    Φυσικοθεραπευτής

    Κάτω Πατήσια

  • Καλημέρα η άποψή μου είναι ακολουθήσετε την φαρμακευτική αγωγή που πιθανόν σας έδωσε ο γιατρός που σας παρακολουθεί σε συνδυασμό με φυσιοθεραπεία (συντηρητική θεραπεία)και αν δεν αποδώσουν αυτά θα συζητήσετε με το γιατρό σας για πιθανή ενχύριση

    Βαγιώνης Παναγιώτης

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Σε πρώτη φάση θα μπορούσατε να λάβετε κάποια ειδικά φάρμακα που είναι για νευροπαθητικούς πόνους. Μπορεί να γίνει και μιλα έγχυση κορτιζόνης ενδοτρηματική στο σημείο της πίεσης της νευρικής ρίζας. Εάν έχει χάσει το πόδι μυική δύναμη πρέπει να σκεφτείτε και την επέμβαση

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι πολύ πιθανό στην περίπτωση σας (νευρολογική συμπτωματολογία) η αντιμετώπιση να είναι η χειρουργική αποκατάσταση.

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Κάθε πάθηση και κάθε σώμα είναι διαφορετικό όπως και ο κάθε άνθρωπος και το πως ο καθένας μας βιώνει τα συμπτώματα του. Συνήθως η χειρουργική αντιμετώπιση στη σπονδυλική στήλη είναι η έσχατη λύση. Ωστόσο, αυτό το κρίνει ο γιατρός που παρακολουθεί τον κάθε ασθενή ανάλογα με τη σοβαρότητα των συμπτωμάτων και το ποσό γρήγορα αυτά εντείνονται. Όλες οι υπόλοιπες περιπτώσεις προτείνουν να τις αντιμετωπίσουμε συντηρητικά και εφόσον η κατάσταση είναι σχετικά έντονη αλλά κάπως σταθερή, ενδεχομένως μια συντηρητική αντιμετώπιση με φυσικοθεραπεία να μπορούσε να απομακρύνει τα συμπτώματα και ο ασθενής να συνεχίσει τη ζωή του με άσκηση και ίσως κάποιες προ... Διάβασε περισσότερα

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Μαλλον μονοδρομος η εγχειρηση

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Ιππουριδικη συνδρομη- αδυναμια -πονος που υπαρχει 6 εβδομαδες ειναι οι 3 αιτιες για να χειρουργηθει καποιος. Χρονιες αλλοιωσεις που επηρρεαζουν την ποιοτητα της ζωης ειναι θεμα του εξεταζομενου το πως και ποτε θα χειρουργηθει

    Σφήκας Σπύρος

    Νευροχειρουργός

    Κολωνάκι

  • Το γεγονός πως ο πόνος αντανακλά στο πέλμα, δείχνει πως το επίπεδο που ενοχλεί περισσότερο είναι το Ο5/Ι1. Η κλινική εξέταση θα δείξει εάν συμμετέχει και το Ο3/4. Η χρόνια νευρογενής βλάβη που απεικονίζεται με το ηλεκτρομυογράφημα (ΗΜΓ) δείχνει πως δεν είναι ένα απλό "πιάσιμο" αλλά ο πόνος οφείλεται σε πίεση και ισχαιμία των νευρικών στοιχείων. Αφού όλα αυτά συνοδεύονται και από την κλινική επιβεβαίωση της εκφυλιστικής δισκοπάθειας, τίθεται τότε και η ένδειξη για χειρουργική αντιμετώπιση. Το είδος και η έκταση του χειρουργείου θα καθοριστεί από τις απεικονιστικές εξετάσεις και την κλινική εξέταση. Σε περίπτωση δε, που συνυπάρχει και... Διάβασε περισσότερα

    Ρόκας Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Νευροχειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Καλησπέρα σας....Στην προκειμένη περίπτωση οι κηλες έχουν επηρεάσει τα νευρα που εξερχονται από τα προαναφέρομενα μεσοσπονδυλια διάστηματα και γιαυτό και ο έντονος πόνος μέχρι το πέλμα....Θα σας πρότεινα αν έχετε παραπανίσια κιλά να προσπαθήσετε να τα χάσετε καθότι είναι επιβαρυντικος παράγοντας και να ακολουθήσετε θεραπεία αποσυμπίεσης της Σ.Σ. μέσω φυσικοθεραπειας για αρχή.

    Ζέρβας Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Καισαριανή

  • Καλησπέρα σας. Το πρόβλημά σας είναι οι πολλαπλές κήλες οι οποίες συνδέονται με ριζοπάθεια πολλαπλών επιπέδων. Αυτά τα προβλήματα είναι συνήθως χειρουργικά. Σε πρωιμότερα στάδια και ανάλογα με την κλινική εικόνα θα μπορούσε να γίνει ειδική ενέσιμη θεραπεία παρασπονδυλικά σε κάθε επίπεδο βλάβης. Τώρα όμως που το πρόβλημα είναι προχωρημένο, οι πιθανότητες για συντηρητική θεραπεία μειώνονται.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Εαν υπάρχει αδυναμία στο ποδι σας σε τετοιο βαθμό που δυσκολεύεται να υποστηρίξει το πρότυπο της βάδισης χρειάζεστε αμεσα κλινική αξιολόγηση καθως υπάρχει σοβαρός κινδυνος επιδείνωσης των συμπτωμάτων. Η θεραπευτική προσέγγιση είναι αναλογη της βαρυτητας των κλινικών ευρημάτων . Απαιτείται άμεσα η συνδρομή ειδικού να σας κατευθύνει.

    Dr. Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Οπωσδήποτε φυσικοθεραπεία προφανώς η χρονιότητα της περίστασης υποδηλώνει οτι δεν εχει αντιμετωπιστεί έγκαιρα ,ο πόνος στο πόδι πάντα συνεπάγεται επιδείνωση της κτάστασης διότι η προβολη τείνει σε δισκοκήλη .

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • ΚΑΛΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΜΕ ΣΥΝΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ, ΩΣΤΕ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΘΕΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΙ ΒΛΑΒΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΤΩΝ ΡΙΖΩΝ ΤΩΝ ΝΕΥΡΩΝ.

    Δημητρακόπουλος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός

    Εύοσμος

  • Τα κριτήρια για τη χειρουργική αντιμετώπιση μιας δισκοκήλης που σχετίζεται αιτιολογικά με τη συμπτωματολογία του ασθενούς είναι η χρονική διάρκεια του πόνου καθώς και η εμφάνιση μυικής αδυναμίας στο πόδι που πονά.

    Δημογέροντας Γεώργιος

    Νευροχειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Εφόσον στα συμπτώματα δεν περιλαμβάνεται μυϊκή αδυναμία, αλλά μόνον πόνος μπορείτε να δοκιμάσετε επισκληρίδιο έγχυση. Σε περίπτωση που δεν βοηθήσει ή σε περίπτωση επιδείνωσης των συμπτωμάτων χρειάζεται χειρουργική αντιμετώπιση.

    Δρυμούσης Μελέτιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός