• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 25/11/2022

Μπορώ να κάνω ορμονικές εξετάσεις χωρίς να έχω περίοδο;

24 ειδικοί απάντησαν

  • Συνηθως κανουμε στις αρχες κυκλου.Εαν ομως εχετε πολλους μηνες να δειτε περιοδο,ναι να τις κανετε.

    Οικονομίδου Χριστίνα

    Ενδοκρινολόγος

    Καρδίτσα

  • Αν αυτές οι εξετάσεις αφορούν διαταραχές κύκλου, καλό είναι να γίνονται στις αρχές του κύκλου 3η με 5η μέρα. Μπορούν να γίνουν και ενδιάμεσα, αλλά θα πρέπει να αξιολογηθούν αναλόγως τη μέρα που έγιναν.

    Κουτσάκη Μαρία

    Ενδοκρινολόγος

    Καισαριανή

  • Ναι. Κανονικά συστήνουμε ορμονικό έλεγχο 2η με 3η ημέρα του κύκλου. Σε γυναίκες με αμηνόρροια μπορούν να γίνουν ανεξαρτήτως φάσης του κύκλου.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Φυσικά , εάν δεν πρόκειται να ελέγξουμε γονιμότητα. Σε κάθε φάση περιόδου μπορούμε να ζητήσουμε ορμονικές εξετάσεις και οι ορμόνες έχουν διαφορετικές τιμές. Δε χρειάζεται κάποια διατροφική προετοιμασία, ούτε χρειάζεται να είμαστε νηστικοί πριν την αιμοληψία. Οι αιματολογικές αναλύσεις πραγματοποιούνται τη 2η – 4η ημέρα του κύκλου (πρώτη θεωρείται η ημέρα που πρωτοεμφανίζεται η ρύση εάν είναι πριν τις 20.00 το βράδυ, αλλιώς λαμβάνεται ως πρώτη η επόμενη) εάν επιθυμείτε να ελέγξετε τις γόνιμες ημέρες σας και να μείνετε έγκυες.

    Τριάντη Βασιλική

    Ενδοκρινολόγος- Διαβητολόγος - Ιατρός Μεταβολισμού

    Χαλάνδρι

  • Οι ορμονικές γυναικολογικές εξετάσεις πρέπει να πραγματοποιούνται κατά την διάρκεια της περιόδου ή μεταξύ 2ης- 5ης ημέρας του κύκλου και ανεξάρτητα από την ποσότητα αίματος σε αυτόν. Εξαίρεση αποτελούν η προγεστερόνη η οποία πρέπει να μετράται στην 21η ημέρα του κύκλου, καθώς αντανακλά την ωορρηξία που έχει προηγηθεί και η αντι- Μυλλέριος ορμόνη (ΑΜΗ) η οποία είναι μια εξειδικευμένη εξέταση που αντανακλά το ωοθηκικό απόθεμα (ovarian reserve) και ρησιμοποιείται από τον ειδικό αναπαραγωγής, η οποία μπορεί να γίνει ανεξαρτήτως φάσης του κύκλου

    Δρ Λάμπος Γεώργιος

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος - Ειδικός Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής

    Περιστέρι

  • Σε περίπτωση που οι εξετάσεις των ορμονών δεν αφορούν τον κύκλο (ορμόνες θυρεοειδούς, παραθυρεοειδών, επινεφριδίων, υπόφυσης, παγκρέατος κλπ), δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Σε περίπτωση που αφορούν ορμόνες κύκλου, αυτό επιτρέπεται μόνο σε περίπτωση που δεν έρχεται η έμμηνος ρύση με κανένα τρόπο.

    Παπαρώδης Ρόδης

    Ενδοκρινολόγος

    Πάτρα

  • Ανάλογα τι ορμονικές εξετάσεις ζητάμε συνήθως γερμανικές γυναικολογικές εξετάσεις γίνονται την Τρίτη την Τετάρτη ή την πέμπτη μέρα της περιόδου

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Εξαρτάται από το είδος των ορμονικών εξετάσεων. Οι ορμόνες του φύλου που έχουν να κάνουν με το κύκλο γίνονται συνήθως 3η-5η ημέρα του κύκλου (1η ημέρα του κύκλου θεωρειται η μέρα που έρχεται η περίοδος). Αν μια κοπέλα δεν εχει καθόλου κύκλο φυσικά μπορούν να γινουν οποιαδήποτε στιγμή.

    Dr. Αναματερού Χρυσάνθη

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Μαρούσι

  • Καλημέρα, ορμονολογικος έλεγχος μπορεί να γίνει οποτεδήποτε, εξαρτάται βέβαια τι θέλουμε να διαγνωσουμε.

    Χουρσόγλου Σωτήριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΓΑΛΟΥΝ ΝΟΗΜΑ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΣΤΕ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΕΜΗΝΟΠΑΥΣΗ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Εξαρτάται ο λόγος για τον όποιον θέλετε να κάνετε ορμονικό έλεγχο. Όπως και να έχει ένα ορμονικό προφίλ θα μπορούσε να δώσει κάποιες πληροφορίες για την κατάσταση σας.

    Παυλίδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα. Οι ορμονικές εξετάσεις γίνονται συνήθως για να μας βοηθήσουν στη διάγνωση κάποιας πάθησης. Δυστυχώς δεν γνωρίζω για ποιόν λόγο σας έχει ζητηθεί να κάνετε τον συγκεκριμένο έλεγχο οπότε είναι δύσκολο να σας απαντήσω με σαφήνεια. Σαν γενικός κανόνας ο ορμονικός έλεγχος θα πρέπει να γίνεται ιδανικά από την 3η- 5η ημέρα από την έναρξη του κύκλου αφού έτσι μπορεί να εκτιμηθούν καλύτερα τα αποτελέσματα κάποιον ορμονών. Από την άλλη κάποιες γυναίκες που έχουν πολύ αραιές περιόδους θα μπορούσαν είτε να εκτιμηθούν προκαλώντας φαρμακευτικά μια περίοδο είτε σε μια τυχαία μέρα του κύκλου. Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος αφού δε... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας, βεβαιως αλλά εξαρτάται για ποιο λόγο τις κάνετε. Εάν είναι για τον κύκλο και γονιμότητα πρέπει να γίνουν συγκεκριμένες μέρες της έμμηνου ρυσεως. Εάν όχι πχ έλεγχος θυρεοειδή , μεταβολισμού ή επινεφριδίων δεν χρειάζεται εντός περιόδου, ευχαριστω πολυ

    Κουρκούτη Χρυσούλα

    Ενδοκρινολόγος

    Μαρκόπουλο

  • Εξαρτάται για ποιο λόγο ζητήθηκαν.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Ναι βέβαια

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Ιδανικά θα πρέπει να γίνουν 2η με 4η μέρα περιόδου

    Αμπατζή Χριστίνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • ναι εξαρταται ποιες εξετασεις ειναι. υπαρχουν ορμονολογικες που γινονται και ανεξαρτητα απο την περιοδο.

    Παντατοσάκης Εμμανουήλ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, χρειάζεται να γίνει μία γυναικολογική εξέταση με λήψη ιστορικού, διενέργεια υπερηχογραφήματος και διερεύνηση του λόγου για τον οποίο χρειάζεται να γίνει ορμονολογικό έλεγχος.
    Αναλόγως της αιτίας μπορεί να γίνει ορμονολογικός έλεγχος και εκτός περιόδου.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Η απάντηση δεν είναι απλή καθώς, εξαρτάται από τον λόγο που κάνετε τις ορμονικές εξετάσεις και ποιες ακριβώς ορμονικές εξετάσεις θα κάνετε. Ωστόσο υπάρχουν περιπτώσεις που θα συστήσουμε σε μία γυναίκα να κάνει ορμονικές εξετάσεις ακόμα και όταν δεν έχει περίοδο.

    Πασχαλίδου Ελένη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Χαλάνδρι

  • Μπορείτε αλλά οι ορμονολογικές εξετάσεις δέον όπως γίνονται 2η-5η ημέρα περιόδου και τις ημέρες που η ροή είναι μεγαλύτερη.

    Σημαιάκης Γεώργιος

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Χολαργός

  • Ναι, υπό προϋποθέσεις.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Φυσικά !

    Αργυράκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Αν κάνετε έλεγχο ορμονών του κύκλου αυτός πρέπει να γίνει από την δεύτερη μέχρι την πέμπτη ημέρα του κύκλου οπωσδήποτε.

    Κατσιβέλη Πηνελόπη

    Ενδοκρινολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Ναι μπορείτε να κάνετε, και επιβάλετε αν είστε σε ηλικία μικρότερη των 40 ετών, ώστε να διερευνηθεί η αιτία που δεν έχετε περίοδο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα