• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 10/11/2022

Κατά την πέμπτη ημέρα περιόδου, μπορώ να κάνω ορμονολογικες εξετάσεις;

21 ειδικοί απάντησαν

  • Αν αναφέρεστε στις ορμόνες της αναπαραγωγής, αυτές μπορούν να γίνουν απο την 3η έως και την 5η ημέρα του κύκλου, εφόσον υπάρχει περίοδος.

    Τζαβές Ιωάννης

    Ενδοκρινολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Μπορειτε να κανετε ορμονολογικες εξετασεις την πεμπτη ημερα του κυκλου σας.Συνηθως λεμε 4η-6η ημερα.

    Οικονομίδου Χριστίνα

    Ενδοκρινολόγος

    Καρδίτσα

  • Οι εξετάσεις μπορούν να γίνουν μεταξύ 3ης και 5ης μέρας του κύκλου, οπότε η απάντηση είναι ναι!

    Κουτσάκη Μαρία

    Ενδοκρινολόγος

    Καισαριανή

  • Φυσικά. Σε κάθε φάση περιόδου μπορούμε να ζητήσουμε ορμονικές εξετάσεις και οι ορμόνες έχουν διαφορετικές τιμές. Δε χρειάζεται κάποια διατροφική προετοιμασία, ούτε χρειάζεται να είμαστε νηστικοί πριν την αιμοληψία. Οι αιματολογικές αναλύσεις πραγματοποιούνται τη 2η – 4η ημέρα του κύκλου (πρώτη θεωρείται η ημέρα που πρωτοεμφανίζεται η ρύση εάν είναι πριν τις 20.00 το βράδυ, αλλιώς λαμβάνεται ως πρώτη η επόμενη) εάν επιθυμείτε να ελέγξετε τις γόνιμες ημέρες σας και να μείνετε έγκυες.

    Τριάντη Βασιλική

    Ενδοκρινολόγος- Διαβητολόγος - Ιατρός Μεταβολισμού

    Χαλάνδρι

  • Ναι 2η-5η ημέρα

    Παπαρώδης Ρόδης

    Ενδοκρινολόγος

    Πάτρα

  • Ναι σαφώς

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • οχι, απο την προτη εωσ την τριτη ημερα ειναι καλυτερα

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Εξαρτάται από το είδος των ορμονικών εξετάσεων. Οι ορμόνες του φύλου που έχουν να κάνουν με το κύκλο γίνονται συνήθως 3η-5η ημέρα του κύκλου (1η ημέρα του κύκλου θεωρειται η μέρα που έρχεται η περίοδος).

    Dr. Αναματερού Χρυσάνθη

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Μαρούσι

  • Εξαρτάται για ποιο λόγο τις κάνετε. Συνήθως συνίσταται 3η με 5η ημέρα. Ενώ όσο αναφορά την γονιμότητα, γίνονται την 2η μέρα περιόδου.

    Παυλίδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα. Οι ορμονικές εξετάσεις γίνονται συνήθως για να μας βοηθήσουν στη διάγνωση κάποιας πάθησης. Δυστυχώς δεν γνωρίζω για ποιόν λόγο σας έχει ζητηθεί να κάνετε τον συγκεκριμένο έλεγχο οπότε είναι δύσκολο να σας απαντήσω με σαφήνεια. Σαν γενικός κανόνας ο ορμονικός έλεγχος θα πρέπει να γίνεται ιδανικά από την 3η- 5η ημέρα από την έναρξη του κύκλου αφού έτσι μπορεί να εκτιμηθούν καλύτερα τα αποτελέσματα κάποιον ορμονών. Από την άλλη κάποιες γυναίκες που έχουν πολύ αραιές περιόδους θα μπορούσαν είτε να εκτιμηθούν προκαλώντας φαρμακευτικά μια περίοδο είτε σε μια τυχαία μέρα του κύκλου. Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος αφού δε... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Δεν είναι κατάλληλη ημέρα, αν μιλάμε για γυναικολογική εκτίμηση.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • 2η-5η απο την εναρξη

    Κοχιαδάκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ηλιούπολη

  • Συνήθως γίνονται τη 2η-3η ημέρα του κύκλου

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Οριακά είναι αλλά ναι μπορειτε

    Αμπατζή Χριστίνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Ορμονολογικό σε έλεγχος γίνεται στο διάστημα από την δεύτερη έως την Πέμπτη μέρα του κύκλου, ιδανικά την τρίτη με τέταρτη ημέρα.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Οι ορμονολογικές εξετάσεις δέον όπως γίνονται 2η-5η ημέρα περιόδου αλλά τις ημέρες που η ροή είναι μεγαλύτερη.

    Σημαιάκης Γεώργιος

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Χολαργός

  • Μόνο κάποιες

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Είναι η καταλληλότερη μέρα για ορμονικές εξετάσεις

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Εννοείται. Η σωστή χρονική περίοδος για τη μέτρηση των ορμονών του κύκλου είναι από τη δεύτερη μέχρι την πέμπτη ημέρα.

    Κατσιβέλη Πηνελόπη

    Ενδοκρινολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλύτερα 1 2 3 μερα

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Οι κατάλληλες ημέρες για ορμονπλογοκό έλεγχο είναι άό την 3 ημέρα εμμήνου ρύσεως έως την 5η ημέρα

    Αλεξοπούλου Άρτεμις

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό