• Menstrual Disorders
  • Submitted on 10/11/2022

Κατά την πέμπτη ημέρα περιόδου, μπορώ να κάνω ορμονολογικες εξετάσεις;

21 specialists answered

  • Αν αναφέρεστε στις ορμόνες της αναπαραγωγής, αυτές μπορούν να γίνουν απο την 3η έως και την 5η ημέρα του κύκλου, εφόσον υπάρχει περίοδος.

    Tzaves Ioannis

    Endocrinologist

    Nea Ionia

  • Μπορειτε να κανετε ορμονολογικες εξετασεις την πεμπτη ημερα του κυκλου σας.Συνηθως λεμε 4η-6η ημερα.

    Oikonomidou Hristina

    Endocrinologist

    Karditsa

  • Οι εξετάσεις μπορούν να γίνουν μεταξύ 3ης και 5ης μέρας του κύκλου, οπότε η απάντηση είναι ναι!

    Koutsaki Maria

    Endocrinologist

    Kesariani

  • Φυσικά. Σε κάθε φάση περιόδου μπορούμε να ζητήσουμε ορμονικές εξετάσεις και οι ορμόνες έχουν διαφορετικές τιμές. Δε χρειάζεται κάποια διατροφική προετοιμασία, ούτε χρειάζεται να είμαστε νηστικοί πριν την αιμοληψία. Οι αιματολογικές αναλύσεις πραγματοποιούνται τη 2η – 4η ημέρα του κύκλου (πρώτη θεωρείται η ημέρα που πρωτοεμφανίζεται η ρύση εάν είναι πριν τις 20.00 το βράδυ, αλλιώς λαμβάνεται ως πρώτη η επόμενη) εάν επιθυμείτε να ελέγξετε τις γόνιμες ημέρες σας και να μείνετε έγκυες.

    Trianti Vasiliki MD, MSc, PhD

    Ενδοκρινολόγος- Διαβητολόγος - Ιατρός Μεταβολισμού

    Chalandri

  • Ναι 2η-5η ημέρα

    Paparodis Rodis

    Endocrinologist

    Patras

  • Ναι σαφώς

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • οχι, απο την προτη εωσ την τριτη ημερα ειναι καλυτερα

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Thessaloniki

  • Εξαρτάται από το είδος των ορμονικών εξετάσεων. Οι ορμόνες του φύλου που έχουν να κάνουν με το κύκλο γίνονται συνήθως 3η-5η ημέρα του κύκλου (1η ημέρα του κύκλου θεωρειται η μέρα που έρχεται η περίοδος).

    Anamaterou Hrysanthi

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Marousi

  • Εξαρτάται για ποιο λόγο τις κάνετε. Συνήθως συνίσταται 3η με 5η ημέρα. Ενώ όσο αναφορά την γονιμότητα, γίνονται την 2η μέρα περιόδου.

    Παυλίδη Όλγα

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Καλησπέρα. Οι ορμονικές εξετάσεις γίνονται συνήθως για να μας βοηθήσουν στη διάγνωση κάποιας πάθησης. Δυστυχώς δεν γνωρίζω για ποιόν λόγο σας έχει ζητηθεί να κάνετε τον συγκεκριμένο έλεγχο οπότε είναι δύσκολο να σας απαντήσω με σαφήνεια. Σαν γενικός κανόνας ο ορμονικός έλεγχος θα πρέπει να γίνεται ιδανικά από την 3η- 5η ημέρα από την έναρξη του κύκλου αφού έτσι μπορεί να εκτιμηθούν καλύτερα τα αποτελέσματα κάποιον ορμονών. Από την άλλη κάποιες γυναίκες που έχουν πολύ αραιές περιόδους θα μπορούσαν είτε να εκτιμηθούν προκαλώντας φαρμακευτικά μια περίοδο είτε σε μια τυχαία μέρα του κύκλου. Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος αφού δε... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Δεν είναι κατάλληλη ημέρα, αν μιλάμε για γυναικολογική εκτίμηση.
    Π.Κ.

    Panagiotis Kofinakos

    Gynecologist - Obstetrician

    Peristeri

  • 2η-5η απο την εναρξη

    Kohiadakis Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilioupoli

  • Συνήθως γίνονται τη 2η-3η ημέρα του κύκλου

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Οριακά είναι αλλά ναι μπορειτε

    Ampatzi Hristina

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα σας. Ορμονολογικό σε έλεγχος γίνεται στο διάστημα από την δεύτερη έως την Πέμπτη μέρα του κύκλου, ιδανικά την τρίτη με τέταρτη ημέρα.

    Mpoutas Ioannis

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Οι ορμονολογικές εξετάσεις δέον όπως γίνονται 2η-5η ημέρα περιόδου αλλά τις ημέρες που η ροή είναι μεγαλύτερη.

    Σημαιάκης Γεώργιος

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Cholargos

  • Μόνο κάποιες

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Είναι η καταλληλότερη μέρα για ορμονικές εξετάσεις

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Εννοείται. Η σωστή χρονική περίοδος για τη μέτρηση των ορμονών του κύκλου είναι από τη δεύτερη μέχρι την πέμπτη ημέρα.

    Katsiveli Pinelopi

    Endocrinologist

    Neo Psychiko

  • Καλύτερα 1 2 3 μερα

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Οι κατάλληλες ημέρες για ορμονπλογοκό έλεγχο είναι άό την 3 ημέρα εμμήνου ρύσεως έως την 5η ημέρα

    Alexopoulou Artemis

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko