• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 10/01/2023

Καλησπέρα.ειμαι 46 χρόνων και αντιμετωπίζω πρόβλημα με την περίοδο.εδω και κάνα χρόνο είχα μεγάλο κύκλο γύρω στις 45 μέρες.ομως το τελευταίο δίμηνο έχω κάθε 10 μέρες αίμα.να σημειώσω ότι και το στήθος είναι ευαίσθητο.υπαρχει πιθανότητα το αίμα που έχω κάθε 10 μέρες να οφείλεται στις διαταραχές λόγω περί εμμηνόπαυσης ή μπορεί να υποκρύπτει κάποιο παθολογικό πρόβλημα?? ευχαριστώ

25 ειδικοί απάντησαν

  • TO ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΛΙΜΑΚΤΗΡΙΟΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Η διαταραχη της περιοδου μπορει να οφειλεται σε ορμονικη δυσλειτουργια. Θα πρεπει να απευθυνθειτε σε ενδοκρινολογο για να γινει πληρης ορμονικος ελεγχος

    Ηλιοπούλου Αμαλία

    Ενδοκρινολόγος

    Κολωνάκι

  • Στην κλιμακτηριο οι κυκλοι μας συνηθως καθυστερουν, δεν ερχονται καθε 10 μερες. Θα χρειαστειτε σιγουρα εναν ελεγχο

    Ρήγος Ιωάννης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Χαϊδάρι

  • προφανως μπορει να σχετιζεται με κλιμακτηριο, ειναι ομως απολυτως υποχρεωτικο και επειγον να γινει εξεταση και υπερηχος για ελεγχο ενδομητριου (εσωτερικο της μητρας)

    Κοχιαδάκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ηλιούπολη

  • Σίγουρα απαιτείται ορμονολογικός και γυναικολογικός έλεγχος για να βεβαιωθούμε για το τι συμβαίνει και πώς αντιμετωπίζεται. Να δείτε και τον θυρεοειδή, γιατί μπορεί να παίζει σημαντικό ρόλο...

    Παπαρώδης Ρόδης

    Ενδοκρινολόγος

    Πάτρα

  • Και στις 2 ερώτησεις σας, η απάντηση είναι Ναι. Χρειάζεστε: γυναικολογική εξέταση, ενδοκολπικό υπέρηχο, ορμονικές εξετάσεις για να βγει συμπέρασμα.
    Με εκτίμηση,

    Μπαγιώκος Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Το πιο πιθανο ειναι να οφειλονται οι ανωμαλιες σε κλιμακτηριακη φαση.Παρολα αυτα να κανετε και τον ετησιο γυναικολογικο σας ελεγχο.

    Οικονομίδου Χριστίνα

    Ενδοκρινολόγος

    Καρδίτσα

  • Αγαπητή φίλη.
    Πιθανόν να οφείλεται στην κλιμακτήριο που βρίσκεσαι λόγω ηλικίας.
    Με την πρώτη ευκαιρία προγραμμάτισε ένα κολπικό υπερηχογράφημα για να πάρεις περαιτέρω οδηγίες.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Καλημέρα σας και Καλή Χρονιά με Υγεία.
    Οσον αφορά το θέμα σας οι πιθανότητες να οφείλονται οι διαταραχές σε περιεμμηνόπαυση είναι υπαρκτές . Παρ΄όλα αυτά θα πρέπει να αποκλειστεί ο παθολογικός παράγοντας (ινομύωμα, πολύποδας ενδομητρίου ) κάνοντας διακολπικό υπερηχογράφημα καθώς και έλεγχο ορμονών ο οποίος θα βοηθήσει στη διαφορική διάγνωση.

    Συρράκος Παναγιώτης

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος & Ειδικός Ιατρικής Εμβρύου

    Νέο Ηράκλειο

  • Καλησπέρα σας καλό θα ήταν να γίνει ένας υπέρηχος έσω γεννητικών οργάνων για να μπορέσουμε να δούμε τι γίνεται μέσα και φυσικά ένας πλήρης έλεγχος ορμονικός

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα σας. Οποιαδήποτε διαταραχή της εμμηνορρυσίας η οποία επιμένει χρήζει ελέγχου. Πρέπει να γίνει ένας πλήρης γυναικολογικός έλεγχος και ορμονολογικές εξετάσεις ούτως ώστε να μπορέσουμε να δώσουμε μία σωστή διάγνωση.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπερα σας, ναι μπορει να οφείλεται στις διαταραχές λόγω περί εμμηνόπαυσης, αλλα εγω θα σας ελεγα να κανετε ενα γυναικολογικο ελεγχο και αν ειναι ολα καλα, ενα ενδοκρινολογικο.

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημερα. Περιγράφετε ένα θέμα που οπωσδήποτε θέλει άμεσα ιατρική διερεύνηση με εξέταση και φυσικά υπερηχογραφικο έλεγχο. Για αυτο καλο θα ειναι να σας δει ιατρος η ο δικός σας εάν έχετε η κάποιος άλλος.
    Πιστεύει να σας βοήθησα.

    Αργυράκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Καλημέρα,
    πρώτα απ όλα πρέπει να γίνει ένας υπέρηχος για να δούμε τις ωοθήκες και στη συνέχεια ένας ορμονικός έλεγχος .
    Φυσικά και υπάρχει θεραπεία..

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πατήσια

  • Καλημέρα σας
    Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να υποβληθειτε πρωτίστως σε υπερηχογραφικο έλεγχο και κατόπιν σε επόμενες εξετάσεις και πλήρη έλεγχο

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Πρωτα πρεπει να αποκλειστει η παθολογια κ κατα δευτεροις να γινει διερευνηση αν ειστε στην κλιμακτηριο

    Λίλη Ελευθερία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Εύοσμος

  • Το να βλέπεται περίοδο κάθε 10 μερες είναι ένα πρόβλημα που δεν μπορείτε να παραμελήσετε και πρέπει να αντιμετωπιστεί από γυναικολόγο.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Το πιθανοτερο ειναι να ειναι ορμονικο προβλημα. Ωστοσο αν δεν εχετε κανει προσφατο υπερηχογραφημα ειναι απαραιτητο να αρχισετε απο αυτο.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • καλό είναι να κάνετε διακολπικο υπέρηχο για να αποκλεισθεί η κύστη ωοθηκης

    Παπαϊωάννου Στέφανος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Είναι απαραίτητο να γίνει γυναικολογική εκτίμηση.
    Ακόμη και να είναι διαταραχή στα πλαίσια περιεμμηνόπαυσης μια τόσο συχνή αιμορραγία χρήζει θεραπευτικής αντιμετώπισης.

    Dr. Αναματερού Χρυσάνθη

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Μαρούσι

  • Είναι μια πολύ πιθανο να οφείλεται σε ορμονικη διαταραχή της περιεμμηνοπαυσιακης περιόδου. Αλλά υπάρχουν και πολλές άλλες σοβαρές καταστάσεις που μπορούν να κάνουν κάτι αντίστοιχο και που εμφανίζονται σε αυτή την ηλικία. Όπως πολύποδες ινομυώματα υπερπλασια ενδομητριο και άλλα Χρειάζεται λοιπόν μια εξέταση για να ξεκαθαρίσει τι από όλα είναι πιθανοτερο να φταίει στην περίπτωση σας.

    Αυγερινός Αντώνιος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα σας, πιθανό είναι να οφείλονται στις ορμονολογικές διακυμάνσεις αλλά χρειάζεται να γίνει ένας γυναικολογικός έλεγχος με διακολπικό υπερηχογράφημα προς αποκλεισμό κάποιας άλλης παθολογίας.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Η εμμηνόπαυση κάνει καθυστερήσεις και όχι αιμορραγία χρειάζεται υπερηχογραρικος έλεγχος και αν το κρίνει ο Γυναικολόγος Διαγνωστικη Αποξεση

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Οι διαταραχές του κύκλου είναι από τα συμπτώματα της περι εμμηνόπαυσης, όμως θα πρέπει να κάνετε έναν κολπικό υπέρηχο γιατί μπορεί η αιτία των αιμορραγιων να ειναι άλλη.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλή σας ημέρα. Καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε σας ανησυχεί και αναζητάτε πληροφορίες σχετικά με τις επιλογές σας. Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές η περίοδος πριν την τελική εγκατάσταση της εμμηνόπαυσης μπορεί να εμφανιστεί με τα συμπτώματα που περιγράφεται. Δυστυχώς όμως και αρκετές παθολογίες εμφανίζονται με ανώμαλες αιμορραγίες (πχ πολύποδες, ινομυωματα, κακοήθειες). Το πιο σωστό και ασφαλές για εσάς θα ήταν να εκτιμήσει την κατάσταση σας ένας γυναικολόγος και να σας βοηθήσει αναλόγως. Ελπίζω να σας βοήθησα έστω και λίγο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου