• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 11/01/2023

Γεια σας, έχω ένα μικρό ινομύωμα στη μήτρα. Το καλοκαίρι έκανα loop και μου αφαίρεσαν έναν μικρό πολύποδα. έχω κάνει τεστ παπ και βγήκε καθαρό, τεστ hpv επίσης καθαρό, και καλλιέργεια καθαρή. Μου ήρθε περίοδος και πονούσα πάρα πολύ την πρώτη μέρα με ναυτία κτλ. και με λίγο αίμα, προς καφέ απόχρωση. Περνάω μια πολύ στρεσογόνα περίοδο γενικά... Υπάρχει περίπτωση να επηρεάζεται καθαυτό τον τρόπο η περίοδος ως προς το αίμα που είναι λίγο, την απόχρωση, τον υπερβολικό πόνο στην πρώτη μέρα αλλά χωρίς πολύ αίμα; Σχεδόν τρεις μέρες μου έχει κρατήσει. Έχω αγχωθεί πολύ με όλο αυτό γιατί έχω ζοριστεί και τρομάξει πολύ με το σώμα μου όλον τον καιρό.. καθώς σκέφτομαι το χειρότερο.

18 ειδικοί απάντησαν

  • ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΘΩΣ ΕΧΕΤΕ ΕΛΛΕΧΘΕΙ ΕΝΔΕΛΕΧΩΣ ΜΕ ΒΙΟΨΙΕΣ ΥΠΟΘΕΤΩ ΣΤΟΝ ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΚΑΙ ΤΟ LOOP . ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΜΗΤΡΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΩΝ ΠΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΕΣ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπερα σας. Θα πρεπει να μιλησετε με το γυναικολογο σας

    Ηλιοπούλου Αμαλία

    Ενδοκρινολόγος

    Κολωνάκι

  • Να ξανακάνετε γυναικολογικό υπέρηχο σύντομα... δεν φαντάζομαι κακά πράγματα ως πρώτο πρόβλημα, αλλά πολλές καλοήθεις παθήσεις μπορούν να κάνουν αυτά που περιγράφετε, όπως και το στρες, ο θυρεοειδής κλπ...

    Παπαρώδης Ρόδης

    Ενδοκρινολόγος

    Πάτρα

  • Δυστυχώς το stress επηρεάζει ποικιλοτρόπως το σώμα μας και μια δυσμηνόρροια όπως αυτή που περνάτε την κάνει πιο επώδυνη. Ωστόσο στο συγκεκριμένο πρόβλημα θα μπορούσαν να συντελέσουν κι άλλες ορμονικές παράμετροι που αξίζουν να διερευνηθούν.

    Τζαβές Ιωάννης

    Ενδοκρινολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Γεια σας, κατά πάσα πιθανότητα αν η γυναικολογική εξέταση είναι φυσιολογική, πρόκειται για τυχαίο γεγονός.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Συνηθως προκειται για ορμονολογικες διαταραχεςλογω stress.Παρ'ολα αυτα να συννενοηθειτε και με τον γυναικολογο σας.

    Οικονομίδου Χριστίνα

    Ενδοκρινολόγος

    Καρδίτσα

  • Αγαπητή φίλη.
    Εφόσον είναι μικρό σε μέγεθος το ινομύωμα, δε νομίζω μα επηρεάζει τον κύκλο σου.
    Σε επόμενο υπερηχογράφημα, συζήτησέ το με το γιατρό σου.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Καλημέρα σας και Καλή Χρονιά με Υγεία.
    Πολλές φορές οι στρεσογόνες καταστάσεις μπορεί να προκαλέσουν διαταραχή της εμμήνου ρήσεως. Αν όμως συνεχιστεί για τους επόμενους 2 κύκλους οφείλουμε να προβούμε σε περαιτέρω αιματολογικό ορμονολογικό έλεγχο.

    Συρράκος Παναγιώτης

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος & Ειδικός Ιατρικής Εμβρύου

    Νέο Ηράκλειο

  • Καλημέρα σας
    Ένας πλήρης γυναικολογικός έλεγχος με απεικονιστικες και εργαστηριακες αναλύσεις θα σας απαντήσει όλα σας τα ερωτήματα.
    Στη διάθεσή σας

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Γεια σας καλό θα ήταν να κάνετε μία γενική ούρων και μία καλλιέργεια ούρων για να φύγει από το μυαλό μας τυχόν κυστίτιδα και αν θέλετε κλείστε ένα ραντεβού να μπορέσουμε να κάνουμε έναν υπέρηχο να δούμε εσωτερικά τι γίνεται

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Στηγ περίοδο δεν μπορεί να παρέμβει κάνεις πάντως δεν είναι κάτι ανησυχητικό

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Χρειάζεστε εξέταση από γυναικολόγο με ολιστική προσέγγιση

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Η ροή στην περίοδο μιας γυναίκας για μεμονωμένους κύκλους μπορεί να επηρεαστεί και από το στρες.
    Ωστόσο είναι απαραίτητο να γίνει γυναικολογική εκτίμηση.

    Dr. Αναματερού Χρυσάνθη

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, δε χρειάζεται σε καμία περίπτωση να πανικοβάλλεστε. Έντονες στρεσογόνες καταστάσεις μπορεί να επηρεάσουν την φυσιολογική εμμηνορρυσία. Σε κάθε περίπτωση όμως πρέπει να γίνει ένας γυναικολογικός έλεγχος και ενδεχομένως ορμονολογικός έλεγχος για να μπορέσουμε να καταλάβουμε την όλη κατάσταση.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας.
    Καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε σας ανησυχεί και αναζητάτε πληροφορίες σχετικά με τις επιλογές σας. Καταρχάς μην ανησυχείτε δεν υπάρχει κάτι σε αυτά που αναφέρετε που να δείχνει ότι κινδυνεύετε. Μιλήστε με το γιατρό σας ή κάποιον άλλο που σας εμπνέει εμπιστοσύνη και είμαι σίγουρος ότι θα σας καθησυχάσει. Λυπάμαι αλλά μη γνωρίζοντας βασικά πράγματα από το ιστορικό σας θα ήταν λάθος μου να επεκταθώ. Γνώμη μου είναι ότι όσο πιο καλά είναι ενημερωμένος κάποιος τόσο λιγότερος χώρος για τον φόβο υπάρχει. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Καλησπερα, μπορει να οφειλεται η διαταραχη περιοδος στο μεγαλο στρε που παθαθε. καλο θα ειναι να κανετε ενα ενδοκρινολογικο ελεγχο ομως.

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Η απαντηση εδω ειναι πολυ δυσκολη. Χρειαζεται καλο ιστορικο- δεν αναφερετε ουτε την ηλικια σας-- υπερηχος, και ισως ορμονικος ελεγχος.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα, σίγουρα το στρες από όπου κι αν προέρχεται (ψυχολογικής ή σωματικής προέλευσης) επηρεάζει τη λειτουργία των ορμονών της εμμήνου ρύσεως. Πολύ συχνά μία γυναίκα που περνάει μια στρεσογόνο κατάσταση βλέπει διαφόρων ειδών διαταραχές στον κύκλο της. Αν έχει αποκλειστεί κάποια άλλη κατάσταση (περιεμμηνόπαυση, κύηση κα), τότε θα μπορούσαν οι διαταραχές σας να αποδοθούν εκεί. Δώστε χρόνο στο σώμα σας και συμβουλευτείτε ένα γυναικολόγο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα